Tüketicinin Sözleşmeden Cayma Hakkı

Tüketicinin Sözleşmeden Cayma Hakkı
Tüketicinin Sözleşmeden Cayma Hakkı Tüketicinin korunması konusunda ülkemizde bir çok kurallar ve kuralları yöneten Tüketici kanunu ile belirlenmiştir. Burada Tüketicinin almış oldukları ürün ve hizmetleri ile ilgili sözleşmelerin iptal edilmesi ve cayma hakkıda bu kanun ile belirlenmiştir. Tüketicinin Taksitli satış sözleşmesinden yada mesafeli sözleşmelerde cayma...
Tüketicinin Sözleşmeden Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?  Tüketicinin sözleşmeden cayması tüketicinin korunması hakkında kanun ile düzenlenmiştir. Kanun gerekçesine göre, tüketicinin kısa süre içinde sözleşmeyi kurduğuna pişman olması ile sonlandırılabilir. Diğer bir değişle bu hak sözleşmenin kurulmasına yönelik beyanın geri alınmasıdır. Taksitle satış sözleşmesinde, mesafeli sözleşmelerde, iş yerinin dışında kurulmuş sözleşmelerde, devre tatil sözleşmelerinde cayma hakkı resmen kanun karşısında kabul edilmiştir.

Tüketicinin Cayma Hakkı İle İlgili Esaslar

Tüketicinin sözleşmeden cayma hakkına dayanılarak tüketicinin yedi gün içinde gerekçe göstermesine gerek kalmadan, taksitle satış sözleşmesinden caymaya hakkı bulunur. Cayma hakkı süresi için süre, malın teslim alınmış olduğu gün ile başlamış olur. Cayma hakkının kullanılmış olduğuna dair bildirim, satıcıya ya da sağlayıcı kim ise ona yazılı olarak yöneltilmiş olmalıdır. Satıcı kim ise, kişinin, tüketiciye yeterli bilgilendirme yapıldığını ispat etmek zorundadır.

Tüketici Kredilerinde Tüketicinin Sözleşmeden Cayma Hakkı

Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onay vermiş ve hizmet ifası başlamış ise, tüketicinin mesafeli sözleşmelerde tüketicinin cayma hakkını kullanması söz konusu olmaz. Tüketici aynı zamanda finansal kiralama işlemlerinde de cayma hakkını kullanamamaktadır. Tüketici eğer cayma hakkını kullanmak istiyorsa, malın iade masrafları kendisi tarafından yüklenilmiş olur. Tüketici kredilerinde tüketicilerin cayma hakları, Kanunun 22. Maddesince düzenlenmiştir.

Tüketici Kredilerinde Tüketicinin Cayma Hakkı ile İlgili Esaslar

Tüketici bu maddelerde yer alan hükümlere göre, on dört gün içinde, gerekçe gösterme zorunluluğu bulunmadan ve herhangi bir cezai ödemede bulunmadan, tüketici kredisi sözleşmesinden cayabilmektedir. Tüketici için cayma hakkı süresinin başlangıcı, sözleşmenin kurulmuş olduğu tarihte başlamaktadır. Kredi veren kişi her kim ise mahkemede, tüketicinin bilgilendirildiğine dair kanıt sunmakla yükümlüdür. Faiz hesaplanırken, akdi faiz oranına göre işlem alınır. Hesaplanmış olan akdi faiz dışında tüketicilerden başka bedel talep edilemez. Faizin kredi verene geri ödendiği tarihten beri yedi gün içinde iade yapılır. Kredi sözleşmesi ile birlikte tüketiciye başka bir hizmet veriliyorsa, tüketicinin cayma hakkını kullanması nedeni ile bu sözleşmede sona ermiş olur. Belirsiz süreli tüketici kredi sözleşmeleri için feshin bitimine dair kesin bir süre bulunmaz. Tüketicinin Sözleşmeden Cayma Hakkı, Tüketicinin korunması konusunda ülkemizde bir çok kurallar ve kuralları yöneten Tüketici kanunu ile belirlenmiştir. Burada Tüketicinin almış oldukları ürün ve hizmetleri ile ilgili sözleşmelerin iptal edilmesi ve cayma hakkı da bu kanun ile belirlenmiştir. Tüketicinin Taksitli satış sözleşmesinden yada mesafeli sözleşmelerde cayma hakkını kayıt ve şartsız olarak iptal edeceğini belirtmiştir. Tüketicinin cayma hakkını kullanması içinde belli kurallar getirmiştir. Bunu da belirli bir süreye bağlamıştır. Tüketici Taksitli satış sözleşmelerinde 7 gün, mesafeli sözleşmelerde cayma hakkını ise 14 gün olarak belirlenmiştir.

Tüketicinin Sözleşmeden Cayma Hakkı - İhtarname Örneği

                                  ...... NOTERLİĞİ' NE İHTARNAME İHTAR EDEN                       : TC KİMLİK NUMARASI                            : ADRES                                                      : VEKİLİ                                                       :  AV. İLKAY UYAR KABA ADRES                                                      : İHTAR EDİLEN                                          : ADRES                                                      : KONU                                                        : Tüketicinin Sözleşmeden Cayma Hakkı ............ tebliğinden itibaren …. gün içinde imzalı evrakı iade etmenizi ve malı geri almanızı, aksi takdirde müvekkilimiz adına yasal yollara başvuracağımızı ihtaren bildiririz. …/…/… İhtar Eden Vekili  AV. İLKAY UYAR KABA SAYIN NOTER; ....................................ihtar eden vekili olarak talep ederiz. …/ …/ … İhtar Eden Vekili AV. İLKAY UYAR KABA Makalemizde Tüketicinin Sözleşmeden Cayma Hakkı konusu yer almıştır. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Tüketici Avukatı sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 595 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara