Atla

Velayetin Değiştirilmesi Davası Nasıl Açılır


Velayetin Değiştirilmesi Davası Nasıl Açılır

Velayetin Değiştirilmesi Davası Nasıl Açılır

Velayetin Değiştirilmesi Davası Nasıl Açılır

Velayetin Kimde Olacağına Nasıl Karar Verilir?

Evlilik birlikteliği içinde bulunurken tarafların ortak olarak sahip oldukları malların dışında çocuklarının da kimde kalacağı konusunda bir paylaşım yapılıyor. Bu durum velayet olarak adlandırılmaktadır. Boşanma davaları çekişmeli ya da anlaşmalı olarak yürütülmelerine bakılmadan velayetin kimde kalacağına kesin olarak mahkemede karar verilmektedir.

Boşanma davalarında en büyük takdir hakkının hakime ait olduğu hatırlanırsa velayet kararı için yapılacak değerlendirmelerin de hakim tarafından son aşamada karara bağlanması söz konusu olmaktadır. Hakim davaların türüne göre velayetin hangi eşte kalması gerektiği konusunda eşlerin çocuğa nasıl bakacaklarına dair ipuçlarını gözden geçirerek karar verebilir. Özellikle eşler arasındaki mücadelenin en gösterişli şekilde ortaya çıktığı alan olarak velayet kararı gösterilirse hakimin bu konuda özenli bir karar vermesi gerekir.

Velayette Anne Ne Zaman Avantajlıdır?

Velayet kararı verilirken mahkemelerde ilk dikkat edilen nokta çocuğun yaşı olmaktadır. Hakim çocuğun yaşına bağlı olarak çocuğun annesine ne kadar bağımlı ve muhtaç olması gerektiği durumunu dikkate alıp kararını verebilmektedir. Özellikle çok küçük yaştaki çocukların anneden uzaklaştırılıp velayet hakkının babaya verilmesi daha büyük sorunlar ortaya çıkarabiliyor.

Türk Hukuk sistemi içerisinde 3 yaşına kadar olan çocukların velayetlerinde mutlaka anneye hakkın verilmesi sağlanır. Her ne kadar koşullar bu yaş grubundaki bir çocuğun babası tarafından yetiştirilmesi konusunda yeterli görülmese de annenin çocuğun sağlığını ya da yaşamını zor sokacak bir hayata sahip olduğu ispat edilirse de bu durumda velayet hakkı babaya geçebiliyor. 3 yaşından sonra tarafların kazançlar, işleri ve yaşam tarzları velayet üzerinde etkili olsa da bu yaştan önce maddeler önemsiz olmaktadır.

Velayette Baba Ne Zaman Avantajlıdır?

Çocukların çok erken yaşlarda bakıma ve beslenmeye ihtiyaç duyduğu göz önüne alınırsa bu yaşlarda çocukların velayetlerinin babaya verilmesi oldukça zorlu bir sürecin başlaması anlamına gelebilir. Ancak 3 yaşından sonra çocukların annenin bakımından ayrılarak kendi ihtiyaçlarını gidermesi noktasında büyük bir yol kat etmiş olması babanın da velayette söz hakkı istemesi durumunu ortaya çıkarabiliyor. Oldukça istisna olarak karşılaşılan bu durumun ortaya çıkması için mutlaka annenin çocuğun bakım ihtiyaçlarını olumsuz yönde etkileyen bir sebebe sahip olması gerekmektedir. Hakim karar verirken anne ya da babanın sahip olduğu özelliklerin ötesinde çocuğun yararına olacak şekilde velayet üzerinde karar vermektedir.

 

 

Velayetin Değiştirilmesi Davası Nasıl Açılır Görülür

Okul Çağındaki Çocukların Velayeti Kime Bırakılır?

Okul çağı olarak adlandırılan yaş grubu 6 ile 12 yaş arasındaki çocuklar için ifade edilmektedir. Bu noktada çocukların giderlerinin daha fazla olacağı göz önüne alınacağından velayet kararının verilmesinde de maddi durumlar dikkate alınarak karar verilir. Eğer eşlerden birisi okul çağındaki çocuğun velayetini alma konusunda hassas bir tavır içerisindeyse mutlaka çocuğun eğitim ve gelecek anlamında en iyi alanın kendisine sunulacağı konusunda mahkemeyi ikna etmesi gerekmektedir.

Ayrıca mahkemenin verecek olduğu kararın daha nitelikli ve doğru olması adına bu süreçte sosyal hizmet alanında çalışan uzmanlar tarafından çocuk üzerinde raporlar hazırlanır. Bu raporlar her ne kadar kesin sonuç niteliğinde olmasa da hakimin verdiği kararlar üzerinde etkili olmaktadır.

Velayet Kararı Çocuğa Sorulur Mu?

Boşanmış olan eşlerin arasında bir tür güç savaşı olarak gerçekleşen velayet konusunda eşler zaman zaman çocuklarının iyiliğini görmezden gelerek karar verebiliyorlar. Bu noktada duruşmalar sırasında Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne dayanarak çocuklara da söz hakkı verilmesi mümkün olabilmektedir. Hakim tarafından sorulan sorularak çocuk tek başına cevap verebilir.

Bu tür sorular sayesinde çocuğun anne ya da babasından hangisiyle kalmak istediği veya daha önceden belirlenmiş olan velayet hakkı sahibi hakkında çocuğun görüşlerinin öğrenilmesi de mümkün olabiliyor.

Velayetin Değiştirilmesi Davası Nasıl Nerede Açılır

Çocuğun Görülmesi Nasıl Gerçekleşir?

Velayet hakkını elde eden kişiler çocukları ile beraber uzun süre vakit geçirebilirlerken karşı taraf çocuğunun üzerindeki haklarını ve anne ya da babalık duygularını beslemek için çocuğunu görmek isteyebilir. Bu durumlar ortaya çıktığı zaman çocuğun belirli sürelerde karşı taraftaki eş ile görüşmesi için mahkeme kararında kesin olarak hangi günlerde ya da hangi durumlarda görüşmelerin gerçekleştirileceği belirlenmektedir. Böylece çocuk yanında kalmadığı ebeveyni ile de arasındaki bağı zayıflatmadan sürdürebilir.

Velayet Değişir Mi?

Velayet hakkının değiştirilmesi ancak bazı şartların ortaya çıkması halinde mümkün olmaktadır. Bu şartlar arasında en çok karşılaşılan durum velayet hakkını daha önce elde etmiş olan eşin diğer taraftan çocuğunu saklaması olmaktadır. Bu durumda mağdur olan taraf icra dairelerine başvuru yoluyla velayet üzerinde hak iddia edebilir. İlk olarak çocuğun görülmesi için yapılan başvurular, sonuç alınmadığı takdirde velayet değişikliğine kadar gidebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Kartal -
    22 Eylül 2017

    2014 yılında anlaşmalı olarak boşanma gerçekleşmiş ve velayet babaya bırakılmış. baba 2010 yılından itibaren yurtdışında yaşamaktadır. türkiyede ikamet adresi olmadığı için 2017 yılında anneye çocuğun ikamet okul işleri için ortak velayet verilmiş ve velayet davası açılmıştır. annenin düzenli geliri ve çocuğun okul refah düzeyine yetecek kaynağı mevcuttur. babanın türkiyede banka ve diğer yerlere borcu olduğu kanıtlıdır. anne velayetin düzenlenmesi davasına babanın bu durumuyla ilgili ek dilekçe vermiştir. bu dava kaç duruşmada sonuçlanır?

    Cevapla
Yorum Bırak