Yargıtay’dan Sigortasız Çalışanların Emekliliğinde Emsal Karar!

Yargıtay’dan Sigortasız Çalışanların Emekliliğinde Emsal Karar!

Yargıtay’dan Sigortasız Çalışanların Emekliliğinde Emsal Karar!

Yüksek Mahkeme’ye intikal eden davaya konu olan olay İzmir’in Menderes ilçesinde yaşandı. Bu ilçede turistik bir tatil köyünde yaklaşık 17 yıl sigortasız olarak çalıştırılan iki mevsimlik işçi, geçmişe dönük çalışma günlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi hakkında İzmir 14. İş Mahkemesi’nce verilen kararın Yargıtay tarafından onaylanmasının ardından emekli olmaya hak kazandı.

Yargıtay’dan Sigortasız Çalışanların Emekliliğinde Emsal Karar!

Gümüldür ilçesinde bulunan bir tatil köyünün lojmanlarında ikamet eden A.B. kendisiyle birlikte eşinin de çalıştığı işletmede 1995 yılı ile 2011 yılı arasında yaz sezonlarında kat görevlisi ve kat şefi olarak çalışma hayatına devam etti. Bir süre sonra eşinin emekli olmasıyla birlikte iş yerinden ayrılan A.B. 2015’in Eylül ayında vekalet verdiği avukatı ile birlikte yetkili iş mahkemesine başvuruda bulunarak iş yerinde çalıştığı günlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmediğini öne sürdü. Yaklaşık 17 yıl boyunca sigortasız çalıştırıldığı iddiasıyla yerel mahkemeden hizmet günlerinin tespit edilmesi için talepte bulundu.

Sigortasız Çalışanlar Hakkında Yerel Mahkeme Kararı

İzmir 14. İş Mahkemesi’ne yapılan başvuruyu değerlendirmeye alan yerel mahkeme, A.B. ’ın talebi doğrultusunda 1995 ila 2011 yılları arasında sezon dönemlerinde toplamda 3 bin 825 gün çalıştığı ve söz konusu çalışmaya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimde bulunulmadığı tespit edildiğinden davanın kabulüne hükmetti.

Sosyal Güvenlik Kurumu avukatı, “kamu düzenine ilişkin davanın niteliğine uygun inceleme ve araştırma yapılmadığı” gerekçesiyle istinaf başvurusunda bulundu. Davalı SGK avukatı tarafından, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’ne intikal eden davanın reddine yönelik karar verilmesi istendi.

Sigortasız Çalışanlar Hakkında Yargıtay’dan Emsal Karar!

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10. Hukuk Dairesi, Sosyal Güvenlik Kurumu vekilinin istinaf talebini reddetti ve yerel mahkemenin kararını hukuka uygun buldu. Bununla birlikte devreye giren Yargıtay 21. Hukuk Dairesi de istinaf mahkemesinin vermiş olduğu bu kararın, yasalara uygun olduğuna vurgu yaparak hükmü onadı.

Sigortasız işçi nasıl emekli olur - Yargıtay’dan Emsal Karar!

Bu hukuki süreçlerin akabinde İzmir 14. İş Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararın kesinleşmesinin ardından davacı işçinin sigortasız çalıştırıldığı günlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesiyle birlikte emekliliğe hak kazanan A.B. ’a kurum tarafından emekli aylığı bağlandı.

Bununla birlikte davaya konu olan işyerinde aynı şartlar altında çalışma hayatına devam eden ve 17 yıl boyunca sigortasız olarak çalıştırılan A.B. de benzer hukuki süreçlerden geçerek emekli olma hakkına sahip oldu. A.B. ’e de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli maaşı bağlandı. Öte yandan söz konusu işyeri tarafından farklı tarihlerde sigortasız olarak çalıştırılan 3 işçinin de mahkeme sürecinin devam ettiği öğrenildi.

Bu haber toplam 222 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara