Kredi Kartı Olanlar Dikkat! O Ücretleri Geri Alabilirsiniz

Kredi Kartı Olanlar Dikkat! O Ücretleri Geri Alabilirsiniz

Mahkemeden Emsal Niteliğinde Karar Geldi: Kredi Kartı Olanlar Dikkat! O Ücretleri Geri Alabilirsiniz. Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, kredi kartı aidatına karşı açılan davadan emsal niteliğinde karar çıktığının altını çizerek söz konusu davanın detaylarını paylaştı.

Gündüz, bir tüketicinin yıllardır kullanmakta olan kredi kartına aidat ücreti tahsilatı gerçekleştiren ve talep oluşturmasına rağmen herhangi bir şekilde iade etmeyen bankaya karşı dava açtığını söyleyen Gündüz, bankanın tüketiciyle müzakere etmeden kart aidatı alamayacağını, tüketicilerin; müzakeresiz kesilen aidatları geri alabileceğini söyledi.

“Karar Artık Bağlayıcı Değildir”

Mahkemenin, tüketiciyle müzakere edildiğiyle ilgili ispat verilmeden kart üyelik ücreti alınmasının haksız bir şart olacağına hükmettiği bilgisini veren Gündüz; söz konusu mahkemenin, bankaların kart ücreti için dayanak olarak gösterdiği “BDDK Düzenlemesinin” tüketici mahkemelerini bağlamayacak olduğuna dair de hüküm vererek, Yargıtay kararı kapsamında “sadece zorunlu masrafların tüketicilerden istenebileceğini”, fakat kart üyelik ücretinin bir zorunlu masraf olmadığına karar verdiğini vurguladı.

BDDK yönetmeliğindeki “kredi aidatı alınabileceğine” dair bulunan hususun, mahkemece verilen bu kararın ardından artık tüketiciler açısından bağlayıcı olmadığını da ifadelerine ekleyen Gündüz, müşteriyle müzakere etmeden kartlardan ücret kesen bankaların bu ücretleri iade etmesi gerektiğini, bu yönde mağduriyet yaşayan herkesin iade alabileceğini aktardı.

Heyete Başvuru Yapmak Gerekiyor

Aidat kesintisi yapılan vatandaşlara söz konusu kararı emsal olarak göstererek Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapması gerektiği noktasında uyarılar altına imza atan Gündüz, kararın eş zamanlı olarak Tüketici Hakem Heyetlerine güçlü bir emsal oluşturduğunu da dile getirdi.

Kredi Kartı Olanlar Dikkat! O Ücretleri Geri Alabilirsiniz

Kararda aynı zamanda, kredi kartı aidatının hem banka hem de müşteri arasında karşılıklı bir şekilde müzakere edilerek mutabakat sağlandığı takdirde alınabileceğine de dikkat çekildiğini söyleyen Gündüz, aidat kabusunun artık bittiğini; bankanın yalnızca tüketiciye aidatsız kredi kartı sunup, bunun yanında da aidatlı kartı kullandırmak için müzakere edip de onay alırsa, aidatın alınmasının yasal hale geleceğinin altını çizdi ve sözlerini noktaladı.

Tüketici Davası Avukat ve danışma konusunda bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 237 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara