Taşeron İşçilerin Maaşları Hakkında Emsal Karar! Taşeron İşçi Kıdem Tazminatı Nasıl Alır?

Taşeron İşçilerin Maaşları Hakkında Emsal Karar! Taşeron İşçi Kıdem Tazminatı Nasıl Alır?
Taşeron işçilerin hakları arasında, fazla mesai ücreti, kıdem ve ihbar tazminatı, asgari geçim indirimi (AGİ) alacağı ve prim gibi ödenmemiş tüm yasal haklar bulunmaktadır.

Kamuda taşeron işçiler, hizmet alım ihaleleriyle kamu kurumlarına hizmet vermek üzere özel sektör firmaları tarafından istihdam edilen ve kamu hizmetlerinin gerçekleştirilmesinde görev alan işçilerdir. Bu düzenleme, taşeron işçilerin çalışma koşullarını, haklarını ve işverenin sorumluluklarını belirler.

Yeni düzenlemelerle, taşeron işçilerin kıdem tazminatları ve diğer menfaatleri, son çalıştıkları kamu kurum ve kuruluşları tarafından, toplam çalışma süreleri dikkate alınarak hesaplanır ve doğrudan işçinin banka hesabına yatırılır. Bu, kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin haklarının güvence altına alınmasına yönelik önemli bir adımdır.

Taşeron İşçi Kıdem Tazminatı Nasıl Alır?

Kamuda çalışan taşeron işçilerin kıdem tazminatı, son çalıştıkları kamu kuruluşu tarafından ödenir. Bu, hem işçinin çalıştığı sürelerin birleştirilerek kıdem süresinin hesaplanması hem de tazminatın ödenmesi sürecini kapsar. Taşeron işçilerin hakları, fazla mesai, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve diğer yasal alacakları içerir.

Bu hakların korunması ve işçilere ödenmesi konusunda asıl sorumluluk, taşeron işçinin doğrudan işvereni olan alt işverene aittir. Ancak, işçiler kıdem tazminatı da dahil olmak üzere alacaklarını tahsil etmek için doğrudan idareye, taşerona veya her ikisine de başvurabilir. Bu durumda, idare ve taşeron şirket, borcun tamamı ödenene kadar ortaklaşa sorumluluk taşır.

Taşeron İşçilerin Maaşları Hakkında Emsal Karar. Taşeron olarak görev yapan işçilerin maaşlarına ek verilen yüzdelik dilimleri hakkında mahkemeden emsal niteliğinde bir karara imza atıldı.

Taşerona yönelik verilen bu kararın ardından yüzdelik farklar bordroya yansıtılmaya başladı.

Taşeron İşçilerin Maaşları Hakkında Emsal Karar

Türkiye Sağlık İş Sendikası ile birlikte yüzdelik dilime ilişkin dava açan bir teşeron işçinin davayı kazanmasının ardından birçok taşeron işçi tarafından, yüzdelik dilimden kendilerinin de yararlanıp yararlanmayacakları merak edilmeye başladı.

Konuya ilişkin emsal niteliğinde kararın çıkmasında bir taşeron işçinin açtığı dava etkili oldu. Somut olayda, kadroya geçmesinin ardından taşeron işçi iken aldığı maaşına ek yüzdelik dilimi kadroda da almak için dava açması yer aldı.

Sağlık İş Sendikası tarafından açılan davada işçiye yönelik olumlu bir karar verildi. Kararda kadroya geçen taşeron işçinin yüzdelik diliminin işçiye ödenmesine karar verildi. Görülen bu davanın ardından benzer durumda olan pek çok işçi tarafından yüzdelik dilimlerin alınmasına ilişkin umut doğdu.

Emsal Karar Tüm İşçileri Kapsayacak

Taşeron olarak bir kurumda çalışan işçi, yüzdelik dilimleri kadrodayken de almak için Sağlık İş Sendikası ile birlikte dava açtı. Davanın görülmesinin ardından mahkeme tarafından işçi lehine emsal niteliğinde bir karara imza atıldı.

Kararın olumlu sonuçlanmasının ardından kuruma dava kararı gönderildi. Kararın yayımlanmasının ardından işçi takip eden ilk ayda yüzdelik dilimini maaş bordrosuna yansımış olarak gördü.

Mahkeme tarafından emsal niteliğinde bu kararın verilmesinin ardından benzer durumda olan diğer işçilerin de mahkeme yoluna başvuru yapmasına gerek kalmadı.

Kararın verilmiş ve kesinleşmiş olmasının ardından taşeron birçok işçi için maaşlarına yüzdelik dilim farkının eklenmesine yönelik yargı yoluna gitmelerine gerek kalamadan bu taleplerini yerine getirebilirler.

Mahkeme tarafından emsal teşkil eden bu kararın alınmasının ardından benzer durumda olan tüm işçiler için büyük bir avantaj ortaya çıkmış oldu. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası tarafından takip edilen somut olayın ardından Sağlık Bakanlığı tarafından tüm kurumlar için kararın uygulanması için yazı gönderildiği öğrenildi.

Bakanlık 81 İle Yazı Gönderdi

Mahkeme tarafından taşeron işçinin alacağı yüzdelik dilimlere ilişkin emsal karar verildi. Kararın verilmesinin ardından, kararın uygulanması için Sağlık Bakanlığı tarafından 3 Aralık 2019 tarihinde, Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası ve Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yazı gönderildi. Ayrıca 81 ilin il müdürlüklerine de gönderilen yazının ardından kararın uygulanmasına ilişkin herhangi bir adım atılmadığı öğrenildi.

Şayet kurumlar tarafından mahkemenin verdiği bu emsal karara ilişkin ödemelerin yapılmaması durumunda işçilerin yeniden mahkeme yoluna başvurması mümkündür.

Daha önceden mahkeme tarafından verilmiş emsal bir kararın olması, verilecek diğer kararların da bu minvalde olmasına neden olacaktır. Taşeron işçilere verilen yüzdelik dilimler için mahkeme tarafından verilen bu emsal niteliğindeki karar birçok taşeron işçi için umut oldu.

Bu haber toplam 333 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara