Tedbir Nafakası Yargıtay Kararları

Tedbir Nafakası Yargıtay Kararları
Tedbir Nafakası Yargıtay Kararları makalede yer verilmiştir.Boşanma davalarında taraflar açısından ortaya çıkacak sonuçlardan bir tanesi de nafaka hususudur. Anlaşmalı boşanma davaları için her iki tarafın üzerinde mutabık olduğu nafaka konusunun hukuka uygun olduğu durumlarda, üzerinde anlaşılan tutarlar nafaka olarak ödenebilir. Yardım Nafakası Üniversite Öğrencisi Reşit olduğu için iştirak nafakası kesilen üniversite öğrencisi yardım nafakasının en çok görüldüğü durumlardır. Yardım nafakası üniversite öğ
Tedbir Nafakası Yargıtay Kararları Nelerdir? Tedbir nafakası davası boşanma davalarında taraflar açısından meydana gelebilecek olan olası yoksulluk durumlarında tedbir nafakasına karar vermektedir. Tedbir nafakası Yargıtay kararları bakımından hakim tarafından alınan bir önlem nafakasıdır ancak talep edilmesi gerekmektedir. Tedbir nafakası talep eden kişinin kusurlu olup olmama durumlarına bakılmamaktadır. Tam kusurlu olan eş de şayet boşanma sebebiyle yoksulluk durumuna girecekse bu noktada ailenin geçimini sağlaması için tedbir nafakası kararı verilebilir. Tedbir nafakası özellikle çocukların bakımını sağlayan tarafa, diğer eş tarafından verilmektedir. Tedbir nafakaları aylık olarak ve peşin şekilde verilmektedir. Dava sonuçlanana kadar tedbir nafakası verilmektedir. Ortak çocuğunun reşit olması tarihine kadar tedbir nafakasının verilmesine karar verilebilir. Ancak çocuk okumaya devam ediyorsa bu noktada mezun olduğu tarihe kadar destek için nafaka verilmektedir.

Tedbir Nafakası Ödenmezse Ne Olur?

Yargıtay nafaka kararları 2019 için kesinleşmiş ise ancak borçlu taraf nafakayı ödemiyorsa bu noktada icra aracılığı ile ödenmesi gereken nafaka miktarı talep edilmektedir. Nafakanın ödenmemesi durumlarında İcra ve İflas 344. Maddesine göre 3 aylık tazyik hapis cezası olarak belirlenmiştir. Bu durumda tazyik cezasının verilmesinden itibaren şayet nafaka borçlusu, borcunu öderse bu noktada borçlu tahliye edilmektedir. Nafakayı ödememiş olan borçlu taraf, nafakanın kaldırılması ya da nafakanın azaltılması için dava da açılabilir. Bu davalarda ileri sürdüğü nedenler mahkeme tarafından göz önünde bulundurulmaktadır.

Yargıtay Kararları Işığında Tedbir Nafakası

Tedbir nafakasına itiraz çeşitli durumlarda yapılabilir. Şayet nafaka borçlusu olan kişi nafakayı ödemekte güçlük çekiyorsa ya da nafaka alan alacaklı tarafın durumunun iyileşmesi sebebiyle nafakayı daha az vermek istiyorsa, bu noktada itiraz edebilir ve nafakanın miktarının azalmasını talep edebilir. Hiçbir şekilde nafaka vermek istemiyorsa bu noktada da dava açılabilir ve gerekçeler sunularak nafakaya itiraz edilebilir. Hakim koşullarda değişiklik olduğuna karar verilse bu noktada tedbir nafakasının arttırılması ya da azaltılması mümkündür. Boşanma kararının kesinleşmesi durumunda tedbir nafakası da sona ermektedir. Ancak nafakanın devam etmesi talep ediliyorsa yoksulluk nafakasına ya da iştirak nafakasına başvurulabilir. Tedbir Nafakası Yargıtay Kararları makalede yer verilmiştir.Boşanma davalarında taraflar açısından ortaya çıkacak sonuçlardan bir tanesi de nafaka hususudur. Anlaşmalı boşanma davaları için her iki tarafın üzerinde mutabık olduğu nafaka konusunun hukuka uygun olduğu durumlarda, üzerinde anlaşılan tutarlar nafaka olarak ödenebilir.

Yardım Nafakası Üniversite Öğrencisi

Reşit olduğu için iştirak nafakası kesilen üniversite öğrencisi yardım nafakasının en çok görüldüğü durumlardır. Yardım nafakası üniversite öğrencisine ödenebileceği gibi üniversiteye hazırlanan gençler tarafından da yardım davası açılması söz konusudur.

Alt Soya Yardım Nafakası Nedir?

Yardım nafakası, genellikle sona eren iştirak nafakasının ardından uygulanıyor olsa da boşanma ya da evlilik ile doğrudan alakalı değildir. Yardım nafakası, yardım edilmediği durumlarda yoksulluğa düşecek olan kişilerin alt soy, üst soy ve kardeşlere ödenebilir. Yani alt soya yardım nafakası ödenebileceği gibi, kişinin yoksulluğa düştüğü durumlarda yardım nafakası talebiyle anne veya babasına hatta kardeşine bile yardım nafakası davası açabilir. Kardeşlere yardım nafakası davası açılabilmesi için, ilgili kardeşin refah içerisinde bir hayat sürdüğünün kanunen ispatlanması gerekir.

Tedbir Nafakası Yargıtay Kararları 

TEDBİR NAFAKASI İSTEMİ - KADIN TEDBİR NAFAKASI YANINDA ORTAK ÇOCUĞUN GEÇİCİ VELAYETİNİN KENDİSİNE VERİLMESİNİ TALEP ETTİĞİ - VELAYET DÜZENLEMESİ YAPILMASI ZORUNLUYKEN GEÇİCİ VELAYETE İLİŞKİN TALEBİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE RET HÜKMÜ KURULMASININ İSABETSİZLİĞİ ÖZET: Somut olayda, davacı kadın tedbir nafakası yanında ortak çocuğun geçici velayetinin de kendisine verilmesini talep etmiştir. Dosya kapsamından tarafların ayrı yaşadığı sabittir. Gerçekleşen bu durum karşısında; mahkemece velayet düzenlemesi yapılması zorunluyken, davacının geçici velayete ilişkin talebini de kapsayacak şekilde ret hükmü kurulması bozmayı gerektirmiştir. VELAYET DAVASI - DAVACININ BAĞIMSIZ TEDBİR NAFAKASI TALEBİNDE BULUNDUĞU. NAFAKA TALEBİNİN NİSPİ HARCA TABİ OLDUĞU - DAVACININ MAKTU HARÇ YATIRDIĞI - DAVACIYA NİSPİ PEŞİN HARCIN TAMAMLANMASI İÇİN SÜRE VERİLMESİ GEREĞİ ÖZET: Davacı kadının dava dilekçesiyle kendisi için talep ettiği nafaka, bağımsız tedbir nafakası davası niteliğinde olup, değer ölçüsüne göre nispi harca tabidir. Ancak davacı dava dilekçesiyle maktu harç yatırmıştır. Davacıya dava değeri üzerinden hesaplanacak nispi peşin harcın tamamlanması için süre verilmesi; harç tamamlandığı takdirde, açılan davanın bağımsız nafaka davası olduğu hususu da gözetilerek bir karar verilmesi gerekir. Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Bu haber toplam 821 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara