Yargıtay'dan emsal karar! Dedikoducu işçiye tazminat yok

Yargıtay'dan emsal karar! Dedikoducu işçiye tazminat yok

Yargıtay'dan Dedikodu Yapan Çalışana Yönelik Emsal Karar. Yargıtay'dan emsal karar! Dedikoducu işçiye tazminat yok. İşyerinde dedikodu çıkararak işvereni hakkında ‘’şimdi herkesin dilindesin’’ şeklinde mesaj atan bir çalışan için Yargıtay iş akdinin haklı nedenle feshedildiğine karar verirdi. Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren emsal karara Yargıtay 9. Hukuk Dairesi imza attı.

Amiri hakkında dedikodu çıkaran çalışanın yönetim tarafından işten çıkarılmasının ardından haksız nedenle işten çıkarıldığını iddia eden kişi İstanbul Anadolu 13. İş Mahkemesine işe iade davası açtı. Ancak mahkeme tarafından dava reddedilince olay Yargıtay’a kadar taşındı. Yaşanan somut olayda birçok çalışan ve patron için emsal niteliğinde bir karara imza atılmış oldu.

İstanbul’da bir fabrikada çalışan işçi ve amiri konumundaki müdürü arasında yaşanan dedikodu krizinin ardından mahkeme tarafından verilen karar benzer durumda olan birçok kişi için emsal teşkil etmiştir. Olayın duyulmasının ardından işletme müdürü hakkında dedikodu çıkaran işçinin işten atılmasının haksız nedenle fesih sayılmadığına hükmedilmiş oldu. Somut olayda ilk derece mahkemesinin kabul etmediği dava, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından onanmıştır.

Patronu Hakkında Dedikodu Yapan Çalışana Yargıtay Şoku

İstanbul’da bir fabrikada çalışan işçi, üstü konumundaki işletme müdürü hakkında işyerinde farklı bir kadın çalışan ile gönül ilişkisi olduğunu iddia etmiştir. Patronuna ‘’şimdi herkesin dilindesin’’ şeklinde mesaj atan ve dedikodunun yayılmasına neden olan işçinin bu davranışının tespit edilmesi ve duyulmasının ardından fabrika yönetimi çalışanı işten çıkardı.

Ancak yaşananların ardından haklı olduğunu düşünen işçi iş akdinin haksız nedenle feshedildiğini ileri sürerek, İstanbul Anadolu 13. İş Mahkemesine işe iade istemiyle dava açtı. İş mahkemesi tarafından davanın reddedilmesinin ardından davacı tarafından üst mahkemeye başvurulmuştur.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesine intikal eden olayda davacının amiri hakkında dedikodu çıkarmak suretiyle sataştığı ve ahlak, iyi niyet kurallarına ters düşen hareketleri nedeniyle iş akdinin haklı nedenle işveren tarafından feshedildiğine karar verilmiştir.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesinde görülen davada işçinin talebi üzerine iş mahkemesinin kararı görüşülmüş ve yerel mahkeme kararını hukuka uygun bulmuştur. Mahkeme tarafından verilen kararın ardından Yargıtay 9. Hukuk Dairesi işçinin eyleminin sataşma olduğu ve iş akdinin feshinin haklı nedene dayandığını gerekçesi ile kararın onandığını açıklamıştır.

İşyerinde Dedikodu Yapmak Haklı Fesih Sebebi

İstanbul’da yaşanan somut olayda herkes için emsal niteliğinde bir karara imza atılmıştır. İşyerinde dedikodu yaparak patronuna sataşma ve iyi niyet kurallarını ihlal ettiği gerekçesi ile işten çıkarılan kişiler haklı nedenle iş sözleşmeleri feshedilmiş sayılacak.

Yargıtay'dan emsal karar! Dedikoducu işçiye tazminat yok

Konuya ilişkin karar veren mahkeme tarafından 4857 sayılı İş Kanunu ilgili maddelerince işçinin, işverene, ailesine veya işyerindeki başka bir işçisine sataşması halinde işverenin haklı nedenle fesih hakkının doğduğu ifade edilmiştir. Kanunda yer alan madde gereğince temyiz üzerine Yargıtay 9. Hukuk Dairesine gelen kararda işçinin eyleminin haklı nedenle fesih olduğuna hükmedilmiş ve mahkeme kararı onanmıştır.

Bu haber toplam 223 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara