Anlaşmalı Boşanma En Hızlı Nasıl Olur? | Ankara Avukat

Anlaşmalı Boşanma En Hızlı Nasıl Olur?

Anlaşmalı Boşanma En Hızlı Nasıl Olur?

Anlaşmalı Boşanma En Hızlı Nasıl Olur? | Mutlu olarak evlenen bireyler belli bir süre sonra anlaşamadıklarını, geçinemediklerini. Evlendikleri adamın veyahut kadının hayalindeki kadın veya adam olmadığını anladıkları zaman bu hukuki bağı ortadan kaldırmak amacı ile boşanma yoluna gitmektedirler.

Boşanma davaları kimi zaman tarafların ortak iradeleri sonucu beraber vardıkları bir yol olurken bazen kadının erkekten şiddet görmesi, zulme maruz kalması nedeni ile o kişi ile olan hukuki bağını ortadan kaldırmak için. Tek taraflı olarak açılan ve çekişmeli boşanma olarak adlandırılan bir yol olmaktadır.

Boşanma davalarında boşanma davasının açılmasına neden olan sebep davanın süresini ve zorlayıcı olup olmadığını fazlası ile etkilemektedir. Örneğin anlaşmalı boşanma davası açan bireylerin ortak kararı aile birliği içerisinde kalmaya devam etmek istememektedir.

Bunu gören hakim aile birliğinin kalktığına dayanarak davayı uzatmadan en fazla 2 3 celsede boşanma davasını karara bağlarken karısından ayrılmak isteyen ama eşini seven kadının buna razı olmadığı bir davada hakim celse sayısını uzatabilmektedir. Çekişmeli davalarda celse sayısı anlaşmalı davalarda kinden daha uzun sürmektedir ve çekişmeli davaların tarafları anlaşmalı davaların taraflarına oranla daha fazla yıpranmaktadırlar. | Anlaşmalı Boşanma En Hızlı Nasıl Olur?

Acil Boşanmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım? | Anlaşmalı Boşanma En Hızlı Nasıl Olur?

Aile hukuku ile kurallar koyarken kanun koyucu evlilik birliğinin oluşması için koyduğu kurallar. Evlilik birliğinin kalkması için koyduğu kurallara göre daha hafif ve daha az karmaşıktır. Boşanma süreci yani evlenme sürecinden daha karışık, daha zorlu, daha yorucu ve daha uzun süren bir süreçtir.

Boşanma davalarının sürelerine baktığımızda bu süreler boşanma davasının sebebine göre değişiklik göstermektedir. Öyle davalar vardır ki hakim ip uçlarının kanıtlanmasını ister, davayı erteler de erteler.

Ama bazı boşanma davaları vardır ki hakimin kararı nettir tek celse de boşar. Bazen hakim eşlerin birbirine bir şans daha vermesi gerektiğine inanarak ve aile birliği düzenini ve eğer çocuk varsa çocukların geleceği ve psikolojisini dikkate alarak eşleri boşamaz.

Aile hukuku hakimine kanun koyucu gerekçeli sebeplere dayandığı sürece geniş bir takdir yetkisi vermiştir. Sonuç olarak boşanma davalarının birkaç nedene bağlanmadığı sürece birkaç celseden oluştuğunu ve yorucu bir süreç olduğunu ifade edebiliriz. Peki istisnai sebepler nelerdir? | Anlaşmalı Boşanma En Hızlı Nasıl Olur?

En Hızlı Boşanma Yolu Hangisidir?

Boşanma sebeplerini hatırladığımızda çekişmeli sürece götürmeyen tek dava anlaşmalı boşanma davasıdır. Bu davada her iki eş de bu evlilik birliğini bitirmek istemektedir.

Şartların oluştuğu kanaatine varan ve eşlerin ortak iradesine inanan hakim bu boşanma davasını daha fazla uzatmayacaktır. Fakat çekişmeli bir boşanma sürecinde hakim taraflardan kanıtlar isteyecek olayları her iki eşten de ayrı ayrı dinleyecek, yeri geldiğinde tanıkların ifadelerine başvuracağından çekişmeli davalarda süreç oldukça uzundur. Bu nedenle en hızlı boşanma yolu hangisidir sorusuna verilebilecek en doğru yanıt anlaşmalı boşanma davalarıdır.

Kanun koyucu boşanma davalarında en rahat ve en hızlı çözümü ön gördüğü boşanma sebebi anlaşmalı boşanmalar dır. Anlaşmalı boşanmalarda eşler özgür iradelerini ortak bir noktada birleştirirler ve ayrılmaya karar verirler.

Anlaşmalı boşanma şartlarının gerçekleşmesi ve boşanma sonucunda oluşan sonuç ve hükümler üzerinde de ortak kararların alınması ile anlaşmalı boşanma süreci tek celse de dahi hızla bitebilmektedir. | Anlaşmalı Boşanma En Hızlı Nasıl Olur?

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Hukuk bürosu olarak, ister anlaşmalı boşanma davası olsun ister diğer sebeplere dayanan boşanma davaları olsun. Müvekkilinin bu süreç içerisinden en hızlı şekilde ve yıpranmasını en aza indirgeyerek boşanmalarını sağlamaktadır.

Anlaşmalı boşanma davası, normalde 1 celsede bitmektedir. Dava açıldığında duruşma genelde 1-3 ay (ANKARA İÇİN) sonrasında yapılır ve her şey doğru yapılmışsa karar verilir. Davanın bir AVUKAT vasıtası ile açılıp takip edilmesi halinde mahkemenin iş yüküne göre bir haftada dahi boşanmak mümkün olabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasında hakim tarafları bizzat dinleyecek ve taraflarca hazırlanmış olan, boşanmanın mali sonuçları ile varsa çocukların durumunu düzenleyen Anlaşmalı Boşanma Protokolünü uygun bulduğu takdirde onaylayacaktır.

Anlaşmalı boşanma davasını taraflar birlikte açarlar veya bir tarafın açtığı dava diğer eş tarafından kabul edilir. Bu durumda evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır. Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir. | Anlaşmalı Boşanma En Hızlı Nasıl Olur?

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

25 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri