Anlaşmazlıklara Çok Hızlı Çözüm - Sigorta Tahkim Komisyonu başvuru

Anlaşmazlıklara Çok Hızlı Çözüm - Sigorta Tahkim Komisyonu başvuru

Anlaşmazlıklara Çok Hızlı Çözüm - Sigorta Tahkim Komisyonu başvuru nasıl yapılır.

https://www.youtube.com/watch?v=BiblqGZvpA8
Sigorta Tahkim Komisyonu başvuru

Sigorta şirketlerine poliçe yaptıran müşteriler, yaşadıkları uyuşmazlıklarda mahkemeye başvurmak yerine, çok daha kısa sürede çözüm almak için Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuruda bulunabilirler.

2010 yılında kurularak resmen faaliyetlerine başlayan Sigorta Tahkim Komisyonu, Sigortacılık Kanunu ile Avrupa Birliği’nin sigortacılık faaliyetlerine ilişkin yasalarını esas almaktadır.

Bu bağlamda sigorta sözleşmesinden kaynaklanan tüm ihtilaflarda, sigorta sahibi olan müşterilere yetkili mahkemelere oranla çok daha kısa sürede çözüm sunmaktadır.

Anlaşmazlıklara Çok Hızlı Çözüm - Sigorta Tahkim Komisyonu başvuru

Türkiye Sigorta Birliği’nin bir alt kuruluşu olarak görev yapmaya başlayan Sigorta Tahkim Kurulu aynı zamanda özel bir mahkeme statüsüne sahiptir. Sigorta Tahkim Kurulu’nu öne çıkaran en büyük özelliği ise, kurulun sonuçlandırdığı uyuşmazlıkların ticari mahkemelere oranla çok daha basit ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi olarak dikkat çekmektedir. Toplam prim üretimi içinde %97 olan 51 sigorta firmasının söz konusu komisyona üye olduğu bilinmektedir. Öte yandan Sigorta Tahkim Kurulu’nda görülen uyuşmazlıkların çözümü davalarında 148 bağımsız hakem çalışmaktadır.

Trafik Sigortaları Uyşmazlıkları Yoğunlukta

Türkiye genelinde, Sigorta Tahkim Kurulu’nun kurulduğu yıl olan 2010 yılında 1000 başvuru yapılan komisyona, bir yıl sonra yani 2011 senesinde 1600, 2013 senesinde ise 2 bin 400 başvuru yapıldı. Her sene giderek artan başvurularla geniş kitlelere ulaşan Sigorta Tahkim Komisyonu Başkanı Metin Karacan, en çok başvurunun trafik branşında olduğunu vurguladı.

En çok başvuruyu son dönemde gündeme gelen trafik branşında aldıklarını ifade eden Karacan, “En çok başvuruyu aldığımız konular prim üretimiyle paralele gidiyor.” ifadelerini kullandı.

Kasko Sigortası Genel Şartlarının 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren resmen yürürlüğe gireceğini ifade eden Komisyon Başkanı Metin Karacan, Hazine’nin mevcut şartlar altında birtakım ihtiyaçlarını gidermek için düzenleme yaptığına dikkat çekti. Yeni düzenlemeyle birlikte kasko sigortalarında; dar, tam, kasko ve genişletilmiş kasko adı altında 4 farklı kategori oluşturulduğunu ifade eden Karacan, “Seçeceğiniz kasko türüne göre fiyatlar oynama gösterebilir, ancak doğrudan doğruya fiyatlar artacak demek doğru değil.” dedi.

Sigorta Tahkim Komisyonu Başvuruları 62 Günde Sonuçlandırıyor

Sigorta Tahkim Komisyonu’ndan alınan kararların doğrudan icra edildiği biliniyor. Başvuruları ortalama olarak 62 günde sonuçlandırarak çözüm üretmeyi başaran komisyonunu temyizde 40 bin TL’lik bir sınırının olduğu biliniyor.

Bu noktada 40 bin TL ve üzerindeki şikayetlerde ilk derece mahkemesi yerine başvuruları Yargıtay değerlendirmeye alıyor. Sigorta Tahkim Komisyonu ilk üç yılında, sigorta sektöründe yaklaşık 30 bin civarındaki davanın %10’luk kısmını çözüme kavuşturarak dikkat çeken bir başarıya imza attı.

Bu haber toplam 375 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara