Anlaşmalı Boşanma Bir Yıl Şartı Nedir? 1 sene dolmadan anlaşmalı Boşanılır mı?

Anlaşmalı Boşanma Bir Yıl Şartı Nedir? 1 sene dolmadan anlaşmalı Boşanılır mı?
Anlaşmalı boşanma süreci, eşlerin karşılıklı rızaları ve anlaşmaları ile yürütülen bir süreçtir. Bu süreçte, eşlerin evlilik birliğini sonlandırma kararı, mal paylaşımı, nafaka ve çocukların velayeti gibi konularda anlaşmaları gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma, evlilik birliğinin sona erdirilmesi sürecidir ve eşler arasında karşılıklı anlaşmaya dayanır.

Bu süreçte, eşlerin mal paylaşımı, nafaka, çocukların velayeti gibi konular üzerinde mutabık kalmaları ve bu anlaşmayı bir protokolle belgelemeleri gerekmektedir. İşte anlaşmalı boşanma sürecine dair detaylar:

Bir yıl dolmadan nasıl boşanılır?

Evlilik süresi bir yılın altında olan çiftler için anlaşmalı boşanma yasal olarak mümkün değildir.

1 Sene Dolmadan Anlaşmalı Boşanılır Mı?

Evlilik süresi bir yıldan az olan çiftler, çekişmeli boşanma davası açarak ve hakimin onayı ile anlaşmalı boşanabilir. Ancak bu, hakimin takdirine bağlıdır.

Anlaşmalı Boşanma En Az Kaç Yıl?

TMK'nın 166/3 maddesine göre, evlilik süresi bir yıl doldurmuş çiftler anlaşmalı boşanabilir. Bu, eşlerin aile mahkemesine anlaşmalı boşanma protokolü ve dava dilekçesi sunması gerektiği anlamına gelir.

1 Yıldan Az Evliliklerde Boşanma Nasıl Olur?

Evlilik bir yıldan az sürdüyse, çiftler anlaşmalı boşanamaz ancak çekişmeli boşanma davası açabilirler.

3 Aylık Evliyim Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Evlilik süresi 3 ay olan ve boşanmak isteyen çiftler, çekişmeli boşanma davası açmak zorundadır, zira anlaşmalı boşanma için minimum süre şartı karşılanmamıştır.

Anlaşmalı Boşanma Bir Yıl Şartı Nedir?

Türkiye'de açılan boşanma davalarından en önde geleni anlaşmalı boşanma davası türüdür. Anlaşmalı boşanma taraflar arasında yapılan protokol ile anlaşmaları durumunda gerçekleşmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Bir Yıl Şartı Anlaşmalı boşanma şartlarında en önemlisi ise evliliğin en az bir yıl olması şartı bulunmaktadır. Eğer evlilik bir yılını doldurmadan anlaşmalı boşanma açılmış ise çekişmeli boşanma davasına dönüşür. Eşler anlaşmalı boşanma davasını açarken bir yıl şartına özellikle dikkat etmelidir.

Evli çiftlerin anlaşmalı boşanma haklarından yararlanabilmesi için bazı kanunlar bulunmaktadır. Çift anlaşmalı boşanma kanunundan yararlanabilmek için en az bir yıl süre ile evli kalmış olmalı, boşanmanın gerçekleşebilmesi için evlilikle ilgili her konuda ortak bir karara varmış ve bu kararları bir anlaşma ile bağlamış olmalı, tarafların her ikisinin de duruşma gününde mahkemede hazır bir şekilde bulunması gerekmektedir.

Tüm bunların gerçekleştirilmesine rağmen bazı durumlarda hakim anlaşmalı boşanma için hazırlanmış olan protokolün bazı maddelerini uygun bulmayabilir. Bu durumda hakimin bazı maddeler üzerinde değişiklik yapma hakkı bulunmaktadır. Eğer yapılan değişiklikleri her iki tarafta kabul ederse boşanma resmi olarak gerçekleşebilmektedir.

Yargıtay Kararı - Anlaşmalı Boşanma Bir Yıl Şartı

Türk Medeni Kanununun 166 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında öngörülen bir yıllık süre şartının da gerçekleşmemiş olması nedeniyle davanın reddine karar verilmesi gerekirken,

4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 166 ncı maddesinin birinci fıkrasında, evlilik birliğinin, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede sarsılmış olması halinde, eşlerden her birinin boşanma davası açabileceği hüküm altına alınmıştır. İncelenen boşanma dava dosyasında, eşler evlilik birliğinin temelinden sarsıldığına dair bir ispat ileri sürülmediği,

ancak tarafların boşanma hususunda anlaştıkları belirterek dava açtıkları görülmektedir. Anlaşmalı boşanma Medeni Kanunun 166 ncı kısmında açıklandığı üzere, anlaşmalı boşanmak için evliliklerin en az bir yıl sürmüş olması, eşlerin birlikte başvurması, veya bir eşin açılmış diğer eşin davasını kabul etmesi durumunda evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olabileceği kabul görmektedir. Dosyadaki nüfus kayıtları incelendiğinde, .. tarihinde evlendikleri görülmüştür, Evlenme tarihi ve dava tarihleri incelendiğinde, anlaşmalı boşanmanın en önemli şartı olan bir yıllık yasal süre dolmamıştır.

Bu haber toplam 282 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara