Kıdem İhbar Tazminat Davası

Kıdem İhbar Tazminat Davası
Kıdem İhbar Tazminat Davası İşverene ait bir ya da birkaç işyerinde belli bir süre çalışmış bir işçinin, işini kaybetmesi halinde işinde yıpranması, yeni bir iş edinmede karşılaşacağı güçlükler ve işyerine sağladığı katkı göz önüne alınarak, geçmiş hizmetlerine karşılık işveren tarafından işçiye kanuni esaslar dahilinde verilen toplu paraya “kıdem...
Kıdem İhbar Tazminat Davası Nasıl Açılır? Kıdem ve ihbar tazminat davası için tıklayın . Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı bir davada talep edilebilir. Bunun yerine davada kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı ayrı ayrı talep edilebilir.

Kıdem İhbar Tazminat Davası

Kanun içeriği belirtilmiş olan, asgari süre, uzun süre çalışan çalışanin kanunda belirtilmiş olan sebeplerden biri ondan uzaklaşıyor. Kıdem tazminatıyla ilgili bir çalışma masası dolduran personele ve işveren tarafından iş akdinin durumlandırılması durumu.

Kıdem Tazminatı Hesaplama 

Kıdem tazminatı 2019 iş sözleşmesi işveren tarafından sonlandırılması durumu işveren tarafından işçiye isteğinde olduğu ifade eder. Kıdem tazminatı, iş sözleşmesi, işçinin en az 1 sene sonra devam eden işleyişi alalanır bir ödemedir. İşçinin işe başladığı günümüzde çalışmış olmuş tüm yıllar için otuz günlük brtü ücret tutarında kıdem tazminatı verildi. Bir seneden arta kalan zaman hesapladı ve kıdem tazminatı işçiye ödenir. Kıdem tazminatı alabilmek için:
  • İşçinin işveren tarafından işten çıkarılması gerekir.
  • Emeklilik ya da farklı ülkelerde da kıdem tazminatı alabilir.
  • İşte mobbing, sağlık sebepleri ya da cinsel istismar gibi insanlar da işçiliği kendi isteğiyle birlikte işten ayrılsa safra kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

İhbar Tazminatı Verilmezse Halinde İzlenecek Yol Nedir?

İhbar üzerine tazminatı sartları yasalarca açıklanmıştır. İş sözleşmesi feshetmek isteyen işveren, istediğim bir süreden önce işçiye durumu haber ver. Aksi halde işçiye göre bir oranda ihbar tazminatı isteğindedir. Bu sürümda:
  • İşçi iken altı aydan daha az süredir çalışıyorsa, işveren işçiye 2 hafta önceden haber ver.
  • İşçi eğer 6 ay ve 1,5 yıl boyunca devamsa 4 hafta önceden haber ver.
  • İşçi iken 1.5 yıl ve 3 yıl boyunca devamsa 6 hafta önceden haber ver.
  • İşçi istersen 3 yıl ve daha fazla süredir çalışıyorsa 8 hafta önceden işten çıkarılacağı haber verilsin. Aksi halde ihbar tazminatı talep edilebilir.
  • Şayet işveren bu konuda haber vermeden iş akdini feshetmiş ise alanında uzman bir avukatla kısa yerde ihbar tazminatınızı bekliyor.
Makalede İş Sözleşmesini Haklı Nedenlerle İşverence Feshi konusuna yer edin. Diğer bilgilendirici Makaleler Için Ankara Avukat ettik İş Hukuku Avukatı Danışma Konularında pages Ziyaret edebilirsiniz ettik.

Kıdem İhbar Tazminat Davası | Sıkça Sorulan Sorular

ÖZET : İşveren tarafından yapılan fesih 4857 yılında yasanın 21 / 5.maddesine göre geçerli bir fesih orada doğurur ve davalı işverenin işe iadeye konu olan 02/05/2014 tarihinde fesih geçerli feshe otelin konumu. Budem mahkemece 14/07/2017 tarih bilirkişi raporunda ikinci alternatif olarak hesaplandı 6177,63 TL kıdem ve 3098,67 TL ihbar tazminatını hak kazanmış olup, iş akdinin sona erme tarihi 02/05/2014 tarihidir. Mahkemenin gerekçesinde 4857 Sayılı Yasanın 21 / 5.maddesi yanlış yorumlanarak iş akdinin fesih tarih olarak 07.06.2016 tarihi kabul edilip, hesaplanan kıdem ve ihbar tazminatına 4 aylık süre de eklenerek ayarlanmadan yasaya aykırıdır. Davacının davalı işveren tarafından iş akdinin 02/05/2014 tarihi odada fesih odada ıslah dilekçesinde onları 6177,63 TL brüt kıdem, 3098,67 TL brüt ihbar tazminatı alacağı yerde. Davalının istinaf talebinin kabulüne Kıdem İhbar Tazminat Davası.

Bu haber toplam 184 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara