Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler
Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler | Türk Medeni Kanunun altında incelenen boşanma davası hukuki süreç altında evlilik birliği sürecini gerçekleştiren bireylerin ani evlenmiş çiftlerin daha sonradan yine hukuki süreç içerisinde ayrılmalarına boşanma denir. Çiftlerin boşanma süreci adli yargı altında mahkemeler tarafından gerçekleştirilen bir durumdur...
Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Anlaşmalı boşanmada neler yapılmalıdır sorunun en önemli yanıtı tarafların hukuki sonuçlar konusunda anlaşmaya varmasıdır. Boşanma gerçekleşmesinin ardından bazı hukuki sonuçlar doğar. Bu sonuçlardan bazıları şu şekildedir:
  • Ortak malların ne şekilde taksim edileceği,
  • Varsa çocuğun ya da çocukların velayetinin kime verileceği,
  • Nafaka ve tazminat ödenip ödenmeyeceği.
Anlaşmalı boşanma için yapılması gerekenler arasında bu konular hakkında tarafların ortak bir karara varması bulunur. Beraber verilmiş bir karar yoksa anlaşmalı değil çekişmeli boşanma davası açılmalıdır.

Anlaşmalı Boşanma Şartları

Boşanma davası nasıl açılır nereye başvurulur sorusunun yanıtı Aile Mahkemesi’dir. Görevli olan bu mahkemeye gerekli evrakların teslim edilmesinin ardından dava süreci başlatılır. Evlilik birliğinin sonlandırılabilmesi için çekişmeli boşanma davasının yanı sıra anlaşmalı boşanma davası da açılabilir. Bu iki dava arasındaki en temel fark da tarafların anlaşmaya varıp varamadıklarıdır. Ayrıca anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için tarafların en az 1 yıldır evli olmaları gereklidir.

Anlaşmalı Boşanma Davası İçin Gerekli Belgeler

Boşanma davalarının açılabilmesi için boşanma dilekçesinin mahkemeye teslim edilmesi yeterlidir. Fakat anlaşmalı boşanma davalarında protokol de gerekli olan evraklardan birisidir. Anlaşmalı boşanma protokolünde anlaşmaya varılmış tüm kararlar hakkında detaylı açıklama yapılmalıdır. Bundan dolayı anlaşmalı boşanma dava dilekçesi, çekişmeli boşanma davası dilekçesine göre daha az bilgi içerecektir.

Anlaşmalı Boşanma Davası En Kısa Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma davası ile çekişmeli boşanma davası süreçleri birbirlerinden farklıdır. Çekişmeli boşanma davalarında tarafların ortak aldıkları bir karar olmadığı için dava süreci de uzun sürecektir. Çekişmeye neden olan konuya göre dava süreci de uzayacaktır. Fakat anlaşmalı boşanma davalarında taraflar boşanma konusunda anlaşmış olmalarından dolayı dava süresi de çok daha kısadır. Bu tür boşanma davalarında tek duruşmada bile karar çıkabilir.

Tarafların Mahkemede Bizzat Olma Zorunluluğu

Boşanma davalarında taraflar mahkemede olmaları şart değildir. Avukata vekalet veren kişiler duruşmada olmak zorunda değillerdir. Özellikle çekişmeli boşanma davalarında mahkemede bulunulmaması tarafların sağlığı için daha iyi olabilir. Fakat anlaşmalı boşanma davasının daha kısa sürede sonuçlanması isteniyorsa duruşmada yer almak önemli bir rol oynayacaktır.

Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Türk Medeni Kanunun altında incelenen boşanma davası hukuki süreç altında evlilik birliği sürecini gerçekleştiren bireylerin ani evlenmiş çiftlerin daha sonradan yine hukuki süreç içerisinde ayrılmalarına boşanma denir. Çiftlerin boşanma süreci adli yargı altında mahkemeler tarafından gerçekleştirilen bir durumdur. Türk Medeni Kanun altında hüküm altına alınan boşanma süreci birtakım nedenlerden dolayı çeşitlere ayrılmaktadır. Genel ve özel olmak üzere boşanma sebepleri ikiye ayrılır. Özel boşanma davalarından biri olan anlaşmalı boşanma davası boşanma davaları arasında en rahat sürece sahip olan boşanma davasıdır. Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler anlatırsak şunlar söyleyebiliriz: Anlaşmalı boşanma davası evlilik birliği içerisindeki çiftlerin anlaşarak evlilik birliğini bitirmelerine denir. Anlaşmalı boşanma davasının 3 tane şartı vardır. Bu şartları sıralayalım:

Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

Anlaşmalı boşanma davasının gerçekleştirilebilmesi için çiftlerin en az 1 yıl evli kalmaları gerekmektedir. Çiftler en az 1 yıl evli kalmamışlarsa hiç bir şekilde anlaşmalı boşanma davası ile boşanamazlar. Aralarındaki boşama davası çekişmeli gerçekleşir. Anlaşmalı boşanma davası ile boşanmaya karar veren çiftler maddi ve manevi bütün konularda bir anlaşma imzalamaları gerekmektedir. Buna anlaşma protokolü denir. Çiftlerin eğer çocukları varsa velayetin kimde kalacağını kararlaştırmalıdırlar. Fakat hakim bu karara uymak zorunda değildir. Eşler maddi ve manevi tüm konularda özellikle hukuki sonuçlar üzerinde uzlaşmak zorundadırlar ve bunu yazılı bir şekilde anlaşmalı boşanma protokolü imzalamak zorundadırlar. Anlaşmalı boşanma davalarında dava gerçekleşeceği zaman taraflar davaya katılmak zorundadırlar. Bunun sebebi ise tarafların gerçek ve kendi iradeleriyle boşanma konusunda anlaşmaya varıp varmadıklarını hakimin emin olması içindir. | Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

Anlaşmalı Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma davası bir aile hukuku meselesidir. Aile hukukundan kaynaklanan davalar eğer varsa aile mahkemesinde, aile mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesinde görülmektedir. Anlaşmalı boşanma davasının açılacağı yer mahkemesi de eşlerin beraber olarak son 6 ayda yaşadıkları yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesidir. | Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

Anlaşmalı Boşanma Davası Süreci Ne Kadar Sürer?

Boşanma davaları genel anlamda çekişmeli bir dava oldukları için süreç yavaş ilerlemektedir. Anlaşmalı boşanma davalarına baktığımızda taraflar evlilik birliğini bitirme konusunda ve boşanma davasının sonuçlarını ortak karar aldıkları için bu davalar çekişmesiz davalardır. Bu davalar genelde 1 ay ile 3 ay arasında değişmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Avukat Tutmak Zorunda Mıyım?

Türk hukuk sistemini incelediğimizde birey dava açmak zorunda kaldığı zaman bir davaya davalı olacağı zaman bir vekil aracılığı ile davayı takip etmek zorunda değildir. Yani birey davayı bir avukat aracılığı ile takip edebileceği gibi avukatsız olarak da davasını takip edebilmektedir. Fakat dava sürecine baktığımızda birey bir davaya taraf olduğu zaman hukuki süreç bireyin anlayamayacağı kadar kompleks bir yapıda olabilmektedir. Hukuk eğitimi almış olan avukatlar bireye bu konuda oldukça yardımcı olarak bireyin hak kaybına uğramamasını sağlamaktadır. Bu nedenle birey bir davaya taraf olduğunda bir vekil aracılığı ile davasını takip ettiğinde hak kaybına uğramayacak ve dava süreci daha hızlı gerçekleşecektir. Sonuç olarak birey Anlaşmalı Boşanma İçin Yapılması Gerekenler yukarıdaki hususları dikkate aldığında davası oldukça hızlı gerçekleşecektir.

Bu haber toplam 403 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara