Sahte Diploma Resmi Evrakta Sahtecilik Suçu

sahte diploma davası ile ilgili diğer konu başlıkları, sahte diploma davaları, sahte diploma nasıl alınır, sahte diploma nasıl anlaşılır, sahte diploma cezası, sahte diploma dava sonuçları, sahte diploma evrakta sahtecilik davası, sahte diploma özel evrakta sahtecilik suçu, sahte diploma evrakta sahtecilik şikayet davası.Resmi evrakta suç duyurusu hakkında ki makale için göz atınız.

SAHTE DİPLOMA RESMİ EVRAKTA SAHTECİLİK SUÇU

  • Günümüzde İş sektörleri ve iş alanlarının çoğalması ile bazı kişilerinde iş alanları değişmiştir. Belirli sektörde faaliyet gösteren firmaların sahipleri ile temas kuran bazı kişiler İhtisas ve diploma gerektiren özellikle işyerinin faaliyet gösterdiği alanda daha kurumsal görünmesini sağlamak amacıyla o iş alanındaki meslek grubu ile alakalı olarak Mühendis diploması, Bilgisayar mühendisliği diploması, makine mühendisi diploması v.b diplomalar  hazırlayarak belli bir ünüversitenin temsilcisi gibi bu diplomaları bu kişilere para karşılığı düzenleyerek vermektedirler.
  • Dolayısıyla alınan diploma sahte olması sebebiyle herangibir resmi kuruma veya meslek odalarına bu diplomalar sunulduğunda yapılan araştırma neticesinde diplomanın sahte olması sebebiyle İlgili kurum müracaat eden kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulması üzerine hakkında resmi evrakta sahtecilik suçlamasıyla dava açılmaktadır.
  • Alınan sahte belgenin  normalde bir geçerliliği olmaması ve herangibir yerde kullanılmaması durumda dahi hak kaybına uğranılmakta ve ceza alınmaktadır.

Sahte Diploma Resmi Evrakta Sahtecilik Suçu – Cezası

        Resmi belgede sahtecilik (YÜR. TAR.: 01.06.2005)

  • MADDE 204 
  • (1) Bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmi belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (ASLİYE CEZA MAHK.)
  • (2) Görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi bir belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren, gerçeğe aykırı olarak belge düzenleyen veya sahte resmi belgeyi kullanan kamu görevlisi üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (AĞIR CEZA MAHK.)
  • (3) Resmi belgenin, kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli olan belge niteliğinde olması halinde, verilecek ceza yarısı oranında artırılır.
  • Sahte Diploma Resmi Evrakta Sahtecilik Suçu

 

Ankara avukat