Yardım Nafakası Davası

Yardım Nafakası Davası
Yardım Nafakası Davası | Yardım nafakası davası kişinin durumunun oldukça yetersiz olmasından ötürü aile içi, kardeşlerinde, anne ve babasından, yada anne ve babanın çocuklardan talep edebileceği bir nafaka çeşididir. Eğer ki kişi geçim düzeyini yapamıyor ve aynı zamanda da ciddi geçim sıkıntısı içinde ise o zaman kişi kardeşlerinden anne ve babasından yardım...
Yardım nafakası davası kişinin durumunun oldukça yetersiz olmasından ötürü aile içi, kardeşlerinde, anne ve babasından, yada anne ve babanın çocuklardan talep edebileceği bir nafaka çeşididir. Eğer ki kişi geçim düzeyini yapamıyor ve aynı zamanda da ciddi geçim sıkıntısı içinde ise o zaman kişi kardeşlerinden anne ve babasından yardım talep edebilir. https://www.youtube.com/watch?v=lT-UFTDBRYE Yardım nafakası medeni kanun içerisinde önemli bir yer tutan bölüm olup asıl amacı  kişiler arasındaki aile bağlarının kuvvetlenmesini sağlanması, çoğun içinde az bulunur mantığı ile  aile ve akraba kavramının ayakta tutulmasıdır. Akrabadan Yardım nafakası talep edilmesi için  kişinin maddi gücünün iyi olması aynı zamanda da nafaka parasını ödeyebilecek gücünün olması önem teşkil etmektedir. Yardım Nafakası için kişinin sadece anne ve babadan yada kardeşinden alabileceği anlamına gelmez. Aynı zamanda üst soy ve alt soylarından da bu talepte bulunabilir. Kişi aynı zamanda talep ettiği şahsin yakın ve uzak kan bağı olması da yine dava açmak için yeterli bir sebep olmaktadır. Açılan dava neticesinde davalı kişinin mali durumu da göz önünde bulundurularak aylık bir nafaka miktarı belirlemesi yapılacaktır. Ayrıca davalı olan kişi ömür boyu nafaka ödeme zorunluluğu yoktur. Eğer davacı olan kişinin mali durumu düzelmiş ise ve artık geçimini kendi geliri ile sağlayabiliyor ise o zaman nafaka ödemesinin kaldırılması istenebilir. Yine aynı şekilde kişinin ölüm durumunda da mirasçıları nafaka parası ödeme yükümlülüğü bulunmadığı için dava düşmüş sayılmaktadır. Açılan dava sonrası kişi mali durumunu düzeltmesi durumunda da yardım nafakası ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yardım Nafakası Davası Nasıl Açılır?

Yardım nafakası davası Aile Mahkemesinde açılır. Nafaka davalarında, yetkili mahkeme, taraflardan birinin yerleşim yeri mahkemesidir. Yardım nafakası davasında hakim tarafların nüfus kayıtları istenerek akrabalık durumları araştırılır. Yardım nafakası davasında davalının ve davacının  ekonomik ve sosyal durumu ile  davacının içerisinde bulunduğu zaruret hali araştırılır. Yardım nafakası ile ilgili olarak önemli tanık isimleri bildirilerek dinletilmektedir. Nafaka, birden fazla nafaka yükümlüsün den istendi ise ve bu durum hakkaniyete aykırı ise, hakim diğer nafaka yükümlülerinin sorumluluğunu azaltabilir veya kaldırabilir. Nafaka hakim tarafların sosyal ve ekonomik durumunu göz önünde bulundurarak, ödeme miktarını belirleyerek nafakaya karar verir.

Yardım Nafakası Davası | Sıkça Sorulan Sorular

YARDIM NAFAKASI İSTEMİ - TAKDİR EDİLEN YARDIM NAFAKASININ DAVACININ İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK DÜZEYDE OLUP OLMADIĞI - HAKKANİYET İLKESİNE UYGUN DAHA YÜKSEK MİKTARDA NAFAKAYA HÜKMEDİLMESİ GEREKTİĞİ. İSTİNAF BAŞVURUSUNUN KABULÜ - KARARININ GEREKÇESİNİN VE HÜKÜM FIKRASININ DÜZELTİLMESİ VE YENİDEN ESAS HAKKINDA KARAR VERİLMESİ ÖZET: Tarafların gerçekleşen sosyal ve ekonomik durumları, nafakanın niteliği ve üniversite öğrencisi olan davacının ihtiyaçları ile reşit olmadan önce son olarak aldığı ve davalının da kabulünde olan … TL iştirak nafakası miktarı ve nafaka yükümlüsünün (davalı babanın) gelir durumu, dava dışı annenin mal varlıkları ile gelir durumu nazara alınarak; hakkaniyet ilkesine uygun daha yüksek miktarda nafakaya hükmedilmesi gerektiğinden. Mahkeme hükmünün kaldırılarak "davacının davasının kısmen kabulü ile, dava tarihi olan 09/09/2016 tarihinden itibaren aylık ve peşin olarak … TL yardım nafakasının davalıdan alınarak davacıya verilmesine, fazlaya ilişkin istemin reddine" karar vermek gerekmiştir.

Bu haber toplam 285 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara