Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur? Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma davasının ilk duruşması ne zaman olur?

Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur? Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma davasının ilk duruşması ne zaman olur?
Boşanma davaları, anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere iki türlüdür. Anlaşmalı boşanmada duruşma günü 3-15 gün içinde, çekişmeli boşanmada 4-6 ay sonra belirlenir. Duruşma tarihi öne alınabilir.

Boşanma süreci, tarafların evlilik birliğini sonlandırmak için izledikleri yasal bir yol olup, bu süreç anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere iki farklı şekilde işleyebilir. İşte bu süreçlerle ilgili detaylar:

Anlaşmalı Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur?

Anlaşmalı boşanma davası, tarafların evliliklerini karşılıklı anlaşma ile sonlandırmak istediklerinde tercih ettikleri bir yöntemdir. Bu tür bir dava açıldıktan sonra, mahkemenin iş yoğunluğuna göre 3 ile 15 gün içinde duruşma günü belirlenir. Duruşmada, tüm koşullar uygunsa boşanmaya karar verilir ve gerekçeli karar taraflara tebliğ edildikten sonra istinaf süresi dolarsa karar kesinleşir.

Çekişmeli Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur?

Çekişmeli boşanma davaları, taraflar arasında anlaşmazlık olduğu durumlarda açılır ve genellikle daha karmaşık bir süreçtir. Dava açıldıktan sonra, duruşma günü mahkemenin işleyişine bağlı olarak genellikle 4 ay ile 6 ay arasında belirlenir.

Duruşma Tarihi Öne Alınabilir mi?

Eğer duruşma tarihi uzak bir tarihe verilmişse, taraflar makul sebepler içeren bir dilekçe ile duruşma tarihini öne aldırabilirler. Bu, özellikle yurtdışında yaşayan kişiler için geçerli bir seçenek olabilir.

Boşanma Davası Günü Nasıl Öğrenilebilir?

Boşanma davası gününü öğrenmek için, kişiler kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile Adalet Bakanlığı'nın "Dava Dosyası Sorgulama" hizmetinden yararlanabilir. Bu hizmet, dosyanın detayları hakkında bilgi sunar.

Çekişmeli Boşanma Davası Kaç Duruşmada Biter?

Çekişmeli boşanma davalarının süresi, mahkemenin çalışma yoğunluğuna ve dosyanın içeriğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genellikle, bu tür davalar 5-6 celsede sonuçlanabilir.

Çekişmeli Boşanmada İlk Duruşma Kaç Ay Sonra Olur?

Çekişmeli boşanma davalarında ilk duruşma, dava dilekçesinin verilmesinden sonra genellikle 4 ila 6 ay sonra gerçekleşir.

Boşanma Davasının İlk Duruşmasında Ne Olur?

Çekişmeli boşanma davasının ilk duruşması, ön inceleme duruşması olarak işlev görür. Bu duruşmada hakim, tarafların dilekçelerini inceleyerek, uzlaşma ihtimalini değerlendirir ve ilgili tespitleri tutanağa geçirir.

Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur?

Boşanma davası dava dilekçesi başvuru yapılarak aile mahkemesinde açılır. Aile mahkemesi davanın açılmasıyla dava dilekçesinin taraflara tebliğ edilmesi, mali durumu araştırılması gibi işlemleri tamamladıktan sonra duruşma günü verilir.

Boşanma davasının ilk duruşması olan Ön İnceleme duruşması 6 ay içerisinde belli olur ve verilir.

Anlaşmalı boşanmada ilk duruşma ne zaman olur?

Anlaşmalı boşanma davası çekişmeli boşanma davası gibi uzun süren işlemleri olmadığından, duruşma günü hemen verilir.

Anlaşmalı boşanma davasında duruşma günü tarih olarak 1 gün ve 30 gün içerisinde yapılır.

Boşanma Davasında Duruşma Tarihi Nasıl Belli Olur?

Dava açıldıktan sonra mahkeme ne zaman olur sorusunun yanıtını belirleyen bazı unsurlar var. Örneğin dilekçeler teatisi düzenlenmediği sürece duruşma gününün belli olması da mümkün değildir. Bunun yanı sıra mahkeme gününü etkileyen diğer faktörler ise şunlardır:

  • Tebligatın ne kadar hızlı gönderildiği,
  • Davalının cevap dilekçesini ne zaman sunduğu.

Boşanma Davasının Duruşmasını Erkene Almak İçin Ne Yapılmalı?

Boşanma davaları Aile Mahkemeleri’nde görülen davalardandır. Bundan dolayı dava dilekçesi nereye verilir sorusunun yanıtı da Aile Mahkemeleri’dir. Mahkeme dava dosyasını inceler. Ortada haklı bir nedenin olduğu ve tarafların bu boşanmada menfaatlerinin olduğu kanaatine varılırsa dava açılır.

Bu kanıya varılmadığı durumda boşanma davası reddi gerçekleşebilir. Boşanma davası açılmasının ardından ilk duruşma tarihi beklenmelidir. Duruşmanın erken bir tarihe alınabilmesi için de dava sürecinin yakından takip edilmesi gerekir.

Mahkeme tarafından istenen evrakların hızlı bir şekilde temin edilmesi duruşma gününü de erkene geçebilir. Fakat duruşma tarihinin belirlenmesindeki en önemli faktörlerden bir diğeri de mahkemenin yoğunluğudur. Böyle bir durumda davanın erken bir tarihe alınabilmesi pek mümkün olmayabilir.

Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur?

Boşanmak isteyen tarafların en büyük sorunlarından birisi sürecin ne kadar süreceği ve zaman sonuçlanacağıdır. Bu konuda bilinmesi gereken durum boşanma dilekçelerinin verilmesi ve mahkemenin bunları kabulü ile davanın başlamış olmasıdır.

İlk duruşmanın görülmesi daha ileri bir tarihte olacak olsa bile boşanma davasında dilekçesinin verilmesi ile boşanma davası açılmış ve süreç başlamış olmaktadır. Boşanma davasında ilk duruşmasının yapılması konusundaki zamanlamanın bilinmesi konusunda Hukuk Mahkemeleri Kanununda 2011 yılında yapılan değişiklik bilinmelidir.

Değişiklik yapılmadan önce tensip zaptının hazırlanması ile duruşma günün tebliğ edilmesi mümkün olmaktaydı. Ancak yapılan düzenleme ile Davanın açılması ile dava dilekçesinin davalıya ulaştırılması ve davalının buna cevap vermesi için iki haftalık bir süre verilmektedir.

Bu cevap dilekçesine de iki haftalık bir süre içerisinde geri cevap verilmektedir. Ayrıca ikinci beyan hakları içinde yine ikişer haftalık süreler verilmektedir. Bu durumda dört adet iki haftalık süreler söz konusu olmaktadır.

Duruşma Gününün Öne Alınması Mümkün Mü?

Anlaşmalı açılacak boşanma davalarında iki tarafından boşanmak konusunda niyetli olması ve bu konuda bir irade ortaya koyması yanında mahkemeden tebligatın alınması ve iki tarafından vekillerinin bir başvuru yapması ile boşanma davasında duruşma günü öne alınabilmektedir.

Boşanma daha kısa sürede dava görülmesi ve boşanmanın gerçekleşmesi mümkün olabilmektedir. Çekişmeli boşanma davalarında ise dosyanın sıklıkla takip edilerek sorgulanması ve durumuna bakılması süreci hızlandıracaktır. Bu konuda sıkça dosya kontrolü ve bu konuda gerekli taleplerin yapılması ile davanın süreci kısaltılabilmektedir.

Dilekçelerin Tamamlanması İle Boşanma Davasında Duruşma Günü Ne Zaman Belli Olur?

Boşanma Davasında açılması sonrasındaki dilekçelerin ve yazışmaların tamamlanması konusundaki işlemlerin tamamlanması ile ilk duruşma günü verilmesi konusunda üç ile yedi aylık bir süre söz konusu olabilmektedir. Bu konuya birçok farklı durum etkili olabilmektedir.

  • Tarafları dilekçelerin gönderilmesi konusundaki işlemlerini hızlı olmaması duruşma günü verilmesi uzayacaktır
  • Dilekçelerin ve verilecek cevapların iki haftalık süre beklenmeden hazırlanarak mahkemeye sunulması
  • Davalı olan tarafında süresi dolduğu halede dilekçesini sunmuş olmaması duruşma günü verilmesi uzayacaktır
  • Vekillerin tebliği erken almak için tebligatların posta yolu ile gönderilmesini beklemeden mahkeme kaleminden almaları ve ulaştırmaları

Davalının Boşanma Davasının Süresini ve Duruşma Tarihinin Süresinin Uzatılması Mümkün Müdür?

Davalı olan kişilerin genel olarak sürecin hızlanması ve davaların görülmesi konusunda bir niyetinin olmadığı bilinmektedir. Bu sebeple olumlu hareket etmeyerek yasal sürelerini sonuna kadar kullanmak isteyebilecektir. Bu durumda sürecin uzamasına neden olabilmektedir. Bu konuda yapılacak fazla bir durum olmayacağı için davacının kendi işlemlerinin en hızlı yapılarak sürecin hızlanmasını sağlayabilmektedir.

Duruşma Tarihinin Öne Alınması Konusunda Ne Yapılmalı?

Boşanma davasında erken bir tarihte görülmesi konusunda yapılacak olan davacının ve vekilinin dosyayı titizlikle ve sorunsuz olarak hazırlaması ve sürekli kontrol ederek hızlanmasını sağlaması mümkün olabilmektedir. Duruşma gününü kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesinin sağlanması mümkün olabilmektedir.

Davacının kendi yükümlülüklerini ve evraklarını hızlı bir şekilde ve zamanından önce hazırlaması da sürenin kısalmasına neden olacaktır. Böyle bir çalışma ile ilk duruşma kısa bir sürede görülebilmektedir.

Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davasında Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu haber toplam 927 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara