Aldatma Halinde Boşanma

Aldatma Halinde Boşanma
Aldatma Halinde Boşanma Davası Nasıl Açılır? Bu konudaki mevcut madde “Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir” şeklindedir. Zina, bir eşin diğerini aldatmasıdır. Bu durumda kanun aldatılan eşe boşanma davası açma hakkı tanımıştır. Ancak kanun buna bir süre sınırı ve affetmiş olmama şartı getirmiştir. Aldatma halinde boşanma davalarında, davalı tarafın aldatmayı ispat etmesi yükümlülüğü bulunur. Hazırlanan dilekçe de bu konuda da detaylı bir açıklama yer almalıdır. Aldatmanın herhangi bir kanıtının bulunup bulunmadığı ve varsa bu kanıtların neler olduğu dilekçe içerisinde ayrıntılı şekilde dile getirilmelidir.

Aldatma Halinde Boşanma Dilekçesi

Tüm dava türlerinde olduğu gibi aldatmaya dayalı boşanma davlarında da başvuru dilekçesi büyük bir önem taşır. Hakimin dava ile ilgili ilk kanaatlerinin oluşması için gereken tüm bilgilerin usulüne uygun olarak dilekçe de yer alması, davanın tüm sürecini olumlu bir şekilde etkileyebileceği gibi, usulsüz bir şekilde hazırlanmış bir dilekçenin de davanın olumsuz sonuçlanması ve hatta reddedilebilmesine olanak tanıyabilir. Aldatma halinde boşanma davasında başvuru dilekçesi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken ana unsur, dilekçenin 4721 Sayılı Medeni Kanun’ da belirtilmiş boşanma sebepleri arasında yer alan “ Aldatma ( Zina ) Nedeniyle Boşanma ” yı boşanma nedeni olarak göstermesi önemlidir. Bu sayede mahkemenin kanaatinin bu yönde bir davaya bakması gerektiğinin yönlendirilmesi sağlanır. Dava başvuru dilekçesinin hazırlanması sırasında pek çok usul ve ayrıntıya dikkat edilmesi gereklidir. [caption id="attachment_22171" align="alignnone" width="640"]Aldatma Halinde Boşanma Aldatma Halinde Boşanma[/caption]

Aldatma Halinde Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Dilekçenin hazırlanması sırasında, mutlaka aldatma nedeniyle boşanma talebinde bulunması gerektiği gibi, aldatmaya neden olaylar açık ve net bir şekilde yazılmalıdır. Tüm olayların açıkça anlatılması gerektiği gibi, aldatmanın gerçekleştiği tarihi, ne zaman öğrenildiğini, nerede ve nasıl gerçekleştiği, aldatmaya tanık olanların bulunup bulunmadığı, çeşitli kanıtlarla aldatmanın kanıtlanıp kanıtlanamayacağı, kanıtlanabiliyorsa gerekli kanıtların sunulması belge ve bilgi olarak dilekçe de yer alması gibi detaylı şekilde anlatılması gereklidir. Her evlilikte yaşanan olayların birbirlerinden farklı şekilde cereyan ettiği ve kişilere özel durumların ortaya çıktığını unutulmamalıdır. Bu sebeple evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına sebep olan aldatma gibi bir davranışın nasıl gerçekleştiğinin tüm ayrıntılarıyla anlatılması gereklidir. Hakimin konuyla ilgili detaylı bilgiye sahip olarak davaya başlaması, davanın süresinin kısalmasına ve aynı zamanda süresinin doğru bir şekilde yönetmesine yardımcı olur. Açılan davanın gerçeklere dayanıp dayanmadığı ve aldatmanın gerçekten gerçekleşip gerçekleşmediği konusunda, sunulacak kanıtlarla hakim bilgilendirildiğinde, davanın süresi de kısalır, sonucunun istenilen şekilde olması da sağlanabilir. Aldatmanın öğrenilmesinin üzerinden altı ay gibi bir sürenin geçmesi, eşin aldatmayı öğrenmesine rağmen eşini af etmesi olarak algılanır ve aldatmaya dayalı olarak dava açılmasının önü kapanır. Bu nedenle hazırlanan dilekçede aldatmanın ne zaman gerçekleştiği ve ne zaman öğrenildiğine dair tarihin açık ve net şekilde belirtilmesi önemli bir başka detaydır. Dilekçede var olması gereken diğer bir önemli detay ise, boşanma davasının sonucunda davalı tarafın beklentileri, tazminat ve nafaka ile ilgili talepleri, eşlerin çocuklarının bulunması durumunda ve çocukların velayetlerinin istenmesi durumunda bu taleplerin açık bir şekilde dilekçe de ifade edilmesidir.

Aldatılma Gerekçesiyle Dava Açmak İçi̇n Ne Kadar Sürem Var?

Aldatılan eşin dava açma süresi, aldatıldığını öğrenmesinden başlayarak 6 ay ve en fazla zina eyleminin gerçekleştiği tarihten itibaren 5 yıldır. Bu demektir ki; bir taraf eşinin kendisini aldattığını öğrenme tarihinden itibaren 6 ay içerisinde bu nedene dayalı bir dava açmamışsa, bu süre sonunda bu nedene dayalı dava açma hakkını kaybeder.

Aldatan Eşimi Affettim, Dava Seyir Ve Şeki̇l Değiştirir Mi?

Şunu bilmemiz gerekir ki, kanun maddesi “Affeden tarafın dava hakkı yoktur” şeklindedir. Eşin, aldatan tarafı açıkça affettiğini herhangi bir ortamda beyan etmesi halinde, affetme gerçekleşmiş demektir. Aldatılan tarafın, bu nedenden doğru açtığı boşanma davasından vazgeçmiş olması da uygulamada “affetme” olarak tensip edilmektedir.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Aldatmalı boşanmalarda aldatma hareketinin gerekli incelenmesinin yapılması, varsa şahitlerin dinlenmesi, kanıtların doğruluğunun belirlemek için bilirkişi raporu istenmesi gibi birçok hukuki kademe vardır. Bu yüzden aldatma nedeniyle boşanma davaları çekişmeli olarak yürütülmektedir. Bu da davanın süresini uzatan bir etmendir.Boşanma avukatları ile açılacak davalarda bireyler ortalama olarak 4 ile 6 celse arasında boşanabilirler. Avrupa birliğinin belirlediği gün sayısı ise 449 gündür.

Aldatılan Erkek, Boşanma Davası Açmak İstediğinde Hangi Yolu İzlemeli?

Bu soruyla binaen öncelikli olarak şunu söylemeliyiz ki; boşanma davalarında kusur oranları, boşanmanın maddi ve manevi sonucunu direkt olarak etkilemektedir. Bu sebeplerden dolayı boşanma davası açacak taraf olan erkeğin lazım olan doğru adımları düzgün atmalıdır. Bu noktada aldatılan erkek eşinden daha az kusura sahip olmalı ya da kusursuz olmalı, böylece eşine nafaka ve tazminat ödemekle yükümlü olmamalıdır.

Boşanma Davası Süresince Aynı Evde Yaşamamız Davayı Etkiler Mi?

Evi terk etme veya evleri ayırma boşanma davasının bir şartı olarak kanunda yer almamaktadır. Bu durum dava açma hakkına engel teşkil etmez.

Eşimin Beni Aldattığı Kişiye Tazminat Davası Açabilir Miyim?

Evet, açılabilir. Aldatılan kişi eşinin kendisini aldattığı üçüncü kişiye de tazminat davası açabilmektedir.

Aldatılan Kadın Nasıl Güçlü Olur?

Aldatılan kadının güçlü olması zor olabilir. Bu dönemde kadınların destek alması ve kendilerine değerli meşgale bulmaları onların daha güçlü hissetmelerine yardımcı olabilir. Aldatılmış olmak şüphesiz zor ve kötü durumdur. Bunun başınıza geldiği için üzülmeyin. Geçmişte olan kötü tecrübelerinizi geçmişte bırakın. Aldatıldığınız için kendinizi suçlu hissetmeyin. Hiçbir durumda aldatılmayı hak etmediğiniz hatırlayın ve kendinize suç bulmaktan vaz geçin. Aldatılan Kadınların Güçlü Olması için Yapması Gerekenler Nelerdir? Aldatılan kadın güçlü bir psikolojiye sahip olmak, kendini yaşadığı bu kötü durumdan sonra daha iyi hissetmek için bir takım taktiklerden faydalanabilir.
  • Sevdiğiniz işlerle meşgul olun
  • Geçmişi düşünmeyin
  • Kendinizi suçlamayın
  • Arkadaşlarınız ve aileniz ile vakit geçirin
  • Anı yaşayın
  • Meditasyon yapın
  • Müzik dinleyin
  • Hazır hissettiğiniz zaman yeni insanlarla görüşmeye başlayın
Aldatılan kadın ne yapmalı sorusunun cevabı her kadın için farklı olabilir. Kadınlar aynı tecrübeyi farklı şekilde deneyimleyebilirler. Bu durumda size en uygun tavsiyeye kulak verin. Aldatılan Erkek Nasıl Toparlanır? Aldatıldığını öğrenen erkekler genelde kadınlara göre bu duruma daha farklı tepkiler verebilmektedir. Kadınlar genelde aldatıldığını öğrendiğinde kendini suçlarken erkekler ise tam tersi suçu kadında arayabilmektedir. Bundan dolayıdır ki çoğu aldatıldığını öğrenen erkek, bu durumu sindirememekte ve depresyona girmeden karşısındaki kişiyi hayatından çıkararak hayatına kolaylıkla dönebilmektedir. Bunun sebebi ise erkeklerin kadınlara göre daha mantıksal oluşu, duygusallığı çok fazla önemsememeleridir. Aldatılan erkekler genelde yaşanılanları unutmak ve kafasını toparlamak için bir süre her şeyden uzaklaşarak tatile çıkmakta döndüğünde ise tüm geçmişi geride bırakarak hayatına devam edebilmektedir. Aldatılan Erkek Ne Yapmalıdır? Aldatılan erkek aldatıldığını öğrendiğinde mantıklı kararlar almakta zorlanabilir. Böyle durumlarda öfkesine hâkim olamayıp karşısındaki insana zarar veren kişilerin sayısı oldukça yüksektir. Öncelikle aldatılma olayı ile karşı karşıya kalan erkek, sakinliğini korumalı bunu yapamıyorsa sakinleşmek için kendi ile baş başa kalmalıdır. Sakinleştiğine inandığı zaman eşi ile konuşmalı ne yapması gerektiklerine karar vermelidirler. Aldatma nedeniyle boşanma davası hakkında bilgi almak için sayfayı ziyaret edebilirsiniz..

Bu haber toplam 202 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara