Nafakanın Kaldırılması Davası Nasıl Açılır? Nafaka hangi durumlarda iptal edilir?

Nafakanın Kaldırılması Davası Nasıl Açılır? Nafaka hangi durumlarda iptal edilir?
Nafakadan kurtulmanın yolları arasında, nafaka alacaklısının çalışmaya başlaması, yeniden evlenmesi veya ekonomik olarak bağımsız hale gelmesi yer alır. Bu durumlar, nafaka ödeme yükümlülüğünün sona ermesine neden olabilir.

Nafaka, boşanma sonrası ekonomik zorluk çekebilecek tarafa maddi destek sağlamak amacıyla yükümlü kılınan bir ödemedir. Nafaka yükümlülükleri ve bunların iptali, Türk Medeni Kanunu ve ilgili yargı kararları ile düzenlenmiştir. İşte nafaka ile ilgili merak edilenler:

Nafaka Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Nafakanın iptali, alacaklı tarafın evlenmesi, yoksulluğunun ortadan kalkması veya haysiyetsiz hayat sürmesi gibi durumlar neticesinde gerçekleşebilir. Bu durumlar, nafaka alacaklısının maddi desteğe olan ihtiyacının kalmadığını gösterir ve nafakanın iptal edilmesi için yeterli sebeplerdir.

Nafaka Hangi Hallerde Sona Erer?

Nafaka, alacaklı tarafın maddi durumunun iyileşmesi, özellikle çalışmaya başlaması veya yeniden evlenmesi gibi durumlarda sona erer. Ayrıca, alacaklı tarafın geçimini sağlayabilecek düzeye gelmesi de nafaka yükümlülüğünün sona ermesini sağlayabilir.

Nafakanın Kaldırılması Davası Ne Zaman Açılır?

Nafakanın kaldırılması davası, iptal sebebinin ortaya çıkması ve bu durumun nafaka yükümlüsü tarafından öğrenilmesi ile herhangi bir zaman diliminde açılabilir. Bu dava türünde herhangi bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır.

Nafakanın Kaldırılması Davası Nerede Açılabilir?

Nafakanın kaldırılması davası, aile mahkemelerinde açılır. Aile mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde ise asliye hukuk mahkemeleri bu davaya bakar.

Okuyan Erkek Çocuğa Kaç Yaşına Kadar Nafaka Ödenir?

Çocuğun eğitim hayatının devam etmesi durumunda nafaka ödemesi ergin olmasının ardından da sürebilir. Yargıtay kararlarına göre, çocuğun eğitimi tamamlanana kadar nafaka ödenmesi gerektiği yönündedir.

Nafakanın Kaldırılması Davası Nasıl Açılır?

Nafakanın kaldırılması davası, aile mahkemesine ya da asliye hukuk mahkemesine yapılacak yazılı bir başvuru ile açılır. Başvuruda, nafakanın kaldırılmasını gerektiren sebepler detaylı bir şekilde anlatılmalıdır.

Nafakadan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız?

Nafakadan kurtulmanın yolları arasında, nafaka alacaklısının çalışmaya başlaması, yeniden evlenmesi veya ekonomik olarak bağımsız hale gelmesi yer alır. Bu durumlar, nafaka ödeme yükümlülüğünün sona ermesine neden olabilir.

Sigortalı Bir İşe Girince Nafaka Kesilir Mi?

Sigortalı bir işe girilmesi, nafaka ödemesinin sonlanması için yeterli bir sebep olmayabilir. Ancak, alacaklının maddi durumunun iyileşmesi ve yoksulluktan kurtulması, nafaka ödemesinin sona ermesini sağlayabilir.

Nafakanın Kaldırılması Davası Nasıl Açılır?

Nafaka yükümlülüğünün kaldırılması için açılan davalar, boşanma davalarının sonucunda hükmü verilmiş nafaka sorumluluğunun sonlandırılması amacıyla yükümlü tarafından açılmaktadır. Bu bağlamda nafaka, evlilik akdinin yasal olarak sonlandırılmasına yetkili aile mahkemesinin verdiği hüküm sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Nafaka ödenme yükümlülüğünün olmasının amacı; boşanma sonrasındaki şartlar altında maddi olarak zor duruma düşecek olan eşe, diğer eş tarafından her ay düzenli ödeme yapılarak söz konusu eşin maddi durumunu hayatını devam ettirebildiği şartlara ulaştırmaktır. Ancak bazı durumlarda nafaka yükümlülüğünün kaldırılmasına zemin hazırlayan gelişmeler olduğunda açılan dava neticesinde bu zorunluluk sonlandırılabilir.

Nafakanın kaldırılması Nasıl Olur?

Nafakanın kaldırılması esas olarak nafaka ödenen tarafın, söz konusu maddi durumunun düzeldiği ve tarafına nafaka ödenmesine gerek olmadığı durumlarda talep edilmektedir.

Bu durumlara örnek vermek gerekirse; boşanma sonucu eşe ödenme zorunluluğu bulunan nafakanın, söz konusu eşe yüklü bir miras kalması, yeni bir evlilik yapması veya yüksek gelirli bir işe girmiş olması gibi hallerde yükümlü tarafından nafakanın kaldırılması davası açılabilir. Öte yandan tarafına nafaka ödemesi yapılan eşin;

  • Evlenme olmaksızın başka biriyle evli gibi yaşaması
  • Genel ahlak kurallarının dışında ve haysiyetsiz bir yaşam sürmesi

Gibi durumlarda da nafaka davasının kaldırılması hali oluşabilmektedir.

Nafakanın Kaldırılması Davası Ne Zaman Açılır?

Bilindiği üzere nafaka süreli ya da süresiz olarak hak sahibine ödenmesi gereken maddi bir yükümlülüktür. Boşanma davasından sonra ilgili taraflar arasında nafakanın kaldırılmasına zemin hazırlayacak uygun şartların oluşması halinde nafakanın kaldırılması davası açılabilir.

Bunun için öngörülen ya da hukuki açıdan belirtilen bir süre söz konusu değildir. Dolayısıyla nafaka ödemekle yükümlü olan eş, artık nafaka ödemesinin devam etmesine gerek olmadığı kanaatine vardığında ve hukuki açıdan da dayanakları bulunduğunda söz konusu davanın talebinde bulunabilir.

Nafakanın Kaldırılması Davası Zamanaşımı Süresi

Nafaka ödemelerinde yükümlü taraf açısından nafakanın kaldırılması davasına ilişkin bir süre belirlenmemiştir.

Dolayısıyla nafaka ödenmesini ortadan kaldıracak sebebin ortaya çıkmasının ardından nafaka ödemekle yükümlü olan eş dilediği zaman bu davayı açma hakkına sahiptir.

Nafakanın Kaldırılması Davası Yetkili Mahkeme Hangisidir?

Nafakanın kaldırılması dava dilekçesi verilmesi gereken yetkili mahkeme aile mahkemeleridir. Eğer söz konusu yerde aile mahkemesi bulunmaması durumunda, asliye hukuk mahkemeleri nafakanın kaldırılması davalarında yetkili konumdadır.

Nafakanın Kaldırılması Davası Nasıl Görülür?

Türk Medeni Kanununun tanımış olduğu haklar çerçevesinde kişilerin evlilik birliği kurma hakkı bulunduğu gibi, evlilik birlikteliğinde meydana gelen olaylar ve karşı karşıya kalınan sorunlar ile birlikte evlilik birlikteliğinin yasal olarak boşanma davası ile sonlandırılabilmesi hakkı da bulunuyor.

Kişilerin evlilik birliğini sonlandırma kararı alarak, boşanma davasını açmaları durumunda karşılarına velayet, nafaka ve tazminat gibi pek çok farklı husus çıkıyor. Bu gibi konuların arasında nafaka konusu ve Nafakanın Kaldırılması Davası en fazla önem taşıyan hususlardan birisi konumunda bulunuyor.

Özellikle de Aile Mahkemesinde görülen boşanma davası sonucunda boşanma kararı ve nafaka kararı alınması durumunda kusursuz olan veya daha az kusurlu olan taraf, kusurlu olan taraftan nafaka ödemesi alabilme hakkına sahip olabiliyor. Buna göre nafaka ödemek ile yükümlü olan tarafın, gerekli şartların oluşması durumunda nafaka kaldırılması davası açabilme hakkı bulunur.

Nafaka ödemelerinde, zaman içerisinde yaşanan olaylar veya gelişen durumlar neticesinde kararın alındığı döneme göre önemli farklılıklar meydana geliyor. Eğer nafaka kararının alındığı dönemde olduğu gibi nafaka ödemesini gerektirecek bir durum söz konusu olmaması durumunda Türk Medeni Kanunu tarafından nafaka yükümlüsü haklarının korunması çerçevesinde bu kişilere nafaka kaldırma davası açma hakkı veriyor. (Nafakanın Kaldırılması Davası)

Nafaka Kaldırma Davası Hangi Durumlarda Açılır?

Nafaka kaldırma davası Türk Medeni Kanunu çerçevesinde nafaka yükümlülerine gerekli şartların oluşması durumunda verilmekte olan bir haktır.

Bu kapsamda nafaka yükümlüsü, nafaka ödemesini Türk Medeni Kanunu çerçevesinde belirtilmiş olan koşulların oluşması durumunda nafaka kaldırma davasını açabiliyor. Ancak bu noktada belirtilmiş olan koşullar, 3 farklı nafaka türü bulunması dolayısı ile farklılık gösterebilmektedir.

Bu yüzden nafaka ödemekle yükümlü olan kişinin, ödemekte olduğu nafakaya göre belirlenmiş olan koşulları göz önünde bulundurması gerekiyor.

Buna göre nafaka alacaklısı sıfatı taşıyan kişinin boşanılan eş olması durumunda eşin bir işe girmesi veya yeni bir evlilik kurması durumunda muhtaçlık durumu sona ereceğinden, söz konusu boşanma davası süreci içerisinde muhtaçlık durumu dolayısı ile ödenmekte olan yoksulluk nafakası ödemesine gerek kalmamaktadır.

Bu hallerde nafaka yükümlüsü, doğrudan nafaka ödemesini kesmek yerine yeniden Aile Mahkemesi' ne başvuruda bulunarak, nafaka kaldırma davası açabilir.

Eğer nafaka alacaklısı sıfatı çocuk ise nafaka yükümlüsünün, bu doğrultuda Türk Medeni Kanunu kapsamında belirtilen koşulları göz önünde bulundurması gerekir. Buna göre çocuk için ödenmekte olan nafaka ödemesinin gerekliliğini yitirdiği öngörülen haller Türk Medeni Kanunu' nun da 18 yaşın doldurulması veya 18 yaşın doldurulmasına ile eğitimin devam etmiyor olması şeklinde olabilir.

Bu hallerin söz konusu olması durumunda nafaka yükümlüsü tarafından ilgili Aile Mahkemesi' ne başvuru gerçekleştirerek, ödemekle yükümlü olduğu nafakanın gerekliliğini yitirmiş olduğu belirterek, kaldırılması talebinde bulunabilmektedir. Bu hallerde uygun görülmesi durumunda Aile Mahkemesi tarafından söz konusu nafaka ödeme kararı kaldırılmaktadır. (Nafakanın Kaldırılması Davası)

Bu haber toplam 572 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara