Yargıtay'dan Emsal Karar Müşteriyle Samimi Olmak İşten Çıkarılma Sebebi sayıldı

Yargıtay'dan Emsal Karar Müşteriyle Samimi Olmak İşten Çıkarılma Sebebi sayıldı
Yargıtay'dan Emsal Karar Müşteriyle Samimi Olmak İşten Çıkarılma Sebebi sayıldı. Yargıyat birçok işçiyi ilgilendiren bir karar ile tazminatsız işten çıkarılmanın önünü açtı. Yargıtay haklı fesihte işçinin savunmasına gerek olmadığı gerekçesi ile işvereni haklı buldu. Müşteri ile samimi olan işçi tazminat almadan işten çıkarıldı. Geçtiğimiz günlerde bir otelde çalışan resepsiyon görevlisi ile işvereni arasında görülen davada beklenmedik sonuç çıktı. İşten çıkarıldığı için tazminat almak isteyen işçi Yargıtay tarafından haksız bulundu ve dava reddedildi.

İş Mahkemesinden Çıkan Karar Bozuldu

Bir otelde çalışan resepsiyon görevlisi, gelen yabancı uyruklu müşteri ile samimi olduğu gerekçesi ile işten çıkarıldı. Tazminat ödemesi almadan işten çıkarılan respsiyon çalışanı İş Mahkemesine başvurdu. Otelde çalışan işçi sigorta primlerinin gerçek ücret üzerinden yatırılmadığı gerekçesi ile işvereni dava etti. 11 işçinin konu ile ilgili işverene dilekçe verdiğini belirten resepsiyon görevlisi sonrasında işten çıkması için baskı uygulandığını belirtti. Resepsiyon görevlisi yabancı bir müşteriye odasını gösterip indiğini, işverenin de bunu bahane ederek onu işten çıkarttığını açıkladı. İşçi kıdem ve ihbar tazminatını, fazla mesai ücretini, bayram tatili ücretlerini ve yıllık izin ücretini talep etti. Davacının bu iddialarına davalı işveren ise karşı çıktı. İşçinin kötü niyetli ve haksız olduğunu belirten davalı, işçinin müşteri ile yakın ilşkiye girdiğini ve odasında beraber vakit geçirdiğini belirterek davanın reddini istedi. İlk derece mahkemenin davanın kısmen kabulüne karar vermesi sonucu davalı işveren temyiz mahkemesine gitti. Yargıtay'a giden  davada ilk derece mahkemenin kararı bozuldu.

Haklı Fesihde İşçi Savunmasını Almak Zorunlu Değil

Yargıtay davasa haklı fesih halinde savunma alma zorunluluğunun bulunmadığının altını çizerek davalı işvereni haklı buldu. Oteldeki kamera kayıtlarında işçinin gelen yabancı uyruklu müşteri ile yakınlaştığı, 22 dakika odasında kaldığı ve samimi pozlarının bulunduğu göz önünde bulunduruldu.

Yargıtay'dan Emsal Karar Müşteriyle Samimi Olmak İşten Çıkarılma Sebebi sayıldı

İşçinin doğruluk ve bağlılığa aykırı davrandığını belirten Yargıtay, davalı işverenin iş akdine haklı olarak son verdiğini ve bu durumda işçiden savunma alma zorunluluğu bulunmadığının altını çizdi. Yargıtay'ın verdiği bu karar ile birçok hizmet çalışanının tazminatsız işten çıkarılmasının önü açıldı.

Bu haber toplam 147 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara