Arabuluculuk Ne Kadar Sürer?

Arabuluculuk Ne Kadar Sürer?
Arabuluculuk Ne Kadar Sürer? | Arabuluculuk sürecinde arabulucu seçildikten itibaren tarafları olası olan en kısa müddet içerisinde ilk toplantıya çağırarak katılmasını mümküneder. Arabuluculuğun tamamlanması en geç 3 hafta içerisinde, 1 haftada uzatma olabileceği düşünülürse, toplam 4 hafta da sonuçlana bilmektedir. Arabuluculukla çözümlenen uyuşmazlıklar bir hafta...
Arabuluculuk Ne Kadar Sürer? Arabuluculuk sürecinde arabulucu seçildikten itibaren tarafları olası olan en kısa müddet içerisinde ilk toplantıya çağırarak katılmasını mümküneder. Arabuluculuğun tamamlanması en geç 3 hafta içerisinde, 1 haftada uzatma olabileceği düşünülürse, toplam 4 hafta da sonuçlana bilmektedir. Arabuluculukla çözümlenen uyuşmazlıklar bir hafta, bir gün veyahut hem de birkaç saat içerisinde anlaşmayla sonuçlanabilmektedir. Bu yönden bir mukayese yapıldığında arabuluculuk fazlaca daha süratli sonuçlanan bir uyuşmazlık çözümü yöntemidir. Taraflar dava açıldıktan itibaren beraber zorunlu olmayan arabuluculuğa gitmek istediklerini bildirirlerse yargılama mahkemece en çok 3 ay ertelenir. Arabuluculuk süreci ile taraflar isterlerse uyuşmazlığı  en fazla 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde çözebilirler. Arabuluculuğun başından bitimine kadar geride bıraktığımız müddet zamanaşımı ve  hak düşürücü sürelerin hesaplanmasında öneme ve dikkate alınmaz. Arabuluculuk Ne Kadar Sürer?

İş Hukukunda Zorunlu Arabuluculuk Süreci Ne Kadar Sürer?

İş hukukunda yapılan düzenleme ile artık belirli alanlarda arabuluculuk zorunlu en önemlisi dava açabilme şartı olarak kabul edilmiştir.  İş mahkemelerin de günde binlerce açılan, sonuçlanması ise yıllar alan bir süreç yaşanmaktaydı. Adalet kavramı ve anlamına bakıldığında haksız olan tarafın haklarının kısa sürede almasıyla anlam kazanmaktadır. Bu nedenle iş mahkemelerinde dosya yoğunluğundan tıkanan sürecin daha kısa sürede ve dava açmadan sonuçlanmasının en mantıklı yolu kuşkusuz uzlaşma olarak kabul edilen arabuluculuk sisteminin çözeceği inanılmaktadır. İş hukukunda yapılan düzenlemeye göre İşçi ve İşveren alacakları için dava açmadan önce zorunlu olarak adliyelerde kurulan arabuluculuk merkezlerine bizzat veya avukat aracılığı ile başvuru yaparak arabuluculuğa gitmek zorundadır. Yine işçi işe iade için talebi var ise bu yolu takip etmelidir. Arabulucu kendisine gelen uyuşmazlığı 3 hafta içerisinde sonuçlandırmak zorundadır. Burada arabulucu varsa zorunlu sebeplerden dolayı 3 haftalık süreyi en fazla 1 hafta uzatabilmektedir. Arabuluculuk Ne Kadar Sürer?

İşe İade Arabuluculuk Sürecinde Ne Kadar Sürer?

İşe iade talebi ile uyuşmazlık kendisine gelen,  Arabuluculuk daire başkanlığı sicil kütüğüne kayıtlı arabulucu, uyuşmazlığı 3 hafta içinde olumlu yada olumsuz karara bağlamak zorundadır. Varsa özel sebep 1 hafta daha bu süre uzatılabilir. İşe iade talebi Kesin olarak en geç 1 ay içinde sonuçlanır. Bu süre tarafların kısa sürede yani toplantının hangi gün yani 1. gün veya 3. gün verilmiş ise  o gün sonuçlanma ihtimali olabilmektedir. Arabuluculuk Ne Kadar Sürer?

İşçi Tazminat ve Alacakları Arabuluculuk Sürecinde Ne Kadar Sürer?

İşçi tazminat ve diğer alacakları nedeniyle iş mahkemesine başvuru yapmadan önce Arabuluculuk merkezine başvuru yaparak sorunun arabulucu ile çözülmesi istenmesi gerekmektedir. Arabuluculuk merkezine başvuru yapılması durumunda Arabuluculuk merkezi Arabulucu Uyap Portalından arabulucuya bu başvuruyu görev olarak atar. İşçinin kıdem tazminatı maaş ve diğer alacakları nedeniyle uyuşmazlığı çözmek için tarafları en kısa sürede toplantıya yazılı olarak davet eder. Bu uyuşmazlığı arabulucu en az 3 hafta, en fazla 4 hafta içerisinde sonuçlandırmak zorundadır. ARABULUCULUK TOPLANTISINA MAZERETSİZ KATILMAYAN TARAF İŞ MAHKEMESİNE AÇILAN DAVADAN HAKLI ÇIKSA DAHİ TOPLANTIYA KATILMADIĞINDAN DOLAYI MAHKEME MASRAFI AVUKATLIK ÜCRETİNE HÜKMEDİLEMEZ. Arabuluculuk Ne Kadar Sürer?

Arabuluculuk Ne Kadar Sürer? Sıkça Sorulan Sorular

Zorunlu Arabuluculuk Süreci Ne Kadar Sürer Ocak 2018 de uygulamaya girecek iş hukukunda zorunlu arabuluculuk sonuçlanma süresi hakkında gerek uzmanlar tarafından gerekse hak aramayı düşünen taraflar süreleri merak etmektedir. Son yapılan düzenlemede süreler kesin ve nettir. Bu nedenle zorunlu arabuluculuk süreci 3 hafta içerisinde en fazla bir hafta uzatılabilecek. Sonuç olarak en az 3 gün en fazla 30 gün içinde sonuçlanır. İşe İade Talebini Arabulucu Ne Kadar Sürede Sonuçlandırır İşe iade talebi uyuşmazlık halinde başvuru arabuluculuğa yapılmalıdır. Arabulucu bu süreci 3 hafta en fazla 4 hafta içinde sonlandırarak tutanağı sunması gerekmektedir. Arabuluculuk olumsuzlukla sonuçlanmış ise son tutanak tarihinden itibaren 2 hafta içinde iş mahkemesine dava açması gerekmektedir. Kıdem Tazminatı Arabuluculuk Sürecinde Kaç Günde Sonuçlanır İşçi alacakları içerisinde bulunan kıdem tazminat hakkı diğer anlatılan konular ile aynı süreç içerisinde sonuçlanır. Sonuçlanma süresi gün olarak 21 gün en fazla 28 gün içerisinde sonuçlanmalıdır. İşçi ve İşveren Alacaklarını Nedeniyle Arabulucu Başvurusu Sonuçlanma Süresi İşçi alacakları olan kıdem, ihbar ve ücret alacağı, yıllık izin ücreti, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve kötü niyet tazminatı için arabulucuya yapılan başvurular 3 hafta içinde sonuçlandırılması gerekmektedir. Arabulucuk Süreci Kaç günde Sonuçlanır Zorunluluk getirilen iş hukukunda yapılan düzenleme ile arabulucunun uyuşmazlığı kaç günde sonuçlandırması gerektiği özellikle belirtilmektedir. Bu süre 21 gün yada en geç 28 gündür.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara