Atla

Sahte Diploma Resmi Evrakta Sahtecilik Suçu


Sahte Diploma Resmi Evrakta Sahtecilik Suçu

Sahte Diploma Resmi Evrakta Sahtecilik Suçu

Sahte Diploma Resmi Evrakta Sahtecilik Suçu

Sahte Diplomanın Hukuktaki Yeri ve Cezai Sorumluluklarıİş hayatında en basit amaç olarak diploma şartını aşabilmek için kullanılan sahte diploma, özel sektörde karşımıza çıktığı gibi resmi görevlendirmelerde bile görülmeye başlanmıştır. Bu tür davranışlarda bulunan kişiler için yasalarda suçun çeşit ve mahiyetine göre çeşitli cezalar yer alsa da sahte diploma kullanımıyla ilgilenen en basit madde Türk Ceza Kanunu'nun 204. maddesinde yer alan resmi belgede sahtecilik suçudur. Sahte diploma kullanım yeri ve amacına göre yine Türk Ceza Kanunu'nun 158. Maddesinde yer alan nitelikli dolandırıcılık suçunu da kapsayabilir. Sahte diplomayı da kapsayan sahte belge oluşturmak tam olarak; olmayan bir belgeyi düzenlemek veya mevcut gerçek bir belge üzerinde düzenlemeler yapmak suretiyle yeni bir belge oluşturmaktır. Diploma da geçerliliği olan resmi bir belge olduğu için bu tanıma girmektedir. Ancak sahte belge veya diplomayı tanımlarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus belgenin inandırıcı ve ikna edici olmasıdır. Resmi bir belge oluşturarak veya var olan resmi bir belgeyi değiştirerek kullanmak suç tanımına girer. Bir diplomanın çıkar sağlamak yani diploma gerektiren alanlarda ehliyet almak gibi amaçlarla kullanılması suçun niteliklerinin oluşmasını tamamlar. Bu durumda bu eylemi gerçekleştiren kişiler Türk Ceza Kanunu'nun 204. Maddesinde yer alan suçu işlemiş sayılır ve bu madde uyarınca cezalandırılır. Burada dikkat edilmesi gereken bir durum ise belge olmayıp da belgeye dayandırılarak hazırlanan onaylı özetlerdir. Bir memur tarafından sicil veya kayıt belgelerinin kapsam ve içeriğine dayandırılarak hazırlanan belgeler onaylı özet olarak nitelendirilmektedir. Bu durumda esas belge olmayan ancak esas belgeye dayandırılarak hazırlanan tüm belgeler de onaylı özet olarak kabul edilir. Onaylı özet belgelerde sahtecilik suçları anacak görevli bir memur tarafından işlenebilir. Yukarıda da belirttiğimiz Türk Ceza Kanunu'nun 204. maddesi de fail olarak sıradan şahısların değil kamu görevlilerinin bu suçu işlemesi halini düzenler. Sonuç olarak onaylı özet olan bir belgede sahtecilik söz konusu olduğunda sadece görevli memur sorumlu tutulabileceğinden suçu işleyen ancak görevli bir memursa cezalandırma yapılabilir. Memur olmayan veya görevli memur olmayan bir kimse bu suçu işlediğinde cezalandırılamaz.  Resmi evrakta suç duyurusu hakkında ki makale için göz atınız.

Sahte Diploma Resmi Evrakta Sahtecilik Suçu Cezası

Günümüzde İş sektörleri ve iş alanlarının çoğalması ile bazı kişilerinde iş alanları değişmiştir. Belirli sektörde faaliyet gösteren firmaların sahipleri ile temas kuran bazı kişiler İhtisas ve diploma gerektiren özellikle iş yerinin faaliyet gösterdiği alanda daha kurumsal görünmesini sağlamak amacıyla o iş alanındaki meslek grubu ile alakalı olarak Mühendis diploması, Bilgisayar mühendisliği diploması, makine mühendisi diploması v.b diplomalar  hazırlayarak belli bir üniversitenin temsilcisi gibi bu diplomaları bu kişilere para karşılığı düzenleyerek vermektedirler. Dolayısıyla alınan diploma sahte olması sebebiyle herhangi bir resmi kuruma veya meslek odalarına bu diplomalar sunulduğunda yapılan araştırma neticesinde diplomanın sahte olması sebebiyle İlgili kurum müracaat eden kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulması üzerine hakkında resmi evrakta sahtecilik suçlamasıyla dava açılmaktadır. Alınan sahte belgenin  normalde bir geçerliliği olmaması ve herhangi bir yerde kullanılmaması durumda dahi hak kaybı ve ceza ile sonuçlanabilir..
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • HEDİYE COŞAR -
    9 Ağustos 2016

    Sahte Diploma Resmi Evrakta Sahtecilik Suçu Davayı açma şartları nelerdir..

    Cevapla
Yorum Bırak