İşverenin Kıdem Tazminatını Ödememesi | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

İşverenin Kıdem Tazminatını Ödememesi

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > İş Hukuku  > İşverenin Kıdem Tazminatını Ödememesi

İşverenin Kıdem Tazminatını Ödememesi

İşverenin Kıdem Tazminatını Ödememesi

İşverenin Kıdem Tazminatını Ödememesi, İşçilerin iş yerlerinde çalıştıkları süre üzerinden hesaplanan kıdem tazminatı, çalışılan süre içerisinde işçinin kıdem alması ile artmaktadır. Çalışılan uzun yıllar içerisinde ve alınan kıdemler ile tazminatın yükü artabilmektedir. Bu durumda işçinin ayrılması ve emekli olması gibi durumlara tazminat yüklü bir tutar oluşturmaktadır. Bu yüklü tutar iş veren için bir maliyet anlamına gelede işçi için oldukça önemli olmaktadır. Ancak bazı durumlarda iş yerleri bu tazminatın ödenmesi konusunda sorun çıkartabilmekte ve ödemeye yanaşmayabilmektedirler. Bu durumlarda yasal olarak kıdem tazminatının alınması konusunda bazı yollar izlenebilmektedir. Bunun için kıdem tazminatının ne olduğu ve hak edişi ile alınması konusundaki hukuki durumları bilmek gerekmektedir.

Kıdem Tazminatı Nedir? | İşverenin Kıdem Tazminatını Ödememesi

Bir iş yerin iş sözleşmesi ile çalışmakta olan işçinin çalışmış olduğu her yıl için bir aylık bürüt maaşı oranında hesaplanan ve belirli şartlar altında ayrıldığında almaya hak kazandığı bir tazminat türü olmaktadır. Kıdem tazminatının hak edilmesi konusunda yasal düzenlemeler bulunmaktadır ve bu yasal şartlara uygun şekilde iş yerinde ayrılış yapan işçiler için geçerli olan bir durum olmaktadır.

İşçilerin Kıdem Tazminatı Almayı Hak Ettiği Durumlar

İşçilerin kıdem tazminatı almalarına hak kazanmaları konusunda yasalar oldukça açık şekilde belirtmektedir. Bazı durumlarda işveren ile işçiler arasında anlaşmazlık olması yasaların net olarak bilinmemesi nedeni ile olabilmektedir. Yasalarımızda açık olarak belirtilen kıdem tazminatını hak etme durumlarında bazıları; askere gitmek için işten ayrılmak, evlenen kadının evlenme tarihinden bir sene içerisinde işten ayrılması ve 15 yıl ile 3600 gün çalışma zorunluluğunu doldurarak emekliliğe hak kazanmış olmak durumları bulunmaktadır.

İşçilerin Kıdem Tazminatı Alma Konularındaki Tartışmalı Alanlar

İşçilerin net olarak belirtilen üç hal dışında da kıdem tazminatı alma hakları bulunmaktadır. Bunlar genel olarak iş sözleşmesine iş verinin aykırı bir durum ve tavır sergilemesi olmaktadır. Maaşın alınamaması ve eksik alınması, fazla mesai yapılması ve ücretinin alınmaması ile buna benzer birçok durumda işten çıkma kıdem tazminatı hakkı doğurabilmektedir. Ancak bu durumların kanıtlanması gerekmektedir. İş veren böyle bir durumda bunu kabul etmeyecektir. Bu sebeple kıdem tazminatında en büyük sorunlar bu aşamada yaşanabilmektedir.

Kıdem Tazminatı Ödenmeyen İşçi Ne Yapmalıdır?

Kıdem tazminatını hak ediş durumu burada oldukça önemlidir. Askerlik ve emeklilik ile evlenme sonrasının kadının işten ayrılması gibi açık durumlarda bir tazminat ödenmemesi halinde kolayca tazminat faizi ile alınabilmektedir. Diğer durumlarda ispat yükümlülüğü gerekecektir. Ancak her iki durumda da ihtarname gönderilmesi ilk yapılacak iş olmaktadır. Kıdem tazminatının ödenmemesi durumunda işçi ilk olarak işverene kıdem tazminatının ödenmesi konusunda ihtarname göndermelidir.

İşverene İhtarname Gönderilmesi

İşverenin kıdem tazminatını ödememesi durumunda bir notere giderek ihtarname gönderilmesi yapılacak ilk ve en akıllaca hareket olacaktır. İhtarnamenin gönderilmesinde işverene belirli bir süre verilmelidir. Bu süre içinde ödemenin yapılması bu ihtarname ile sağlanabilmektedir. Ancak yine de ödeme yapılmaması durumunda işçi için yasal yollar açık olacak ve ihtarname gönderildiği için oldukça avantajlı durumda olacaktır.

Kıdem Tazminatı Konusunda Dava Açılması

İşverene kıdem tazminatının ödenmesi için bir ihtarnamenin gönderilmesi ile ihtarnamede belirtilen sürenin geçmesi beklenmelidir. Bu süre içerisinde bir ödemenin işveren tarafından yapılmaması durumunda artık dava açılabilecektir. İhtarname de belirtilen yasal sürenin ardından bir ödemenin yapılmaması durumunda bir avukat ile görüşerek ve yardımını alarak dava açılabilecektir. Gerekli evrakların toplanması ve ihtarnamenin eklenmesi ile dava açılabilmektedir.

İşçiler kıdem tazminatı almaları konusunda ilk olarak buna hak kazandıklarından ve yasal olarak kıdem tazminatını hak ettiklerinden emin olmaları gerekmektedir. Bu durumun ardından işverenin bunu ödemesi beklenmelidir. Ödemediği ve ödemeyeceğini belirttiği durumda noterden ihtarname çekilmelidir. Bu ihtarnamede belirtilen süre içerisinde işverenin ödeme yapmaması durumunda ise dava açılması mümkün olabilmektedir. Bir avukat yardımı ile kolayca dava açılarak tazminat alınabilmektedir.

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor