Miras Habersiz Satılmış İse Hak İddia Edilebilir Mi?

Miras Habersiz Satılmış İse Hak İddia Edilebilir Mi?
Miras Habersiz Satılmış İse Hak İddia Edilebilir Mi? Birey öldükten sonra yaşarken sahip olduğu tüm mali sorumluluk ve borçlar, kendisinden sonra mirasçılarına kalır. Türkiye'de kanunlar mirasçıları iki genel sınıfa ayırmıştır. Kişi ölmeden önce kendi iradesiyle ve geride bıraktığı bir vasiyetname ile birisine bırakmış olabilir. Bu kişiler atanmış mirasçılardır. Eğer kişi ölmeden önce herhangi bir vasiyeti bulunmuyorsa, tüm malları yasal mirasçıları arasında hisseleri oranında pay edilir. Türk medeni kanunu yasal mirasçıları derece sistemine göre gruplandırmıştır. Birinci derece mirasçılar, ölen kişinin altsoyu; yani çocukları ve torunlarıdır. İkinci derece mirasçılar ölen kişinin anne ve babasıdır. Üçüncü derece mirasçılar ise büyük anne ve büyük babalardır. TMK'ya göre, bir derecedeki mirasçı varken miras bir sonraki dereceye intikal edemez. Eğer bir mirasçı ölmüşse, kalan miras da kişinin altsoyuna, çocuklarına ve torunlarına devredecektir.

Habersiz satılan miras üzerinde hak iddia edilebilir mi?

Miras hukukunda en önemli husus, kişinin yaşarken kendi malları üzerindeki tasarruf hakkıdır. Örneğin bir kişi yaşarken, kendi malını birisine satmış ise bu mallar hiçbir şekilde mirasa konu edilemez. Bu duruma kişinin mülkiyet hakkı denir. Mülkiyet hakkı ise Kuru mülkiyet hakkı ve intifa hakkı olmak üzere iki farklı başlık altında incelenebilir. Bir mal üzerindeki bu iki hak farklı kişilere devredilebilir. İntifa hakkı başkasına ait bir maldan belirlenen kurallar çerçevesince faydalanma hakkıdır. Örneğin bir daireniz var ve siz yaşarken bu dairenizi bir çocuklarınızdan birisine satabilirsiniz; aynı zamanda dairenizin intifa hakkını da eşinize bırakabilirsiniz. Bu şu anlama gelir; sizden sonra eşinizin daireyi kullanma hakkı vardır. Eşiniz de öldükten sonra mülkiyet hakkını verdiğiniz çocuğunuz intifa hakkını da elde edecektir. Bu durumda diğer çocuklarınızın, daireyi sattığınız çocuğunuzdan daire üzerinde miras talep etme hakkı yoktur.

Mirasa konu olabilecek mal sizden habersiz satılabilir!

Bu örnek üzerinden yazımızın konusu olan soruyu cevaplamak gerekirse, size miras olarak kalacak bir daire sizden habersiz birisine satılmış olabilir ve böyle bir durumda; miras bırakanın mülkiyet hakkı gereği bir hak iddia etmeniz mümkün değildir. Miras Habersiz Satılmış İse Hak İddia Edilebilir Mi? Baba sağlığında malını soy bağı olmayan 2. bir şahsa satarsa veya diğer kişilere satış gibi gösterilen bir daire, tapuda bağış gibi gösterilmişse ve siz bunu ispatlayabilirseniz, konuyu hukuk mahkemelerine taşıyarak muvazaya dayalı dava açabilirsiniz. Makalemizde Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Açılan Boşanma konusu yer almıştır. Diğer bilgilendirici makaleler için Muvazaa Nedeniyle Tapu İptal Davası ve Miras Hukuku Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 848 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara