Kamuda Çalışan Taşeron İşçiler Tazminat | Ankara Avukat

Ankara Avukat

Kamuda Çalışan Taşeron İşçiler Tazminat

Kamuda Çalışan Taşeron İşçiler Tazminat

Kamuda çalışan taşeron işçiler için kıdem tazminat, Türkiye’de yıllardır konuşulan ve her defasında taşeron işçilerin taleplerini dile getirdikleri kadro işlemleri 2018 yılı içerisinde tamamlandı.

Yaklaşık olarak 1 milyon taşeron işçinin kadroya geçirilmesiyle devrim niteliğinde bir karar imza atılmış oldu. Oldukça kapsamlı bir yasal düzenleme ile kamuda çalışan taşeron işçiler kadroya geçerken, belirlenen şartlara sahip olmayan bir kısım taşeron işçi ise kadroya alınamadı.

Kadroya alınmayan taşeron işçiler için cevaplanması birçok önemli sorudan bahsetmek mümkün… Gerek taşeron işçilerin yapmış oldukları aramalarda gerekse yaptıkları başvurularda taşeron işçilerin en çok merak ettikleri hususun kamuda çalışan taşeron işçilerin tazminat hakları olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kıdem tazminatı nedir?

Öncelikle kıdem tazminatının ne olduğunu kısaca özetleyelim. Bir iş sözleşmesi ile sigortalı ve kanunlara uygun bir şekilde çalışan işçilerin, firmalarında geçirdikleri süreye bağlı olarak hak ettikleri alacaklara kıdem tazminatı denir.

Bir çalışanın haklı fesih koşulları dışında işveren tarafından iş akdinin sona erdirilmesiyle, her çalışılan yıl kadar 30 günlük brüt ücret tutarında ödeme yapılması gerekir.

Yani 5 yıl kamuda çalışan bir taşeron işçi, çıkarıldığında son aldığı brüt ücret üzerinden 5 adet kıdem tazminatı ücreti ödenmelidir.

Örneğin brütü 3 bin lira olan bir işçinin 5 yıllık çalışma süresi karşılığında 15 bin TL (3 bin TL X 5) kıdem tazminatı hak edişi vardır.

Kadroya geçemeyen kamuda çalışan taşeron işçiler için kıdem tazminatı konusu

Eğer bir taşeron işçi kadroya geçemediyse, taşeron firma tarafından işten çıkarılması ya da kendi isteğiyle işten ayrılması durumunda kanunlarca kıdem tazminatı hak ediyorsa, tazminat ödenmesi gerekir.

Ayrıca işçilerin çalıştıkları kamu kurumu aynı olduğu durumlarda taşeron şirketin değişip değişmediğine bakılmaksızın kamu kuruluşundaki hizmet süresine göre kıdem tazminatı ödemesi yapılmalıdır.

Burada en önemli husus ise kadroya geçemeyen işçilerin kıdem tazminatı ödemeleri son yapılan iş sözleşmesine göre ilgili kamu kuruluşu tarafından yapılacak.

Aynı taşeron firma ile farklı kamu kuruluşunda çalışan bir işçinin kadroya geçemeyerek kıdem tazminatı hak etmesi durumunda çalıştığı tüm kamu kuruluşları da dahil edilerek toplam hizmet süresi belirlenerek son çalışılan kamu kuruluşu tarafından tazminat ödemesi yapılır.

Kamuda Çalışan Taşeron İşçiler Tazminat

Kamuda Çalışan İşçilerin işten çıkarılmaları durumunda Alt İşveren olan Taşeron gibi Asıl işverende tüm tazminatlardan sorumludur. Burada SSK’lı çalışan İşçi arkadaşların dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri, taşeron firmaların ihale bitimine yakın kıdem tazminat alacağı olmadığına dair kağıtların imzalan mamasıdır.

Bu imzalanan kağıtlar ilerde açılacak iş davalarında hak kaybına sebep olmaktadır. Taşeron firmaların denetimi az yapıldığından firma isim değiştirerek aynı kişiler aynı ihaleyi alarak işçileri çalıştırmaktadır. İşçilerin çoğu aynı kişiler olduğundan aynı firma ile çalıştıklarını sanmaktadırlar.

Taşeron kendisi sorumluluktan kurtulmaktadır. Çünkü İşçi dava açtığında eski taşeron firmalara açsa bile kapandığından tazminatı hak etse bile fiilen şirket olmadığında tazminatını hiç bir şekilde tanzim edemeyecektir. Burada Tek çare Kamuda çalışan işçilerin Alt işveren ile Asıl işveren davalı olarak gösterilmelidir.

Kamuda çalışan işçilerin açacakları davada Kıdem İhbar Tazminatı ile birlikte Maaş Alacakları, kullanılmayan Yıllık izin ücretleri, fazla mesai ücretleri, Dini ve Resmi bayram ve hafta sonu çalışma ücretleri aynı davada açabilirler. Kamuda Çalışan İşçilerin Tazminat hakkında örnek kararları okuyabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Makalede Kamuda Çalışan Taşeron İşçiler Tazminat konusu yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve İş Hukuku Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

435 Görüntülenme

SORULAR

  1. Nadir N. dedi ki:

    696 khk.li belediye işçisiyim 10 eylul de isime son verdiler ara bulucuya basvurdum kabul edilmeyecektir mahkemeye başvurup işime donebilrmiyim

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
Telefon WhatsApp