Yanlış Teşhis İçin 2 Milyon Liralık Emsal Tazminat Kararı

Yanlış Teşhis İçin 2 Milyon Liralık Emsal Tazminat Kararı

Yanlış Teşhis İçin 2 Milyon Liralık Emsal Tazminat Kararı. Siirt’te erken doğumla dünyaya gelen ve tedavisinin geri kalanı için Batman’a sevk edilen bir bebek, doktor tarafından yanlış teşhis konulmasının ardından %90 oranında görme engelli kaldı.

Yanlış Teşhis İçin 2 Milyon Liralık Emsal Tazminat Kararı

Hastane ve doktor hakkında şikâyetçi olan aile tarafından açılan davada aile hakkında emsal niteliğinde bir karara imza atıldı. Doktorun yanlış teşhis koyması nedeniyle ağır engelli kalan bebeğin adından mahkeme tarafından 2 milyon lira tazminat kararı verildi.

Siirt’te yaşayan bir aile çocuklarını 2013 yılında erken doğumla prematüre olarak dünyaya getirdi. İlk müdahalenin ardından hayatta kalan bebek tedavi için daha sonra Batman’a sevk edildi.

Burada özel bir hastaneye sevk edilen bebek, iddiaya göre yanlış teşhis nedeniyle, prematüre retinopatisi muayenesi olmadan ilaç tedavisi ile gözlerini kaybetti. Yüzde 90 oranında görme engelli kalan bebeğin ardından acılı aile tarafından doktor ve hastane yönetimine karşı dava açıldı.

Yanlış Teşhise 2 Milyon Lira Tazminat

Erken doğan bebeklerinin ilk müdahalesinin ardından Batman’a tedavi için sevk edilen bir bebek yanlış teşhis ve eksik uygulama nedeniyle görme yetisini büyük oranda kaybetti.

Çocuklarını hastaneden çıkardıktan sonra bebeklerinin görmediği fark eden aile bunun üzerine tedaviyi uygulayan hastane ve doktor hakkında yargı yoluna başvurdu.

Batman 5. Asliye Ceza Mahkemesine açılan davada, mahkeme tarafından Adli Tıp Kurumundan gelen belgeler dikkate alınarak tedaviyi uygulayan doktorun yanlış teşhisi nedeniyle bebekte %90 oranında görme kaybı yaşandığı belirlendi.

Söz konusu kararın ardından mahkeme tarafından hastaneye 1 milyon 835 bin lira maddi ve manevi tazminat cezası verildi. Yasal faizi ile toplamda 2 milyon lira ödeme yapılacağı öğrenildi.

Doktorun Yargılaması Devam Ediyor

Somut olayda yanlış teşhis nedeniyle, görev kusuru, taksirle yaralama ve görevi kötüye kullanma suçları ile ailenin avukatı tarafından Batman Cumhuriyet Başsavcılığına başvuru yapıldığı ifade edildi.

Mahkeme tarafından doktorun yargılanmasına devam ettiği ifade edilen olayda yaşanan acı hadise ise birçok yönüyle emsal teşkil ediyor. Konuya ilişkin doktor hakkında çıkacak karar ise yakından takip ediliyor.

Bu haber toplam 254 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara