Cep Telefonu Para İadesi Nasıl Alınır?

Cep Telefonu Para İadesi Nasıl Alınır?
Tüketici Hakem Heyeti Cep Telefonu Para İadesi Nasıl Alınır? | Günümüzde teknolojinin değişmesi ve her geçen gün ilerlemesi ile iletişim araçlarının başını çeken cep telefonlarının özelliklerinin artması ve akıllı olması nedeniyle fiyatları da bu oranda pahalı olmaktadır. Ülkemizde kullanılan telefonların neredeyse asgari ücretin 3-4 katı olduğu bir durumda cep...
Tüketici Hakem Heyeti Cep Telefonu Para İadesi Nasıl Alınır? | Günümüzde teknolojinin değişmesi ve her geçen gün ilerlemesi ile iletişim araçlarının başını çeken cep telefonlarının özelliklerinin artması ve akıllı olması nedeniyle fiyatları da bu oranda pahalı olmaktadır. Ülkemizde kullanılan telefonların neredeyse asgari ücretin 3-4 katı olduğu bir durumda cep telefonlarındaki garanti, iade şartları, tamiri, sık sık arazı yapması ve paranın iadesi nasıl olur şeklindeki sorular merak edilmektedir. https://youtu.be/aZEXclaGBcE Cep telefonların garanti nedeniyle, yada ayıp olması, sık sık arıza yapması nedeniyle 2018 yılı için 4570 TL'ye kadar olanlar için Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılarak, paranın iadesini isteyebilmektedir. 2018 yılı için cep telefonu 4.570 TL'nin üstündeyse tüketici mahkemelerine başvuru yaparak ve dava açarak cep telefonun fatura bedeli olan paranın iadesini isteyebilir. | Tüketici Hakem Heyeti Cep Telefonu Para İadesi Nasıl Alınır?

Tüketici Hakem Heyeti Cep Telefonu Para İadesi İcra Takibi

Tüketicilerin cevabını aradığı bir başka konu ise tüketici hakem heyeti veya tüketici mahkeme kararında cep telefonun para iadesine karar verilmesine rağmen param ödenmedi ne yapmalıyım gibi sorular bulunmaktadır. Öncelikle Tüketici hakem heyeti kararı yada Tüketici mahkemesi kararı cep telefonun parasının dava masrafları ile iade edilmesine karar verilmiş ise, bulunduğunuz yerdeki icra müdürlüklerine başvuru yapılarak icra marifetiyle paranızın iadesini talep ederek alabilirsiniz. Burada önümüze hukuksal açıda gerek tüketici davalarında gerekse icra takibi başlatıldığında izlenmesi gereken usul ve detaylar bulunmaktadır. Avukat yardımı veya danışmanlık ile bu süreci daha kolay ve zahmetsiz yapabilirsiniz. Çünkü davanın yada icra takibinin yanlış başlatılması davanızın ve icra takibinizin iptal edilmesine sebep olması halinde karşı avukat ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. | Tüketici Hakem Heyeti Cep Telefonu Para İadesi Nasıl Alınır?

Tüketici Hakem Heyeti Cep Telefonu Para İadesinde Bilinmesi Gerekenler

Garanti Belgesinin Cep Telefonu Para İadesindeki Önemi

Sanayi Bakanlığının belirlemiş olduğu sanayi mallarının garanti belgesi ile birlikte satılması gerekmektedir. Garanti süresi malın teslim tarihinden itibaren başlamaktadır. Verilen garanti süreleri en az iki yıl olmaktadır. Verilen garanti süresi içerisinde arızalanan bir malı satıcı hiçbir ücret talep etmeden tamir etmekle yükümlü olmaktadır. | Tüketici Hakem Heyeti Cep Telefonu Para İadesi Nasıl Alınır?

Satıcının Malı Değiştirme Yükümlülüğü ve Cep Telefonu Para İadesinde​​​​​​​ki Önemi

Sanayi mallarının
  • Tüketici tarafından malın satın alınmasından itibaren bir yıl içerisinde aynı arızayı iki defa tekrarlaması veya farklı arızaların dörtten fazla sefer ortaya çıkması durumunda, maldan yararlanamamak durumunun süreklilik göstermesi durumunda
  • Alınan arızası durumunda tamiri için gereken otuz iş günü süresinin aşılması durumunda,
  • Satın alınan malın üreticisinin servis bayisinin düzenleyeceği bir rapor ile meydana gelen arızanın tamir edilmesinin mümkün olmayacağını belirtmesi durumunda
Tüketiciler malın ücretsiz bir şekilde değiştirilmesini talep edebilmektedirler. Böyle bir durumda satıcı bu talep reddedememektedir. | Tüketici Hakem Heyeti Cep Telefonu Para İadesi Nasıl Alınır?

Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu ve Cep Telefonu Para İadesinde​​​​​​​ki Önemi

Sanayi Bakanlığı tarafından belirtilmiş olan, gerek yurt içinde üretilen ve gerekse yurt dışından ithal edilen sanayi ürünlerinde malların bakım ve kullanımını gösteren Türkçe dilinde hazırlanan bir tanıtım ve kullanma kılavuzu ile satılması zorunlu olmaktadır.​​​​​​​ | Tüketici Hakem Heyeti Cep Telefonu Para İadesi Nasıl Alınır?

Servis Hizmetleri ve Cep Telefonu Para İadesindeki Önemi

İthalatçı veya imalatçılar, sattıkları sanayi malları için o malın Sanayi Bakanlığı tarafından tespit edilmiş olan o malın kullanım ömrü süresi içerisinde bakım, onarım ve servis hizmetlerinin yürütüleceği istasyonları kurmak ve yeterli sayıda teknisyen bulundurarak yedek parça stoğu bulundurulmasını zorunlu kılmaktadır. Burada servis hizmetinde bahsedilmişken, cep telefonun teknik serviste belirtilen sürelerde tamirinin yapılmaması yada değiştirilmemesi, cep telefonun aynı arızayı 2 kez üst üste vermesi, tüketicinin değişim ve para iadesi için önemli sebeplerdendir. | Tüketici Hakem Heyeti Cep Telefonu Para İadesi Nasıl Alınır?

Bu haber toplam 1000 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara