Evlilik Tazminatı Ne Kadar Sürede Verilir? Tazminat ödemesi ne zaman yapılır?

Evlilik Tazminatı Ne Kadar Sürede Verilir? Tazminat ödemesi ne zaman yapılır?
Evlilik nedeniyle işten ayrılan kadın işçilerin hakları ve yükümlülükleri, İş Kanunu ve ilgili diğer yasal düzenlemelerle net bir şekilde belirlenmiştir. Peki, Evlilik Tazminatı Ne Kadar Sürede Verilir?

Evlilik sebebiyle işten ayrılan kadın işçiler, belirli şartlar altında kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir. İş Kanunu ve ilgili yasal düzenlemeler, işçi ve işveren arasındaki bu süreci düzenler. İşte evlilik nedeniyle işten ayrılma ve kıdem tazminatı hakkında detaylı bilgiler:

Tazminat Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

İş Kanunu, kıdem tazminatının iş sözleşmesinin sonlandırıldığı tarih itibarıyla peşin olarak ödenmesini öngörür. Ancak, taraflar arasında anlaşma sağlanması durumunda, tazminatın taksitler halinde ödenmesi de mümkündür. Bu durum, işçi ve işveren arasındaki müzakerelere bağlı olarak değişebilir.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Dilekçesi Ne Zaman Verilir?

Evlilik nedeniyle işten ayrılmak isteyen kadın işçinin, resmi nikah tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde işverene bu niyetini bildirmesi gerekmektedir. Bu süre zarfında yapılan başvurular, kıdem tazminatı talebi için geçerli kabul edilir.

Evlilik Tazminatı Hangi Durumlarda Alınamaz?

Kadın işçinin, evlilik tazminatı alabilmesi için evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde işten ayrılması şarttır. Evlilik üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçtikten sonra işten ayrılma nedeni olarak evliliği göstermek, kıdem tazminatı hakkını kaybettirir.

Evlilik Tazminatı Alıp Aynı İşyerinde Çalışabilir mi?

Evlilik sebebiyle kıdem tazminatı alarak işten ayrılan bir kadın işçi, başka bir işveren nezdinde çalışmaya başlayabilir. Kıdem tazminatı aldığı işveren, işçinin yeni bir işyerinde çalışmasını gerekçe göstererek ödenen tazminatı geri talep edemez.

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Dilekçesi Kaç Gün Önceden Bildirilmeli?

Evlilik sebebiyle işten ayrılacak işçi, çalışma süresine göre farklı ihbar sürelerine tabidir. 6 aydan daha az süreyle çalışmış işçiler için 2 hafta, 6 ay ile 1.5 yıl arasında çalışmış işçiler için ise 4 hafta önceden işverene bildirimde bulunulmalıdır.

Evlilik Nedeniyle İşten Çıkan İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Evlilik sebebiyle işten ayrılan kadın işçiler, bu durumun işveren tarafından haksız fesih olarak kabul edilmemesi ve işçi tarafından kanunun sağladığı bir hak kullanılarak gerçekleştirilmiş olması nedeniyle işsizlik ödeneği alamazlar. Bu, iş Kanunu'nun ilgili hükümleri çerçevesinde değerlendirilir.

Evlilik Tazminatı Ne Kadar Sürede Verilir?

Evlilik tazminatı almak evlenen kadınların bu sebeple işten ayrılması neticesinde verilmektedir.

Evlilik tazminatı almak için belirlenen koşulları yerine getirmek gerekmektedir. Buna göre:

 • Evlilik tazminatı, kadınlara ödenen kıdem tazminatı türüdür.
 • Kadının kendi isteği ile evlenmeden işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı alması söz konusu değildir.
 • Kadının evlilik sebebiyle kıdem tazminatı alması için evlendiğinin belgelenmesi gerekmektedir.
 • Bu tazminat yalnızca kadın çalışanlara verilmektedir. Erkeklerin bu tazminatı alması söz konusu değildir.

Evlilik Tazminatı Nasıl Alınır? Evlilik Tazminatı Ne Kadar Sürede Verilir?

Evlilik tazminatı başvurusu kadın tarafından yapılmaktadır. Evlilik tazminatı almak için evlenmiş olan kadınların bir seneyi geçmemek koşuluyla başvuru yapması gerekmektedir. Evlilik tazminatı almak için:

 • Evlilik tazminatı yalnızca kadın çalışanlara verilmektedir. Erkeklerin evlilik sebebiyle tazminat alması söz konusu değildir.
 • Kadınların evlilik tazminatı alması için en az bir senedir çalışıyor olması gerekmektedir. Kadının bir seneden az çalışması durumunda tazminat alması söz konusu değildir.
 • Kadının bu ödemeyi alması için sigortalı olması gerekmektedir.
 • İşten çıkma gerekçesinin evlilik olması gerekmektedir. Evlilik tazminatı almak için işten çıkış dilekçesinin hazırlanması ve işverene verilmesi gerekmektedir.
 • Dilekçe ile beraber evlilik cüzdanının fotokopisi de istifa dosyasına eklenmelidir.

Evlilik Tazminatı Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Evlilik tazminatı için şartlar yasalar kapsamında belirlenmiştir. Kadın en az bir senedir sigortalı olarak çalıştığı kuruma istifa dilekçesini yazmalı ve sebep olarak da evlendiğini göstermelidir. Bu ödemeyi almak için taleplerin dilekçe ve noter aracılığı ile işverene iletilmesi gerekmektedir.

Evlilik tazminatı almak için işverene gerekli taleplerin yapıldığında dair belgelerin hazırlanması gerekir. İşverenin ödemeyi yapmaması durumunda yasal olarak hakların aranabilmesi için noter aracılığı ile başvuru yapılması hayati önem taşır.

Evlilik Tazminatı için Avukata Başvurmak Gerekir mi?

Evlilik tazminatı avukat gerektiren bir konu değildir. Ancak işverenin ödemeyi yapmaması halinde, yasal hakları aramak adına avukata başvuru yapılabilir.

Bunun yanı sıra işverenle herhangi bir sorun yaşamamak için de sürecin ilk başından itibaren avukat ile çalışmak da faydalı olabilir. Bu tamamen çalışanın kişisel görüşüne ve kararına bağlıdır.

Evlilik Tazminatı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Evlilik tazminatının hesaplanması için kadının aldığı son maaş hesaplanmaktadır. Buna göre evlilik tazminatının hesaplanması için:

 • İlk olarak kadının aldığı son maaş ile çalıştığı yıl sayısının çarpılması gerekmektedir.
 • Çalışılan her bir sene için 30 günlük tazminat ödemesi yapılır.
 • Eğer kadın sigortalı 7 sene çalışmış ve 20 Bin TL maaş alıyorsa, 140 Bin TL tazminat alacaktır.
 • Bir seneden daha az çalışan ya da bir seneyi doldurmadan evlenen kadınların bu tazminatı alması söz konusu değildir.

Boşanıp Tekrar Evlenen Kadınlar Evlilik Tazminatı Alabilir mi?

Boşanan ve yeniden evlenen kadınlara tazminat verilmesi söz konusu olabilir. Kadın, evlendikten sonra kıdem tazminatı alabilir. Bu ödemeyi aldıktan sonra boşandıktan sonra tekrar evlenebilir.

Bu noktada kişinin tazminat alıp almayacağına hukuksal incelemeler yapıldıktan sonra karar verilmektedir. Şayet kadının bu hakkı suistimal ettiğine karar verilirse ödeme yapılmaz. Ancak kadının tüm yasal koşulları dürüst şekilde sağladığına kanaat verilirse ödeme yapılmaktadır. Evlilik sebebiyle işten ayrılan vatandaşlar işsizlik maaşı için başvuru yapamaz. İşsizlik maaşı yalnızca işveren tarafından işten çıkarılmış kişilere yapılır.

Evlilik tazminatı almak için işverene noter aracılığı ile dilekçe yazmak ve bir sene içerisinde teslim etmek gerekir. İşten çıkan kadın sigortalıların ardından işsizlik maaşına başvuru yapması söz konusu değildir.

Bu haber toplam 525 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara