Eşler Arasındaki Şiddet Boşanma Nedeni

Eşler Arasındaki Şiddet Boşanma Nedeni
Eşler Arasındaki Şiddet
Eşler Arasındaki Şiddet Boşanma Nedeni Mi? Kadına Şiddet Nedir? Çağımızın en büyük problemlerinden biri olarak gösterilen kadına şiddet vakaları, ne yazık ki ülkemizde de sık sık yaşanan ve haberlere konu olan bir olgudur. Kadının toplumdaki değerinin kabul edilmediği ve kadınların ikinci plana atıldığı ülkelerde kadına şiddet olaylarının yüksek olasılıkla yaşandığı görülmektedir. Ancak insan hakları ve bireysel özgürlüklerin gelişmi olduğu ülke ve toplumlarda da kadına şiddet olayları haber konusu olmaya devam etmektedir. İnsanların toplumsal konumu ve toplumsal bilinçle şekillenen bir algı neticesinde, kadına şiddet vakaları coğrafyadan coğrafyaya değişiklik gösterebilmektedir. Tüm dünyanın kanayan yarası olarak düşünülen kadına şiddet olaylarının azalması ve ortadan kaldırılması adına, birçok sivil toplum örgütü hazırladıkları kampanya ve projeler ile bu konuya dikkat çekmek istemektedirler. Ülkemizde de hem kadına şiddet vakaları olsun hem de bu konuda hayat geçirilen farkındalık çalışmaları olsun birçok gelişme yaşanmaktadır. Yaşanan bu nahoş gelişmeleri ve kadına şiddet vakalarının akabinde ilerleyen hukuki süreçleri yakından takip edebilmek için haber sitemizi kullanabilirsiniz. Bu sayede bu konuda ülkenin çizilen portresini daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

Yargıtay Kararına Göre Eşler Arasındaki Şiddet Boşanma Nedeni

Kocanın eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle açılan boşanma davasında, kadının şikâyetinden vazgeçmesi üzerine şiddet eğilimli olan koca ceza almaktan kurtuldu. Ancak Yargıtay 2. Hukuk Dairesi devreye girerek kocanın uyguladığı şiddeti boşanma nedeni olarak kabul etti. Yargıtay’ın emsal niteliğindeki kararına konu olan boşanma davasında tartıştığı eşinin saçlarını koparan erkek hakkında ağır suç bulundu. Söz konusu boşanma davası ilk olarak Aile Mahkemesi’nde görüldü. Eşiyle tartışma yaşayan bir kadın fiziksel şiddet gördüğü gerekçesiyle soluğu mahkemede aldı. Tartışma esnasında öfkelenen kocanın saçlarını çekerek kopardığını delilleriyle birlikte sunan kadın, davadan vazgeçerek şikâyetini geri aldı. Aile Mahkemesi de kadının şikâyetini geri çekmesini gerekçe göstererek davanın reddine karar verdi. Bunun üzerine devreye giren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, davalı erkeğin hareketlerini davacı kadının kişilik haklarına zarar verecek onur kırıcı ve kötü davranışlar olarak kabul etti. Bunun üzerine Aile Mahkemesi’nin vermiş olduğu davanın reddi kararını bozarak eşlerin boşanmasına hükmetti. Şiddetli geçimsizlik sebebiyle 7. Aile Mahkemesi’ne boşanma davası açan kadın, mahkemenin boşanma talebini reddetmesiyle temyize gitti. Aile Mahkemesi tarafından bu kararın alınmasında tarafların yargılama sürecinde bir araya gelmesi ve davacı kadının şikâyetini geri alması etkili oldu. Bunun üzerine temyiz hakkını kullanan davacı kadın davayı Yüksek Mahkemeye taşıdı.

Yargıtay’dan Emsal Niteliğinde Karar: Eşler Arasındaki Şiddet Boşanma Nedeni

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, tarafları dinledi ve dava dosyasını inceledi. Bunun sonucunda boşanma davalarında emsal niteliğinde bir karara imza atarak, davacı kadın ve davalı kocanın boşanmalarına hükmetti. Yüksek Mahkeme’nin bu kararı almasında, erkek tarafından kadına uygulanan şiddetin etkisinin olduğu görüldü. Buna göre; taraflar dava süresinde bir araya gelmiş olsalar da bu durumun delillerle ispatlanamadığı, kadının davadan vazgeçmesi ve şikâyetini geri almasının da erkeği cezadan kurtarmak için olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca Yargıtay, söz konusu durumun erkeği affettiği anlamına gelmediğini ve bu affın kanunen geçerli olabilmesi için kayıtsız şartsız bir irade beyanının olması gerektiğini belirtti. Buna istinaden uygulanan şiddet eyleminin apaçık ortada olduğu gerekçesiyle Türk Medeni Kanunu’nun 162. Maddesine dayalı olarak davanın kabulüne karar kılındı. Netice itibarıyla Aile Mahkemesi’nin vermiş olduğu davanın reddi kararını oy birliği ile bozdu. Yargıtay Kararına Göre Eşler Arasındaki Şiddet Boşanma Nedeni olarak kabul edilmiştir. Diğer boşanma avukatı için ana sayfayı ziyaret ediniz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara