İbraname İmzalayan İşçi Dava Açabilir Mi? | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

İbraname İmzalayan İşçi Dava Açabilir Mi?

İbraname İmzalayan İşçi Dava Açabilir Mi?

İbraname İmzalayan İşçi Dava Açabilir Mi?, İş dünyasında en önemli hukuki belgelerden biri olan ibraname, halk arasında borcum ya da alacağım yoktur yazısı olarak da bilinir. İşçi ile işveren arasında karşılıklı anlaşma yoluyla imzalanan bir tür sözleşme olan ibranameler, çalışanın işvereninden tüm haklarını aldığı ve bu hakları herhangi bir şekilde dava konusu yapmayacağı anlamına gelir.

Peki üzerinde işçi ile işveren arasında herhangi bir iş alacağı ve tazminatı kalmadığı yazılı olan ibraname imzalayan işçi dava açabilir mi? Bu sorunun yanıtını merak eden binlerce çalışandan bahsedilebilir. Şimdi tüm detayları ile cevaplandıralım…

İbranamelerin bir sözleşme olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle öncelikli olarak sözleşmelerin usulüne uygun hazırlanması ve uygulanması gerekir.

İbranameyi imzaladığınız tarihe dikkat!

Usul bakımından en sık yapılan hata ise ibranamelerin imzalandığı tarihle ilgilidir. İbranameler, işçinin iş akdinin feshedildiği günden itibaren en az 30 gün sonra imzalanmalıdır. Bir başka deyişle işten çıkarıldıktan sonraki 30 gün içerisinde imzalanan ibranameler geçersizdir ve işçi dava açabilir. İmza atılan ibraname sözleşmesinin üzerindeki tarihin kontrol edilmesinde ve imzanın atıldığı günün tarihi yazılı değilse imzalamamakta fayda var.

Mutlaka yazılı olarak düzenlenmelidir!

İbranameler mutlaka yazılı olarak düzenlenmelidir. Kanunlarda sözlü ibraname diye bir şey yoktur.

Ayrıca ibranamelerde bahsedilen tazminat ve alacakların tutarlarıyla birlikte türleri ayrı ayrı yazılmalıdır. Tüm haklarım ifadesi yetersizdir ve bu ifadenin yazılı olduğu ibranamelerde işçi dava açabilir. Öte yandan ibraname üzerinde açıkça belirtilmesi gereken tazminat ve iş alacakları tutarlarının çalışana banka yoluyla gönderilmiş olma şartı vardır. İbraname imzalanmış olsa bile bu ödemeleri elden alan işçi için dava yolu açıktır. Banka havalesi ile gönderilen alacaklar ile ibranamede imza atılan tutar arasında bir eksiklik varsa, bu eksik kalan tutar için de işçinin iş mahkemesine dava açma hakkı vardır.

Zorla ve baskıyla imzalattırılamaz! Bu durumun ispatı halinde ibraname geçersizdir

Dikkat çekişmesi gereken bir diğer husus ise ibranameler, işçilere baskı ya da zorlama yoluyla imzalattırılamaz. İşvereninin ibranameyi tehdit, baskı, zorlama gibi unsurlarla imzalattırdığının ispatı için tanıklar yeterli olacaktır. Özellikle de birden fazla kişinin aynı dönemde çıkarıldığı durumlarda, işçilerin aynı iddialarla mahkemeye başvurup birbirlerine tanıklık etmeleri ispat bakımından çok önemlidir.

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri