Birikmiş Nafaka ve Hapis Cezası

Birikmiş Nafaka ve Hapis Cezası
Birikmiş Nafaka Ve Hapis Cezası Birikmiş Nafaka Ve Hapis Cezası, Birikmiş Nafaka Ceza, Birikmiş Nafaka Alacağı İKK.344 tazyik hapis cezası YARGITAY: BİRİKMİŞ NAFAKA T.C. YARGITAY 8.Hukuk Dairesi Esas: 2013/12316 Karar: 2013/12863 Karar Tarihi: 23.09.2013 ŞİKAYET DAVASI - BİRİKMİŞ NAFAKANIN ADİ ALACAK VASFINDA OLMADIĞI - NAFAKA ALACAĞI İÇİN EMEKLİ MAAŞI ÜZERİNE HACİZ...
Birikmiş Nafaka ve Hapis Cezası konuları nafaka hakkında ortaya çıkan uyuşmazlıklarda ki sorunlar ve bu sorunların çözümü konusunda merak edilen konuların bütünüdür. Nafaka konusunda ortaya çıkan birikmiş nafakalar nasıl alınacağı yada nafakanın ödenmemesi konusunda nasıl ceza ve şikayet hakkının kullanılacağı önemli hususlardır.

Nafakanın ödenmemesi Ceza Davası Ve Şikayet

Aile mahkemesince, nafaka veremeye yükümlüsü olan eşin, mahkeme kararında belirtilen nafaka miktarının ödenmemesi nedeniyle "ödeme koşullarına uymayan nafaka alacaklısının şikayeti üzerine dava şartları incelenerek hafif hapse karar verir. [caption id="attachment_14122" align="aligncenter" width="500"]birikmiş nafaka hapis cezası birikmiş nafaka ve hapis cezası[/caption] Nafakanın ödenmemesi suçu ve şikayet hakkında daha fazla bilgi almak için sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Nafakanın ödenmemesi suçu şikayeti icra takibinin açılmış olduğu icra müdürlüğünün bulunduğu icra ceza mahkemesine açılır. Eş şikayeti 3 ay içinde yapılması şartının bulunması, icra takibin de ödeme emrinin tebliğ edilmiş ve kesinleşmiş olması gerekmektedir.

Birikmiş Nafaka İcra Takibi

Nafaka alacaklısı aile mahkemesinin vermiş olduğu karar gereği, nafakanın ödenmemesi nedeniyle icra müdürlüğüne icra takibi yapılır. Açılan icra takibi 10 gün içinde ödeme yapılmaması durumunda dosya kesinleşir. Kesinleşmiş icra takibi nedeniyle borçlusu alacaklarına, gayrimenkul ve araçlarına haciz işlemi uygulanır. Birikmiş nafaka ancak icra takibi ile çözüme kavuşturulur. Nafakanın ödenmemesi nedeniyle birikmiş nafakada ceza davası açılmaz.

Birikmiş Nafaka ve Hapis Cezası Yargıtay Kararları

ŞİKAYET DAVASI - BİRİKMİŞ NAFAKANIN ADİ ALACAK VASFINDA OLMADIĞI. NAFAKA ALACAĞI İÇİN EMEKLİ MAAŞI ÜZERİNE HACİZ KONULABİLECEĞİ.

ŞİKAYETİN KABULÜ İLE İŞLEMİN İPTALİNE KARAR VERİLMESİNİN GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI.

ÖZET: Mahkemece, birikmiş nafakanın adi alacak vasfında olmadığı, nafaka alacağı için emekli maaşı üzerine haciz konulabileceği, alacaklı vekili tarafında aylık maaşın 1/4'ünün haczinin talep edildiği, bu haliyle istemde yasa ve usule aykırı bir yön bulunmadığı halde, İcra Müdürlüğünce istemin reddedilmesinin hatalı olduğu dikkate alınarak, şikayetin kabulü ile işlemin iptaline karar verilmesi yerine, ret kararı verilmesi doğru değildir.

ŞİKAYET DAVASI - TAKİP DOSYASINDA BİRİKMİŞ NAFAKA YÖNÜNDEN MAAŞIN DÖRTTE BİRİ YERİNE TAMAMI ÜZERİNE HACİZ KONULDUĞU. ŞİKAYETİN KISMEN KABULÜ YÖNÜNDE HÜKÜM TESİSİ GEREĞİ. HACZEDİLMEZLİK ŞİKAYETİNİN TÜMDEN REDDİNE KARAR VERİLMESİNİN İSABETSİZLİĞİ.

ÖZET: Mahkemece, takip dosyasında birikmiş nafaka yönünden maaşın dörtte biri yerine tamamı üzerine haciz konulduğu nazara alınarak şikayetin kısmen kabulü yönünde hüküm tesisi gerekirken, haczedilmezlik şikayetinin tümden reddine karar verilmesi doğru değildir. Birikmiş Nafaka Ve Hapis Cezası genel sayfasından diğer konulara göz

Bu haber toplam 215 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara