Kamuda Çalışan Taşeron İşçiler Tazminat

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > İş Hukuku  > Kamuda Çalışan Taşeron İşçiler Tazminat

Kamuda Çalışan Taşeron İşçiler Tazminat

Kamuda Çalışan Taşeron İşçiler Tazminat

Kamuda Çalışan Taşeron İşçiler Tazminat

Kamuda Çalışan İşçilerin işten çıkarılmaları durumunda Alt İşveren olan Taşeron gibi Asıl işverende tüm tazminatlardan sorumludur. Burada SSK lı çalışan İşçi arkadaşların dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri, taşören firmaların ihale bitimine yakın kıdem tazminat alacağı olmadığına dair kağıtların imzalanmamasıdır.

Bu imzalanan kağıtlar ilerde açılacak iş davalarında hak kaybına sebep olmaktadır. Taşeron firmaların denetimi az yapıldığından firma isim değiştirerek aynı kişiler aynı ihaleyi alarak işçileri çalıştırmaktadır. İşçilerin çoğu aynı kişiler olduğundan aynı firma ile çalıştıklarını sanmaktadırlar.

Taşeron kendisi sorumlulukdan kurtulmaktadır. Çünkü İşçi dava açtığında eski taşeron firmalara açsa bile kapandığından tazminatı hak etse bile fiilen şirket olmadığında tazminatını hiç bir şekilde tanzim edemiyecektir. Burda Tek çare Kamuda çalışan işçilerin Alt işveren ile Asıl işveren davalı olarak gösterilmelidir.

Kamuda çalışan işçilerin açacakları davada Kıdem İhbar Tazminatı ile birlikte Maaş Alacakları, kullanılmayan Yıllık izin ücretleri, fazla mesai ücretleri, Dini ve Resmi bayram ve hafta sonu çalışma ücretleri aynı davada açabilirler. Kamuda Çalışan İşçilerin Tazminat hakkında örnek kararları okuyabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Yargıtay Kararı – Kamuda Çalışan Taşeron İşçiler Tazminat

Kamuda Çalışan Taşeron İşçiler Tazminat konusu ile ilgili yargıtay kararı eklenecektir.

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor