İşveren toplu işçi çıkarabilir mi? Toplu işten çıkarmada kıdem ve ihbar tazminatı ödenir mi?

İşveren toplu işçi çıkarabilir mi? Toplu işten çıkarmada kıdem ve ihbar tazminatı ödenir mi?
Toplu işten çıkarma süreci, işverenlerin uyması gereken belirli adımlar ve yükümlülükler içerir. Bu süreçte işçilerin hakları korunmalı ve gerekli tazminat ödemeleri yapılmalıdır.

Toplu işten çıkarma, işverenlerin ekonomik, teknolojik, yapısal veya benzeri sebeplerle birden fazla işçinin iş akdini sonlandırma sürecidir. İş Kanunu'nun ilgili maddeleri bu sürecin nasıl işleyeceğine dair kurallar belirler. İşte toplu işten çıkarma süreci ve bu süreçteki önemli noktalar:

Toplu İşte Çıkarma Nedir?

Toplu işten çıkarma, iş yerindeki işçi sayısına bağlı olarak belirli sayıda işçinin iş akdinin sonlandırılmasını ifade eder. İşçi sayısına göre belirlenen oranlarda iş akdi feshedilen durumlar toplu işten çıkarma olarak kabul edilir.

Toplu İşten Çıkarmada İhbar Tazminatı Ödenir mi?

Evet, toplu işten çıkarma yapılması halinde işveren, çıkarılan işçilere ihbar tazminatı ödemekle yükümlüdür. Aynı zamanda işçilerin kıdem tazminatı hakkı varsa bu da ödenmelidir.

Toplu İşçi Çıkarmaya Gidilen Bir İş Yerinde Çıkarma Tarihinden İtibaren Kaç Ay Geçici İş İlişkisi Kurulamaz?

Toplu işçi çıkarması yapılan iş yerlerinde, çıkarma tarihinden itibaren altı ay süreyle toplu işçi çıkarmanın konusu olan işlerde geçici iş ilişkisi kurulamaz.

Toplu İstifada Tazminat Alınır mı?

İstifa eden işçi, kıdem tazminatına hak kazanamaz. İşçinin istifa etmesi, çalışma sürelerinin kıdem tazminatı hakkı kazanmak için birleştirilmesini engeller.

Toplu İşten Çıkarma Nasıl Yönetilmelidir?

Toplu işten çıkarmayı planlayan işveren, işlemin gerçekleşmesinden en az otuz gün önce işyeri sendika temsilcilerine, Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ilgili bölge müdürlüğüne ve Türkiye İş Kurumu'na durumu yazılı olarak bildirmelidir.

Toplu İşten İşçi Çıkarma ve Toplu İşten Çıkarma Şartları,

İş hayatımızın gerçeklerinden birisi de iş kayıplarıdır. Herkes mutlu, başarılı olduğu ve uzun süreler eme verdiği işinde kalıcı olmak ve kariyer planına uygun bir şekilde ilerlemek ister.

Ancak gerek Türkiye ve dünyanın içerisinde bulunduğu ekonomik konjonktür, gerekse de sektörel ve şirket bazlı sorunlar nedeniyle firmalar küçülmeye giderek işçi çıkarmak zorunda kalıyor. Bazen de bu işten çıkarmalar toplu işten çıkarma şeklinde gerçekleşiyor.

Peki Toplu İşten İşçi Çıkarma nedir? İşte toplu işten çıkarmanın şartları nelerdir?

Bir firmanın yapmış olduğu işçi çıkarımlarının toplu işten çıkarma statüsünde olması için belirli bir oranın üzerinde gerçekleşmesi gerekir. İş Kanunu'na göre; - 20 ile 100 arasında işçinin çalıştığı bir firmada bir ay içerisinde en az 10 kişi işten çıkarılırsa, - 101 ile 300 arasında işçinin çalıştığı bir firmada ise çalışanların en az yüzde 10 olan kısmına denk gelen kadarını, - 301'den fazla işçinin çalışan firmalarda ise en 30 kişinin, İşten çıkarılması toplu işten çıkarma olarak kabul edilir.

Çalışanların aynı anda işten çıkarılmasına gerek olmayıp 1 ay içerisinde farklı tarihlerde çıkarılmaları da ilgili sayıya ulaşıldığında toplu işte çıkarma olarak kabul edilir. Bu 30 günlük süre her ayın başında değil, ilk işçinin çıkarıldığı tarihten itibaren başlar.

Toplu İşten İşçi Çıkarma yazılı bildirim zorunluluğu

Şirketin yapısal nedenleri başta olmak üzere, ekonomik, teknolojik gerekçelerle toplu işten çıkarma yapılacağı zaman firma, bu süreci en az 30 gün öncesinde işyeri sendika temsilcilerine ve Türkiye İş Kurumuna yazılı olarak bildirmesi gerekiyor.

30 günlük bildirim süresi ihbar süresi olarak sayılamaz

Toplu olarak işten çıkarılacak işçilerin ihbar süreleri de göz önünde bulundurularak işlemler yapılır. Yani, 30 gün öncesinden toplu işten çıkarma bildirimi yapıldıktan sonra, bu geçen 30 günlük süre ihbar süresinden sayılamaz.

30 günlük bildirim süresi dolduktan sonra çalışanların kıdemleri oranında ihbar sürelerine göre iş akdinin feshi söz konusu olacaktır. Derhal yapılan iş akdi feshi durumunda işverenler, çalışanların ihbar sürelerine denk gelen ihtar tazminatını hesaplayarak ödenmek zorundadır. Makalemizde Toplu İşten İşçi Çıkarma konusu yer almıştır. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve İş Hukuku Avukatı sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 221 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara