İŞ KAZASI TAZMİNAT! İş kazası geçiren işçi tazminat alabilir mi?

İŞ KAZASI TAZMİNAT! İş kazası geçiren işçi tazminat alabilir mi?
İş kazası geçiren bir işçinin maddi ve manevi tazminat hakları vardır. Maddi tazminat, iş kazası nedeniyle oluşan ekonomik zararların karşılanması için verilen bir ödemedir. Maddi tazminat, iş kazası nedeniyle oluşan tedavi masrafları, kazanç kaybı, iş gücü kaybı ve ekonomik geleceğin sarsılmasından kaynaklı zararları kapsar. Ayrıca, iş kazası sonucu işçinin ölümü durumunda, işçinin yakınları destekten yoksun kalma tazminatı alabilirler. Manevi tazminat ise, iş kazası sonucu oluşan psikolojik zararların karşılanması için verilen bir ödemedir. Manevi tazminat, iş kazası nedeniyle oluşan acı, ızdırap, üzüntü ve kaygı gibi psikolojik zararları kapsar. İş kazası geçiren işçinin maddi ve manevi tazminat haklarını kullanabilmesi için, kaza nedeniyle oluşan zararların işyerinde sigortalı olduğu sürece Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) şubelerine başvuruda bulunulması gerekir.

İş kazası tazminatını kim öder?

İş kazası sonucunda işçi ölmüşse işveren işçinin kalan yakınlarına destekten yoksun kalma tazminatı öder. Bu tazminat, işçinin ölümünden sonra kalan yakınlarının geçimini sağlamaya yönelik olarak ödenir. İş kazası sonucu işçi bedensel zarara uğramışsa, maddi tazminat ödemesi işverence yapılır. Maddi tazminat, işçinin iş kazası sonucu ortaya çıkan masraflarını karşılamaya yönelik olarak ödenir. Örneğin, iş kazası sonucu ortaya çıkan sağlık harcamaları, işyerine ulaşım giderleri veya geçici iş gücü kaybından kaynaklanan gelir kaybı gibi masraflar maddi tazminat kapsamına dahil olabilir. Son olarak, iş kazası sonucu işçi manevi tazminat talebinde bulunabilir. Bu tazminat, işçinin iş kazası sonucu maruz kaldığı psikolojik zararı karşılamaya yönelik olarak ödenir. İş kazası tazminatı neye göre hesaplanır? İş kazası tazminatı miktarı, iş kazası sonrasında zarar gören çalışanın yaşı, cinsiyeti, maaşı, gördüğü zarar miktarı ve bu kazanın oluşumundaki kusur durumu gibi faktörler dikkate alınarak hesaplanır. İş kazası sonucu işçinin ölümü durumunda, işçinin kalan yakınlarına ödenen destekten yoksun kalma tazminatı da benzer şekilde hesaplanır. Bu tazminatın miktarı, işçinin ölümünden sonra kalan yakınlarının geçimlerini sağlamaya yönelik olarak belirlenir. Bu tazminatın hesaplanmasında işçinin ölümünden sonra kalan yakınlarının sayısı, yaşları ve işçinin ölümünden sonra kalan yakınlarının geçimlerini sağlamaya yönelik olarak ödediği maaş gibi faktörler dikkate alınır.

İş kazası davası kaç yıl sürer?

İş kazası sebebiyle açılan davaların sonuçlanma süresi yasalarla 450 gün olarak belirlenmiştir. Bu süre, davanın açılışından itibaren geçecek zamanı kapsar. Bu süre içinde dava yargı süreci içinde ilerler ve nihai bir karara varılır. Genelde, iş kazası davaları ortalama 15 ay içinde sonuçlanır. Ancak dava süresi, davanın özelliklerine ve karar verilmesine ilişkin koşullara göre değişebilir. İş Kazası Nedeniyle tazminat davası nasıl açılır bilgisi için... [caption id="attachment_24960" align="aligncenter" width="500"]İş Kazası Avukat Numarası - İş Kazası Avukatı Tavsiye İş Kazası Avukat Numarası - İş Kazası Avukatı Tavsiye[/caption]

İş kazasında işçinin hakları nelerdir?

Türkiye'de iş kazası geçiren bir işçinin hakları şu şekildedir. İşyerinde güvenli bir çalışma ortamı: İşveren, işyerinde güvenli bir çalışma ortamı sağlamakla yükümlüdür. Sağlık hizmetleri: İşyerinde meydana gelen bir iş kazası sonucu işçinin sağlık hizmetlerine ihtiyacı olması halinde işveren, bu hizmetlerin sağlanmasını sağlamakla yükümlüdür. Maddi tazminat: İş kazası sonucu işçinin bedensel zarara uğraması halinde işveren, bu zarar için maddi tazminat ödemekle yükümlüdür. İşyerine dönüş: İş kazası sonucu işçinin işyerine dönüşünün güvenli bir şekilde sağlanması için işverenin gerekli tedbirleri alması gerekmektedir. İşyerinde koruyucu ekipmanlar: İşyerinde güvenli bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla işverenin işçilere gerekli olan koruyucu ekipmanları sağlaması gerekmektedir. Eğitim: İşyerinde meydana gelen iş kazalarının önlenmesi amacıyla işverenin işçilere gerekli eğitimleri vermesi gerekmektedir.

İş kazası tutanağı kim tutar?

İşyerinde meydana gelen iş kazalarında işveren tarafından tutulan tutanağa iş kazası tutanağı denir. Bu tutanak, işyerinde meydana gelen iş kazasının özelliklerini, nedenlerini ve sonuçlarını kaydeder. İş kazası tutanağı, işyerinde meydana gelen bir iş kazasından sonra derhal doldurulması gereken bir belgedir. Bu tutanak, iş kazasına ilişkin bir dava açılacağı zaman çok önemli bir ispat aracı olacaktır. İş kazası tutanağı, işyerinde meydana gelen iş kazasının özelliklerini, nedenlerini ve sonuçlarını kaydeder. Bu tutanak, iş kazasından sonra derhal doldurulması gereken bir belgedir. Bu tutanak, iş kazasına ilişkin bir dava açılacağı zaman çok önemli bir ispat aracı olacaktır.

Bu haber toplam 462 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara