Anlaşmalı Boşanma Nedir? Dava Süreci Nasıl İşler?

Anlaşmalı Boşanma Nedir? Dava Süreci Nasıl İşler?
Anlaşmalı Boşanma Nedir? Dava Süreci Nasıl İşler? | Tarafların açacakları boşanma davaları şekil ve usul yönünden farklılık gösterebilmektedir. Farklı usuller içerisinde bulunan anlaşmalı boşanma, boşanmak isteyen tarafların boşanma kararı ve sonrasında ortaya çıkacak olan tüm hukuki sonuçlar konusunda uzlaşılması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanmanın mümkün...
Anlaşmalı Boşanma Nedir? Dava Süreci Nasıl İşler? | Tarafların açacakları boşanma davaları şekil ve usul yönünden farklılık gösterebilmektedir. Farklı usuller içerisinde bulunan anlaşmalı boşanma, boşanmak isteyen tarafların boşanma kararı ve sonrasında ortaya çıkacak olan tüm hukuki sonuçlar konusunda uzlaşılması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanmanın mümkün olabilmesi için gereken en önemli şart boşanmak isteyen eşlerin tüm konularda anlaşmış olmalarıdır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun hükümleri içerisinde anlaşmalı olarak nasıl gerçekleşeceği konusunda 3 madde ile açık bir şekilde belirtilmiştir. Anlaşmalı boşanma şartları olarak ifade edilebilecek bu şartların birisinin bile yerine getirilmemesi durumunda tarafların diğer konularda anlaşmış olmaları anlaşmalı boşanma davalarını açmaları için yeterli olmamaktadır. | Anlaşmalı Boşanma Nedir? Dava Süreci Nasıl İşler?

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma davalarının mahkemede görülebilmesi için tarafların boşanma dilekçesi hazırlayarak yetkili mahkemeye başvurmaları gerekmektedir. Taraflar bu aşamada beraberce hazırladıkları boşanma protokolünü sunabilecekleri gibi dava süresi içerisinde duruşma öncesinde de sunmaları mümkün olabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarının açılması konusunda gerekli prosedürlerin doğru bir şekilde uygulanması oldukça önemlidir. Aksi bir durumda anlaşmalı boşanma davaları olması gerekenden daha uzun sürebilmekte veya açılan anlaşmalı boşanma davaları reddedebilmektedir. Boşanma davasının reddedilmesi durumunda aynı sebeple 3 sene boşanma davası açılması mümkün olmayacaktır. Bu sebeple konusunda uzman bir avukat ile bu sürecin yürütülmesi gerekmektedir. | Anlaşmalı Boşanma Nedir? Dava Süreci Nasıl İşler?

Anlaşmalı Boşanma Davası İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Anlaşmalı olarak boşanmak isteyen tarafların açacakları dava sürecinin yürütülmesi ve sonuçlanması için hazırlanması gereken birçok belge bulunmaktadır. Bu konuda öncelikle boşanma davasının açılması için bir anlaşmalı boşanma davası dilekçesi hazırlanmalıdır. Bu dilekçesinin hazırlanması konusunda hukuki olarak doğru bir dilekçenin hazırlanması gerekmektedir ve buna çok dikkat edilmelidir. Açılacak olan boşanma davasının iskeletini hazırlanacak olan bu dilekçeler oluşturmaktadır. Bu sebeple boşanma davasının açılması konusunda gerekli olan belgeler arasında boşanma davası dilekçesi oldukça önemlidir ve konusunda uzman olan bir avukat tarafından bu dilekçe hazırlanmalıdır. Anlaşmalı boşanma davaları için gerekli olan bir diğer belge ise anlaşmalı boşanma protokolü olmaktadır. Hazırlanması gereken anlaşmalı boşanma protokolü oldukça kapsamlıdır. Bu protokolün hazırlanması yapılacak hatalar, eksikler ve hukuki yanlışlar boşanma süresinin uzamasına veya direkt olarak davanın reddedilmesine neden olabilmektedir. | Anlaşmalı Boşanma Nedir? Dava Süreci Nasıl İşler?

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Anlaşmalı boşanma davalarının açılması için mahkemeye yapılacak başvurunun evrakı olan anlaşmalı boşanma dilekçesinin hazırlanması konusunda kusursuz bir dilekçesi hazırlanması ile kolay bir dava süreci yaşanabilmektedir. Hazırlanacak olan boşanma dilekçeleri eşlere özel bir şekilde hazırlanmalıdır. Dilekçe hazırlanırken yapılan hataların başında boşanma dilekçesi örneği ile dilekçe hazırlanması gelmektedir. | Anlaşmalı Boşanma Nedir? Dava Süreci Nasıl İşler?

Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır?

Anlaşmalı boşanma davalarında protokol hazırlanması konusunda boşanmanın maddi ve manevi olarak tüm sonuçları üzerinden uzlaşıldıklarını ayrıntılı bir şekilde beyan etmeleri gerekmektedir. Bu sebeple hazırlanacak olan boşanma protokolü içerisinde detaylı ve hukuka uygun bir şekilde ortak çocuğun velayeti, mal paylaşımı, maddi ve manevi tazminatlar ile nafaka gibi konularda yapılan uzlaşmalar belirtilmektedir. Boşanma protokolünün hazırlanması konusunda yapılacak olan hatalar ve hukuka aykırı durumlar dava süresinin uzamasına neden olabilmektedir. Ayrıca bu protokol üzerinden ortaya çıkacak uyuşmazlıklar davanın çekişmeli boşanma davasına dönmesine neden olabilmektedir.Anlaşmalı boşanma davalarının omurgası niteliğinde olan boşanma protokolleri kesinlikle konusunda uzman olan bir avukat tarafından hazırlanmalıdır. Bu konuda eşlerin kendi arasında çocuğun velayetine ilişkin olarak uzlaşmış olmaları mahkeme için yeterli bir durum olmamaktadır. Mahkeme velayet kararı konusunda esas kararı verecek merci olmaktadır. Bunun yaparken uzlaşmadan çok çocuğun menfaatleri üzerinden hareket etmektedir. Bu sebeple mahkeme çocuğun menfaati için tarafların uzlaşmasından farklı bir velayet kararı da verebilmektedir. Bu konularda sorunsuz bir dava yürütmek için uzman bir avukat ile görüşülmesi ve süreci yönetmesi avantaj sağlayacaktır. | Anlaşmalı Boşanma Nedir? Dava Süreci Nasıl İşler?

Anlaşmalı Boşanma Davaları Ne Kadar Sürmektedir?

Genel olarak boşanma davaları süre açısından davanın açıldığı mahkemelerin iş yüküne göre değişmektedir. Bunun yanında dava sürecinin uzman bir avukat ile yürütülüp yürütülmemesi de dava sürecini etkilemektedir. Boşanma davalarını bir avukat ile açan taraflar için ortalama olarak 10 gün ile iki ay gibi bir sürede davanın sonuçlanması bekleyebilmektedir. Diğer bir taraftan avukat olmadan eşler tarafından açılan davalarda sürecin yönetilmesi ve evrakların doğru hazırlanması konularda ve hukuki prosedürlerin bilinmeyeceği göz önüne alınarak sürecin 7 ile 10 ay arasında olabileceği söylenebilmektedir. | Anlaşmalı Boşanma Nedir? Dava Süreci Nasıl İşler?

Anlaşmalı Boşanma Davaları Çekişmeli Boşanma Davalarına Dönebilir Mi?

Anlaşmalı olarak açılan boşanma davalarının çekişmeli boşanma davalarına dönmesi mümkündür. Bu durum boşanma sürecinde yapılacak hatalar ile mümkün olabilmektedir. Ayrıca başta anlaşan eşlerden birisinin sonradan bir veya daha fazla konusunda anlaşmadan vazgeçmesi durumunda da dava çekişmeli boşanma davası olacaktır. | Anlaşmalı Boşanma Nedir? Dava Süreci Nasıl İşler?

Nafaka Nasıl Belirlenir Olur?

Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar kendi araların nafaka ödenip ödenmeyeceği konusunda anlaşabilmektedir. Nafakanın ödenmesi isteniyor ise bunun miktarı da taraflar arasında yapılacak anlaşma esas alınacaktır. | Anlaşmalı Boşanma Nedir? Dava Süreci Nasıl İşler?

Tazminat İstenebilir Mi?

Boşanma davalarının anlaşmalı olarak açılması ve yürütülmesi konusunda tüm konularda anlaşmaya varılması mümkündür. Bu konular arasında tazminatta bulunmaktadır. Taraflar aralarında anlaşmış ise tazminat konusunda miktarın belirlenmesi ve protokolde yer alması gerekmektedir. Bu şekilde tazminat ödenmesi mümkün olmaktadır. | Anlaşmalı Boşanma Nedir? Dava Süreci Nasıl İşler?

Mal Paylaşımları Nasıl Yapılır?

Boşanma davalarında mal paylaşımları konusunda da protokolde belirtilen esaslar dikkat alınmaktadır. Taraflar arasında yapılacak olan mal paylaşımı protokolde belirtilen ve mahkeme buna uygun bir şekilde karar alır. | Anlaşmalı Boşanma Nedir? Dava Süreci Nasıl İşler?

Çocuğun Velayeti Kime Verilmelidir?

Boşanma davalarının anlaşmalı veya çekişmeli olması çocuğun velayeti konusunda mahkemenin dikkate aldığı esasları değiştirmemektedir. Mahkeme bu konuda özellikle çocuğun menfaatini kollayacak şekilde karar almaktadır ve tarafların bu konudaki uzlaşmalarından da ön planda bunu tutmaktadır. | Anlaşmalı Boşanma Nedir? Dava Süreci Nasıl İşler?

Bu haber toplam 306 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara