Atla

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Şikayet


Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Şikayet

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Şikayet

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Şikayet

A. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI ŞİKAYET HATTI, B. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI ŞİKAYET SORGULAMA, C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI DİLEKÇESİ
 • ÇALIŞMA BAKANLIĞI BİLGİ EDİNME
 • ÇALIŞMA BAKANLIĞI SIKÇA SORULAN SORULARA
1.Emeklilik nedeni ile işten ayrılan işçi aynı işyerinde çalışabilir mi?Sosyal Güvenlik mevzuatının gerektirdiği şartları sağlayan sigortalı, emeklilik haklarından yararlanabilmektedir. Bu kapsamda, emeklilik hakkını elde etmiş olan sigortalı, emeklilik nedeni ile iş sözleşmesini fesih edebilmekte, çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatını alabilmektedir. Bu haktan yararlanılabilmesi için; bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Müdürlüğü'ne emeklilik başvurusu yapılması, emeklilik hakkının elde edildiğini ve kıdem tazminatının ödenebileceğini gösteren yazı ile iş sözleşmesinin feshi gerekmektedir.2.Çalışanlara yol ve yemek verilmesi gerekli midir?İş Kanunu gereği bir iş sözleşmesine bağlı olarak çalışan bir işçiye, asgari ücretin altında olmamak koşulu ile ücret ödenmesi zorunludur. 01.01-30.06.2010 için brüt asgari ücret 729 TL olarak uygulanmaktadır. Çalışanlara ücret dışında yapılacak her türlü ödeme ve sağlanacak menfaat için iş sözleşmeleri hükümleri önem taşımaktadır. Bir çalışana yol ve yemek parası ödenmesi, servis sağlanması veya işyerinde yemek verilmesi; iş sözleşmesi hükümleri ile belirlenmektedir. 3. İşveren tarafından iş sözleşmem 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25/II ( Ahlak ve İyiniyet Kurallarına Uymayan    Haller ve Benzerleri gerekçesiyle feshedildi kıdem tazminatına hak kazanır mıyım?Kıdem tazminatına hak kazanamazsın. Çünkü, Mülga 1475 sayılı İş Kanunu'nun yürürlüğü devam eden 14'ncü maddesinde işveren tarafından Bu Kanunun 17'nci ( 4857/25'nci madde) maddesinin II numaralı bendinde gösterilen sebepler dışında işverence feshedilirse kişiye kıdem tazminatı ödeneceği belirtilmektedir. 4. Kıdem ve ihbar tazminatı ödenerek işten çıkarılan işçi işe iade davasını kazanırsa ne olur?İşçi işe başlatılırsa, peşin olarak ödenen bildirim süresine ait ücret ile kıdem tazminatı, yukarıdaki fıkra hükümlerine göre yapılacak ödemeden mahsup edilir. İşe başlatılmayan işçiye bildirim süresi verilmemiş veya bildirim süresine ait ücret peşin ödenmemişse, bu sürelere ait ücret tutarı ayrıca ödenir.  
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • CANSU KIR -
  13 Ağustos 2016

  Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Şikayet Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • MESUT CEVİZCİ -
  21 Eylül 2016

  Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Şikayet yapmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • CENGİZHAN TOPAL -
  20 Kasım 2016

  iyi günler kolay gelsin. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Şikayet hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
Yorum Bırak