Arabulucu Telefon Numarası Ankara

Arabulucu Telefon Numarası Ankara

Arabulucu Telefon Numarası Ankara, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren iş hukuku kapsamında görülen davalarda dava açma şartı olarak zorunlu hale getirilen arabulucu faaliyetleri İş Mahkemeleri Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte resmen başlamıştır.

Bu uygulama kapsamında atanan uzman arabulucu gözetiminde gerçekleştirecek uyuşmazlıklardan bazıları; işe iade davaları, bireysel iş uyuşmazlıkları, alacak ya da tazminat talepleri, kıdem ve ihbar tazminatı ile fazla mesai ücreti arasında yer almaktadır.

İlkay Arabuluculuk Merkezi - Arabulucu Telefon Numarası Ankara

Arabuluculuk yöntemi sistematik teknikler uygulayarak görüşülmek ve müzakere edilmek amacıyla aralarında uyuşmazlık yaşayan tarafların bir araya gelmesine vesile olan, bu süreçte onların birbirlerini anlamalarını ve dolayısıyla çözümlerini kendileri üretmelerini sağlamak amacıyla aralarında başlatılan iletişim yöntemidir.

Arabuluculuk eğitimi almış arabulucu telefon numarası üzerinden alanında uzman arabulucu desteği ile tarafsız ve bağımsız faaliyetler yürütülerek uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulması sağlanmaktadır.

Arabulucunun Görevleri Nelerdir?

Dünyadaki hukuk faaliyetlerinin gelişimine paralele olarak ülkemizde 1990'lı yılların sonu itibarıyla özellikle akademik çevrelerce tartışılan arabuluculuk faaliyetleri 7 Haziran 2012 tarihinde kabul edilerek yasalaşmıştır. Bu kapsamda arabulucular, aralarında herhangi bir hukuki konuda uyuşmazlık çıkan tarafların iletişim süreçlerini kolaylaştırarak tarafları masada tutan birtakım müzakere yöntemleri uygulamaktadır.

Bu işlemleri ve yöntemleri gerçekleştirirken uzman arabulucular, uyuşmazlık hakkında konunun çözüme kavuşturulması adına çözüm üreten bir karar vermemektedir. Dolayısıyla arabulucu müzakere sürecinde taraflara herhangi bir şekilde çözüm önerisi veya seçeneği sunmamaktadır.

Arabulucu olarak atanan ve uyuşmazlığın çözümünde hakemlik görevi üstlenen kişinin, taraflardan biri ile ciddi bir bağı bulunması durumunda arabuluculuk yapmaması gerekmektedir. Bu tür durumlar tarafsız bir gözle müzakerelerin sürdürülmesine aykırı olmaktadır.

Kimler Arabuluculuk Yapabilir?

Arabulucu olmak için kanunen belirlenen bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Arabulucu olarak uyuşmazlıkların çözümünde hakemlik görevi üstlenmek isteyen kişiler, ülkemizde yalnız 5 yıllık mesleki deneyimi olan hukuk fakültesi mezunları tarafından yapılabilmektedir.

Adalet Bakanlığı siciline kayıtlı bir arabulucu olarak görev yapabilmek için Bakanlık tarafından lisanslanarak resmi yetki verilen özel eğitim kurumlarından teorik ve pratik en az kırk sekiz saat eğitim alınması gerekmektedir. Arabuluculuk eğitimi alındıktan sonra yine Adalet Bakanlığı tarafından açılan ve gerçekleştirilen yazılı sınavla uygulamalı sınavdan başarılı sonuç alınması önemli şarttır. Bu sınavları başarılı bir şekilde veren kişiler arabuluculuk siciline kayıtlı olduktan sonra resmi olarak arabulucu unvanını kazanmış olmaktadır.

Arabuluculuk Faaliyetlerinin Yararları Nelerdir?

Arabuluculuk faaliyetleri özellikle yetkili ve görevli mahkemede görülen dava yolu ile karşılaştırıldıklarında birçok avantajıyla öne çıkan bir yöntemdir. Bu avantajları sebebiyle arabuluculuk hizmeti dünyada olduğu kadar ülkemizde de hukuk alanında her geçen gün daha popüler bir hale gelmektedir.

Arabuluculuk faaliyetlerinin avantajlarına ve uyuşmazlık yaşayan taraflar açısından faydalarına bakıldığında, arabuluculuk faaliyetleri temelinde dostane bir çözüm yolu arayışı olan bir hizmettir. Dolayısıyla taraflar arasında var olan ilişkilerin daha kötüye gitmesini engelleyebildiği gibi bozulmuş olan ilişkilerin de düzelmesini sağlamaktadır. Arabuluculuk hizmetlerinde uyuşmazlık yaşayan taraflar iletişimi sürdürdüklerinden istekleri ve talepleri doğrultusunda ortak bir çözüm bulma imkanı çok yüksektir.

Arabuluculuk faaliyetlerinin en büyün avantajlarından biri de uzlaşma sürecinin çok kısa sürede tamamlanabilmesini sağlamasıdır. Nitekim davaya konu olan hukuki ihtilaflar mahkeme tarafından ortalama en erken sekiz ay ile dört yıl arasında çözüme kavuşturulabilirken, arabuluculuk faaliyetlerinde bu süreç üç saat ila bir haftalık sürelere kadar kısalabilmektedir.

Bu yüzden taraflar arasında yaşanan uyuşmazlıkların kısa sürede çözülmesini isteyen kişiler, arabuluculuk faaliyetlerine kolaylıkla başvuruda bulunabilmektedir. Ayrıca arabuluculuk kısa sürede sonuçlandığından mahkeme yoluna göre çok daha ekonomiktir.

Bu haber toplam 338 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara