İşyeri Devri Kıdem Tazminatı 2019

İşyeri Devri Kıdem Tazminatı 2019
İş yerinin Devri Halinde Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır İş yerinin Devri Halinde Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır konusu ile ilgili olarak açıklama ve yargıtay kararlarına yer verilmiştir. Kıdem tazminatı işçinin aynı işyerinde değişik işverenler nezdinde çalışması nazara alınarak hesaplanır. İşyeri devri ekonomik ve ticari ilişki kesilmek suretiyle işletmenin...
İşyeri Devri Kıdem Tazminatı 2019 konusu, işçilerinin iş sözleşmesi devam ederken çeşitli sebeplerden dolayı işyerinin devri söz konusu olabilmektedir. İşyerinin devri halinde işçinin tazminat alacaklarından sorumluluk merak konusu olmaktadır.

 İşyeri Devri Halinde İş Sözleşmesinin Feshi

İşçinin işyerini devretmesi halinde, istemesi halinde iş sözleşmesini feshe etme hakkına sahiptir. Kıdem tazminatı hakkına sahip olan işçi işverenine başvuru yaparak tazminat haklarının ödenmesini isteyebilir. Ödememesi halinde önce arabuluculuk yine ödenmese iş mahkemesine başvuru yaparak dava açmak suretiyle alabilir. İş özleşmesinin feshi halinde işçi alacakları için arabuluculuk süreci hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşyeri Devri Halinde İşe Devam Etmesi Kıdem Tazminatı

İşyeri durumunda işçinin işe devam etmesi halinde, işçinin tüm alacak ve tazminat haklarını ödemek ile işyerini devralan sorumlu olmaktadır. [caption id="attachment_14014" align="alignleft" width="500"]İşyeri Devri Hlinde Tazminatı Kim Öder İşyeri Devri Kıdem Tazminatı 2019[/caption] Bu nedenle işveren bende çalıştığın süre kadar tazminatı öderim diyemez. İşçi tazminatını haklı sebeplere dayanarak talep etmesi halinde ödenmemesi durumunda, yine arabuluculuk sürecine başvurarak, ödenmemesi uzlaşma olmaması halinde iş mahkemesine dava açmak suretiyle tazminatlarını alabilir. İş mahkemesine işçi alacakları için iş mahkemesine nasıl başvurulur konusu hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşyeri Devrinde Borçlardan Sorumluluk

İşyerinin ticaret sicilde devri olması halinde,  işyerini devralan yeni işveren 2 yıl boyunca tüm borçlardan sorumludur. Devraldığı tarihten itibaren 2 yıl geçmesi halinde sorumluluk ortadan kalkar. İş hukuku dava ve tazminat hakkında geniş bilgi için göz atınız. Yazıda İş yerinin Devri Halinde Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır konusu bilgi amaçlı yer almıştır. Ankara Avukat sayfasında diğer makalelere göz atabilirsiniz. İşyeri devri nasıl yapılır hakkında geniş bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşyeri Devri Kıdem Tazminatı 2019 Yargıtay Kararı

ALACAK DAVASI. İŞYERİ DEVRİNİN İŞÇİLİK ALACAKLARINA ETKİLERİ - DAVACININ ÇALIŞMA SÜRESİ, FESİH VE DAVA TARİHLERİ GÖZETİLDİĞİNDE DAVACININ İŞÇİLİK ALACAK VE TAZMİNATLARINDAN DAVALILARIN MÜŞTEREKEN VE MÜTESELSİLEN SORUMLU TUTULMASI GEREKTİĞİ. ÖZET: Davalı İ.. şirketi İ.. Otel işyerinin diğer davacıdan kiraladıklarını iddia etmektedir. Bu konuda sunulduğu iddia edilen kira sözleşmesi dosyada olmasa da tanık anlatımlarına göre olay 2016 yılında gerçekleşmiş ve otelde çalışan işçiler de İ.. şirketinde çalışmaya devam etmiştir. Bu durumda davalı şirketler arasında ilişki kira ilişkisi olmayıp işyeri devri mahiyetindedir. Davacı ise işyeri devri gerçekleşmeden davalı işveren İ.. Şirketi tarafından haksız ve önelsiz işten çıkartılmıştır. Davacının çalışma süresi, fesih ve dava tarihleri gözetildiğinde davacının işçilik alacak ve tazminatlarından davalıların müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulması gerekir. Bu sebeple ilk derece mahkemesi kararı yerinde olmadığından kaldırılmalı ancak bu eksiklik yeniden hüküm kurulmasına engel olmadığından davacının işçi alacakları ve tazminatlarını davalılardan müştereken ve müteselsilen tahsili yönünde davanın kısmen kabulü kısmen reddine dair karar verilmiştir.

Bu haber toplam 197 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara