Tazminat Alma Şartları

Tazminat Alma Şartları
Tazminat Alma Şartları Tazminat Alma Şartları 2012, Tazminat Alma Şartları Nelerdir, Tazminat Alma Şartı YARGITAY: TAZMİNAT ALMA ŞARTLARI T.C. YARGITAY 12.Ceza Dairesi Esas: 2013/27628 Karar: 2014/8009 Karar Tarihi: 01.04.2014 TAZMİNAT DAVASI - TUTUKLAMANIN HAKSIZ HALE GELDİĞİNİN ANLAŞILMASI - KORUMA TEDBİRLERİ NEDENİYLE TAZMİNAT VERİLMESİNE İLİŞKİN BELİRTİLEN...
Tazminat alma şartları konusu,Hukuk sisteminde en sık duyacağınız terimler arasında tazminat kavramı listenin üst sıralarında kendisine yer bulacaktır. Yapılan yargılamalar sonucunda sayısız davanın neticesi olarak tazminat kararları alınabileceği gibi, kanunlarda bazı durumlarda tarafların hak ettiği tazminatlar ise dava şartı olmadan tanımlanmıştır. Örneğin kıdem tazminatı alma şartları dava konusu edilmeden, iş akdi haklı bir gerekçeye dayandırılmadan feshedilen çalışanın ne kadar tazminat alabileceği ve hesaplama yöntemi kanunlarda açıkça açıklanmıştır. Kıdem tazminatları dava konusu edilmeden de hak edilebilir.

Tazminat Alma Şartları Hakaret

Ancak hakaret davası neticesinde maddi ve manevi tazminat söz konusu olduğunda tazminat alma şartları yapılan yargılama neticesinde hakimin vereceği kararla belirlenir.

Tazminat Alma Şartları Kıdem Tazminatı

Yine aynı şekilde trafik kazasında hayatını kaybeden bir kişinin yakınlarına ne kadar maddi ve manevi tazminat ödeneceği, iş kazası sonucu bir uzvunu kaybeden işçiye yaşadığı maluliyet nedeniyle ne kadar maddi tazminata hükmedileceği, boşanma davalarında kusurlu tarafın diğer tarafa hangi gerekçeyle ne kadar maddi tazminat ödeyeceği ve tazminat alma şartları hakimler tarafından dosyaların incelenmesi neticesinde belirlenir. Anlaşılabileceği üzere tazminat davaları kapsamına göre, aile mahkemesinde, iş mahkemesinde, tüketici mahkemesinde veya herhangi bir mahkemede açılması söz konusu olabilir.

Tazminat Alma Şartları Maddi ve manevi tazminat 

Tazminat hukukunun tanımına göre, haksız fiil ya da herhangi bir nedenle oluşan tazminat anlaşmazlıklar tazminat davası olarak karşımıza çıkmaktadır. Tazminat davaları, tazminatın gerektiren olayın gerekçelerine göre maddi ve manevi tazminat davaları olarak açılabilir.

Tazminat Alma Şartları Destekten Yoksun Kalma

Maddi tazminat davaları, çeşitli gerekçelerle yaşanabilecek maddi kayıpların tazmin edilmesi ya da ölüm, yaralanma sonucu oluşabilecek olan gelir kaybı ve maddi destekten yoksunluk durumunda açılır. Manevi tazminat davalarında ise, bir tarafın ruhsal olarak zarar gördüğü, acı ve ızdırap yaşamasına neden olan durumlarda manevi açıdan tazmin edilmesi için açılan davalardır.

Tazminat Alma Hakkında Avukat Ve Danışmanlık

Birçok farklı hukuk dalında tazminat davası mevzu bahis olmakla birlikte, davalarda farklı uygulamalar, farklı kanuni gerekçelere göre dayandırılan tazminat kararları ile karşılaşılması mümkündür. Tazminat davalarında, tazminat alma şartlarınızın bilinmesi, taleplerin doğru bir şekilde yapılabilmesi ve hakların savunulabilmesi çok önemli olduğundan mutlaka alanında uzman bir avukatla çalışılmasında fayda vardır.

Tazminat Alma Yargıtay Kararı

TAZMİNAT DAVASI - TUTUKLAMANIN HAKSIZ HALE GELDİĞİNİN ANLAŞILMASI. KORUMA TEDBİRLERİ NEDENİYLE TAZMİNAT VERİLMESİNE İLİŞKİN BELİRTİLEN ŞARTLARIN DAVACI YÖNÜNDEN GERÇEKLEŞTİĞİ.

ÖZET: Olayda beraatla sonuçlanmış suça ilişkin olarak yapılmış olan tutuklamanın haksız hale geldiğinin anlaşılması nedeniyle, sanık hakkında beraat kararı ile birlikte uyuşturucu madde kullanmak suçundan tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine karar verilmiş olmasının davacı lehine tazminata hükmedilmesine engel teşkil etmeyeceği ve koruma tedbirleri nedeniyle tazminat verilmesine ilişkin 5271 Sayılı CMK'nın ilgili maddelerinde belirtilen şartların davacı yönünden gerçekleştiği gözetilmeden, uğranıldığı iddia olunan maddi ve manevi zararla ilgili makul bir tazminata hükmedilmesi yerine davanın reddine karar verilmesi yasaya aykırıdır.

Bu haber toplam 154 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara