Kıdem Tazminatı İhbar Tazminat Hak Kazanma

Kıdem Tazminatı İhbar Tazminat Hak Kazanma
Kıdem Tazminatı İhbar Tazminat Hak Kazanma | Kişinin yaşadığı süreç boyunca birçok sorumluluğu olduğu gibi, sahip olduğu birçok da hakkı vardır. Bu haklar, kişiyle birlikte yaşar ve kişinin haklarının farkındalığı dâhilinde uygulanır. Fakat birçok vatandaş sahip olduğu hakları, hakların izahını, hangi durumlarda ne yapması gerektiğini bilmediğinden çoğu zaman...
Kıdem Tazminatı İhbar Tazminat Hak Kazanma, Tazminatlar aracılığı ile hak sahibi olma için tazminatlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Kıdem tazminatı işçinin çeşitli nedenlerle işten ayrılması nedeni ile işveren tarafından verilir. Bu tazminat İş Kanunu gereğince verilmektedir. Kıdem tazminatı hesaplanırken, işçinin iş yerinde son aldığı ücret baz alınarak işlem yapılır.

Kıdem Tazminatı Hesaplanırken Dikkate Alınan Ücretler Nelerdir?

Kıdem tazminat hesabı yapılırken dikkate alınan ücret türleri arasında;
  • Giydirilmiş brüt ücret,
  • Çıplak ücret,
  • Sürekli yapılan ödeme türleri,
  • Toplu iş sözleşmesinden doğan zam farkları,
  • Yemek yardımları,
  • Yolluk yardımları yer alır.
Buna ek olarak eğer tam yıldan arta kalan ya da yıl küsürleri bulunuyorsa, günlük ücret hesabı yapılarak kıdem tazminatı işleme konulmuş olur. [caption id="attachment_25193" align="aligncenter" width="510"]Kıdem Tazminatı ve İhbar Tazminatı ne zaman hak kazanır? Kıdem Tazminatı ve İhbar Tazminatı ne zaman hak kazanır?[/caption]

Kıdem Tazminatından Kesinti Yapılması - Kıdem Tazminatı İhbar Tazminat Hak Kazanma

Kıdem tazminatından damga vergisinin dışında kesinti yapılması yasal değildir. Bu vergi yüzde 6’dır. Eğer işçiye iş yerinde verilen yemekler, yakacak gibi yardımlar ya da aydınlatma yarımları para ile ölçülmeye başlanırsa, kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmazlar. Bu hesaplamada son ücret dikkate alınmalıdır.

İşçi Kendi İsteği ile İşten Ayrıldıysa Kıdem ve İhbar Tazminatı için Hak Kazanamaz

Kidem ve ihbar tazminati hak kazanma için işçinin kendi isteği ile işten ayrılmamış olması gerekir. Bu hakkı kazanmak için ayrıca tam bir senenin dolmuş olma zorunluluğu bulunur. Kıdem yılı 365 gündür. Bu süreye göre hesaplanan sürelerde en önemli konu çalışma miktarıdır. Sosyal haklar da kıdem tazminatı için önemli rol oynayan konulardandır. Fakat bu hakların süreklilik arz etme zorunluluğu bulunur. İşçinin birden fazla iş yerinde çalışması halinde, işçinin hizmetleri ihbar tazminatı için birleştirilir. Kıdem tazminatı ödenirken, eğer söz konusu işyerinin devri yapılırsa, eski işveren ile birlikte, yeni işveren de sorumlu olmuş olur. Bu kapsamda, İş Kanunu’nun 14. Maddesi göz önünde bulundurularak, işçiye kıdem tazminatı ödenmesi uygun olur. İhbar tazminatı hesaplanırken İş Kanunu 13. Maddesine göre belirlenmiş olan zamanlar dikkate alınır. (6 aydan az çalışanlar için 2 hafta gibi.) Kişinin yaşadığı süreç boyunca birçok sorumluluğu olduğu gibi, sahip olduğu birçok da hakkı vardır. Bu haklar, kişiyle birlikte yaşar ve kişinin haklarının farkındalığı dahilinde uygulanır. | Kıdem Tazminatı İhbar Tazminat Hak Kazanma Fakat birçok vatandaş sahip olduğu hakları, hakların izahını, hangi durumlarda ne yapması gerektiğini bilmediğinden çoğu zaman mağdur bir duruma düşer. Oysaki adaletin amacı hiçbir hakkın çiğnenmemesinin yanı sıra haklının hakkının verilmesidir.

Kıdem Tazminatı İhbar Tazminat Hakkı

Kişinin sahip olup da farkına varmadığı haklardan bir tanesi de hiç şüphesiz “Kıdem İhbar Tazminatı” dır. Kişinin çalıştığı kurumda sahip olduğu haklardan bir tanesi olan Kıdem ihbar tazminatı daha detaylı inceleyerek, kıdem ve ihbar tazminatı nasıl alınır, kıdem ve ihbar davası açmak için neler yapılmalıdır? gibi sorulara cevap bulalım.

Kıdem Tazminatı ve İhbar Tazminatı ne zaman hak kazanır?

Kıdem tazminatı, kişide uzun yıllar çalışma sonucunda oluşması muhtemel fiziksel ve psikolojik hasarların karşılığında, ayrıca kişinin sadakatinin de bir ödülü olarak ödenen tazminat parasıdır. Kıdem tazminatı nasıl alınır birçok kişinin kafasını karıştıran bir soru haline gelmiştir. Çalışanın bu tazminatı alabilmesi için işveren tarafından işten çıkartılması gerekmektedir. Çalışan kendi rızasıyla işten çıktığı takdirde kıdem tazminatı hakkından da feragat etmiş olur. Bir çalışanın kıdem tazminatı almaya hak kazanmış olması için en az bir yıl o yerde çalışmış olması gerekir. Bir yıl 360 gün değil, 365 günden hesaplanmaktadır. Kıdem tazminatı nasıl alınır ve bunun şartları nelerdir, 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. Maddesinde ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir. Bununla ilgili yasa 7 tane farklı durum ortaya çıkmaktadır. İşçi, eğer herhangi bir ahlak ya da iyi niyet kuralını ihlal etmediği halde işveren tarafından işten çıkartılıyorsa kıdem tazminatına hak kazanır. Ayrıca yapılan işin sağlığına zarar verdiğini ya da işverenin ahlak kurallarına aykırı tutumunu ileri sürerek zorlayıcı bir sebeple işi bırakırsa da bu haktan yararlanabilir. Erkeklerin vatani görev yapmak için işi bırakırsa, kadınlar evlendikten itibaren bir yıl içerisinde işi bırakır ya da bırakmak durumunda kalır ise de kıdem tazminatı onun hakkıdır. İşçinin ölmesi durumunda da kıdem tazminatı mirasçıları tarafından almaya hak kazanılır. Makalemizde Kıdem Tazminatı İhbar Tazminat Hak Kazanma konusu yer almıştır. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Tazminat Avukatı sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 545 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara