Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Ödenir?

Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Ödenir?
Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Ödenir Kıdem tazminatı brüt ücret üzerinden hesaplanır. Ancak bu ücrete damga vergisi kesintisi uygulanmaktadır. Kıdem tazminatı nasıl alınır diye düşünen çalışanların bilmesi gereken, kıdem tazminatı alırken en önemli etken kişinin çalışma süresidir. Yani o kurumdaki tecrübesine göre bu tazminatı alabilmektedir. Brüt ücreti...
Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Ödenir konusu işçilerin iş hukukunda kaynaklı hak etmiş olduğu tazminatların ödenme şartları merak konusudur. İş hukukunda en sık karşılaşılan dava türleri kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi iş alacakları, işe iade davalarıdır. Yaygın olarak dava konusu olan bu süreçlerin dışında, işçi ücretleri, çalışma koşullarına yönelik mağduriyetler, işçi sendikalarına yönelik her mevzuat iş hukukunun çalışma alanına girer. Arabuluculuk süreci hakkında sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Ödenir

İşçi kıdem tazminatı alma şartları iş kanunda belirtilmiştir. İşçi evlenmesi nedeniyle 1 yıl içinde başvuru yapması halinde kıdem tazminatı alır. İşçinin vefat etmesi halinde mirasçıların işverenden talep etmesi halinde tazminat ödenmesi zorunludur. İşçi emeklilik nedeniyle yada prim ve gün sayısı şartlarını tamamlayarak SGK dan alınan belge ile işveren müracaat etmeleri halinde tazminata hak kazanırlar. İşçi askerlik hizmeti nedeniyle işten ayrılması halinde işveren tazminatı ödemek durumundadır. İşçi sağlık nedenlerini sebep göstererek işten ayrılması halinde tazminatını almaya hak kazanır. İşçinin işveren tarafından bazı şartlar dışında iş sözleşmesini fesih etmesi halinde tazminatı ödemesi gerekmektedir. Kıdem tazminatının bu zorunlu halde ödenmemesi halinde, Arabulucuya başvuru yaparak tazminatınız alabilirsiniz. Arabuluculuk sürecinde işveren ile anlaşma olmaması halinde iş mahkemesine dava açılarak tazminat haklarına kavuşa bilirler. İşe iade davası nasıl açılır konu hakkında sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Kıdem tazminatı brüt ücret üzerinden hesaplanır. Ancak bu ücrete damga vergisi kesintisi uygulanmaktadır. Kıdem tazminatı nasıl alınır diye düşünen çalışanların bilmesi gereken, kıdem tazminatı alırken en önemli etken kişinin çalışma süresidir. [caption id="attachment_14217" align="aligncenter" width="500"]Kıdem tazminatı hangi hallerde alınır Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Ödenir?[/caption] Yani o kurumdaki tecrübesi ve çalışma süresine göre bu tazminatı alabilmektedir. Brüt ücreti hesaplanırken işçinin o sene içerisinde aldığı prim, ikramiye veya herhangi bir yardım değeri de hesaba katılır. Yasalara göre, kıdem tazminatı hesaplanırken işçiye ödenen son ücret üzerinden işlem yapılır. Bir yılı aşkın bir süre için bir iş yerinde çalışıp işi bırakan, sonrasında ise işe tekrar dönen işçilerin kıdem tazminatı nasıl alınır sorusu diğer durumlara göre biraz karışıktır.

Kıdem tazminatı hangi hallerde alınır

Örneğin, 2 sene bir iş yerinde çalışmış bir işçi, kendi isteği ile bu iş yerindeki işini bırakırsa kesinlikle kıdem tazminatı alamaz. Ancak bu kişi tekrar aynı işverenin altında işe girerse ve sonrasında bu işveren tarafından bir yıldan kısa bir sürede işten çıkarılırsa, kıdem tazminatı alabilir. Çünkü çalıştığı süre hesaplanırken önceden çalıştığı iki sene de hesaba katılır. Ancak kıdem tazminat hesabına bu iki senelik süre dahil edilmez, sadece işe geri döndüğü andan itibaren çalıştığı süre dahil edilir. İş hukuku avukat ve danışmanlık konuları hakkında sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı hangi şartlarda ödenir

Kıdem tazminatının hem işçi hem de işveren için olumlu ve olumsuz sonuçları vardır. Nitelikli ve tecrübeli elemanların işyerinde yaşanan olumsuz durumlar ya da işyerinin el değiştirmesi durumunda işinde kalmasına olanak sağlar. Ancak bu durum, 365 iş günü işyerinde çalışmayan bir işçinin haklarını kapsamadığından ve dolayısıyla onların işten çıkarılmasının önünde bir engel olmadığından tecrübesiz elemanların gözden çıkarılmasını kolaylaştırır. İşçi kıdem tazminatı alma şartları iş kanunda belirtilmiştir. İşçi evlenmesi nedeniyle 1 yıl içinde başvuru yapması halinde kıdem tazminatı alır. İşçinin vefat etmesi halinde mirasçıların işverenden talep etmesi halinde tazminat ödenmesi zorunludur. İşçi emeklilik nedeniyle yada prim ve gün sayısı şartlarını tamamlayarak SGK dan alınan belge ile işveren müracaat etmeleri halinde tazminata hak kazanırlar. İşçi askerlik hizmeti nedeniyle işten ayrılması halinde işveren tazminatı ödemek durumundadır. İşçi sağlık nedenlerini sebep göstererek işten ayrılması halinde tazminatını almaya hak kazanır. İşçinin işveren tarafından bazı şartlar dışında iş sözleşmesini fesih etmesi halinde tazminatı ödemesi gerekmektedir. Kıdem Tazminatı Davası Nasıl Açılır Hakkında diğer makaleleri okuyabilirsiniz.

Bu haber toplam 267 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara