Atla

Nafaka Davası Avukatı Ankara


Nafaka Davası Avukatı Ankara

Nafaka Davası Avukatı Ankara

Nafakanın Kaldırılması Artırılması Davaları

Nafaka Nedir?

Nafaka boşanma davası sürerken veya boşanma davasının sonuçlanmasından sonra maddi olarak zorluğa düşecek olan tarafa bağlanan ve her ay ödenmesi gereken para olarak ifade edilmektedir. Farklı nafaka türleri bulunmaktadır ve her nafaka türü için farklı şartlar gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilmiş olması durumunda alınması mümkündür.

Nafaka Türleri Nelerdir?

Boşanma davasının devam ettiği süre içerisinde veya sonuçlanmasından sonra alınabilecek üç farklı türde nafaka bulunmaktadır.  Bu nafakalardan ilki tedbir nafakasıdır. Tedbir nafakası boşanma davası sürerken eşlerden birisinin maddi zorluğa düşmesi durumunda bağlanacak nafakadır. Boşanma davası süresi içerisinde taraflardan birisinin hakime maddi zorluğa düşeceğini belirtmesi ve bu nafakanın bağlanmasını talep etmesi mümkündür.

Mahkeme tarafından yapılan bu başvuru incelenir ve gerekli görülürse boşanma davası süresi içerisinde bu nafakanın bağlanmasına karar verebilir. Bu nafaka sadece boşanma davası süresi içerisinde ödenecek bir nafaka türüdür. Boşanmanın kesinleşmesinden sonra bu nafaka ödenmeyecektir. Boşanma davasının sona ermesinden sonra alınabilecek iki farklı türde nafaka bulunmaktadır. Bunlardan birisi iştirak nafakasıdır. Diğer bir adı ile çocuk bakım nafakasıdır.

Diğer nafaka türü ise yoksulluk nafakasıdır. Boşanma sonrasında alınabilecek bu iki tür nafaka içinde nafakanın şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Aşağıda nafakaların alınması için neler yapılması gerektiği ve şartları açıklanmıştır. Boşanma davalarının sorunsuz olarak yürütülmesi ve talep edilen nafakaların alınması konusunda davaları avukat ile yönetilmesi önemlidir. Bu şekilde talep edilen nafakanın alınması sorunsuz olarak sağlanabilmektedir.

Tedbir Nafakası Nedir?

Tedbir nafakası boşanma davası sürerken taraflardan birisinin yoksulluğa düşecek olması durumunda bağlanacak bir nafaka türüdür. Bu nafakanın alınabilmesi için boşanma davası süresinde hayat standardı belirli ölçülerde düşecek olan tarafın mahkemeden tedbir nafakası talep etmesi mümkündür. Uygulama içerisinde bu nafakanın çoğunlukla kadınlar tarafından talep edildiği görülmektedir.

Kadın eşin boşanma süreci içerisinde çalışmıyor olması nedeni ile geçimini sağlamak için bu nafakayı mahkemeden talep edebilmektedir. Tedbir nafakası geçici bir nafakadır ve sadece boşanma davası süresi içerisinde ödenecek bir nafaka türüdür. Boşanma davasının kesinleşmesi ile bu nafakanın ödenmesi konusundaki zorunlulukta ortadan kalkacaktır.

Yoksulluk Nafakası Nedir?

Tarafların boşanma sonrasında alınabilecek nafaka türlerinden biriside yoksulluk nafakası olmaktadır. Bu nafakanın ödenmesindeki amaç taraflardan birisinin maddi bir gelire sahip olması ve boşanma sonrasında bu maddi olanaktan mahrum kalması ve yoksulluğa düşmesi olmaktadır.

Yoksulluk nafakası alabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi boşanmaya neden olan olaylarda eşinden daha az kusura sahip olunması veya kusursuz olunması gerekmektedir.

Bu nafakanın talep edilmesi ve alınması ancak bu şart ile mümkün olabilmektedir. Boşanmaya neden olan olaylar nedeni ile karşı tarafından daha fazla kusuru olan eşlerin bu nafakayı alması mümkün değildir. Örnek olarak aldatma nedeni ile boşanma davalarında aldatan eşin bu nafakayı alması mümkün değildir.

Boşanma davalarında eşinden nafaka almak isteyen kişilerin boşanma davasını doğru yürütmeleri gerekmektedir. Davaların doğru şekilde yürütülmemesi durumunda bu gelirden yoksun kalmaları mümkün olacaktır. Aynı şekilde nafaka ödemek istemeyen kişiler de boşanma davasını doğru şekilde yürütmektedirler.

Bunun yapılmaması durumunda nafaka ödemek zorunda kalabilmektedirler. Boşanma davalarında bazı durumlarda mahkeme iki tarafı da eşit kusurlu olarak görebilmektedir. Bu durumlarda nafakaya hükmedecek olan mahkeme incelemeyi yaparak nafakanın ödenip ödenmemesi noktasında karar verebilmektedir.

Eşit kusur durumunda eşlerden birisinin yoksulluğa düşeceği belirlenmiş ise yoksulluk nafakası alması mümkündür. Yoksulluk nafakası herhangi bir süreye tabi olmadan ödenmektedir. Bu nafakanın ödendiği süre içerisinde kadının evlenmesi durumunda erkek mahkemeye başvurarak nafakanın kaldırılmasını talep edebilmektedir. Bunun dışında zaman içerisinde değişen şartlar nedeni ile nafaka üzerinde gerekli düzenlemelerin yapılması da talep edilebilmektedir. Örnek olarak nafaka ödeyenin maddi gücünün azalması ile nafakanın indirilmesi talep edilebilmektedir. Aksi şekilde gelir artışı olması durumunda nafaka alacaklısı nafakanın arttırılmasını isteyebilmektedir.

İştirak Nafakası Nedir?

Boşanma davasının kesinleşmesinden sonra alınabilecek olan nafaka türlerinden birisi olan iştirak nafakası çocuğun bakımının yapılabilmesi ve çocuğun bakımı için gerekli olan mali desteği sağlanması adına ödenen nafaka türü olmaktadır. İştirak nafakası halk arasında çocuk bakım nafakası olarak da bilinmektedir. İştirak nafakası almak için tek şart çocuğun velayetinin alınmış olmasıdır. Çocuğun velayetini almış olan tarafa mahkeme çocuğun temel ihtiyaçlarının giderilmesi amacı ile iştirak nafakası ödenmesine hükmedecektir.

Nafaka Artırma Davası

Boşanma davalarında nafaka ile alakalı olarak verilen kararların kesin hüküm niteliği bulunmamaktadır. Anlatılan bu durum değişen hayat koşullarına bağlı olarak nafakada artırım veya indirim yapılabilmektedir. Hayat standartlarında yaşanabilecek değişikliğe göre bireyler nafakanın artırılması davası açılabilmektedir. Örnek olarak çocuğun okula başlaması ile nafakanın artırılması mümkün olabilmektedir. Çocuğun masraflarının artması çocuk için alınan nafakanın da arttırılmasına neden olmaktadır. Böyle bir durumda nafakayı arttırma davası açılması mümkün olmaktadır. Bunun yanında geçen yıllar içerisinde enflasyona bağlı olarak kira giderlerinin ve diğer giderlerin artması durumu da hakimin hükmettiği nafakanın miktarı geçim şartlarına göre azalabilmektedir. Böyle bir durumda da nafaka artırımı için dava açılabilmektedir. Ayrıca mahkemeden nafakanın her yıl enflasyon oranında artırılması da talep edilebilmektedir. Bu durumda mahkeme nafakanın tefe ve tüfe oranında artırılmasına kara verebilmektedir.

Nafaka Azaltılması Davası

Nafaka tutarının indirilmesi durumu da değişen hayat koşullarına bağlı olarak mahkemeden talep edilebilmektedir. Örnek olarak nafaka borçlusu olan tarafın yaşam standartlarında bir düşüş olması, maaş azalması, iş değişikliği ve bu gibi gelir azalışı gibi nedenler nafakanın azaltılması konusunda dava açılmasına neden olabilmektedir.

Nafakanın Kaldırılması veya İptal Edilmesi Davası

Nafakanın kaldırılması da gerekli durumlar nedeni ile mümkün olabilmektedir. Nafakanın alacaklısının nafakayı alabilmek için gerekli şartları yerine getirmediği durumların tespit edilmesi ile nafakanın borçlusu nafakanın iptali için mahkemeye başvurabilmektedir. Örnek olarak nafaka ödenen eşin bir gelire sahip olması, yeni bir işe başlaması ve bir başkası ile evlenmesi gibi durumlarda nafakanın iptali istenebilmektedir.

Nafaka Ödememenin Cezası Nedir?

Mahkeme tarafından karar verilen nafakanın ödemesini gerçekleştirecek olan nafaka borçlusu bu ödemeyi her ay yapmalıdır. Nafakanın ödenmemesi durumunda nafaka alacaklısı icra yolu ile nafakanın tahsilini isteyebilmektedir. Nafaka ödememenin cezası ise 3 ay tazyik hapsi olmaktadır. Nafaka borçlusunun nafakayı ödememesi durumunda 3 aylık bir hapis cezası alması mümkündür. Verilen bu hapis cezasından sonra nafaka ödemesinin yapılması ile ceza ortadan kalkacaktır. Makalemizde  Nafaka Davası Avukatı Ankara İlkay hukuk bürosu avukatı ankara yer konuları yer verilmiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Nafaka Davası Avukatı Ankara - Yorum
  ŞEBNEM ÖZAYDIN -
  15 Ağustos 2016

  Yardim nafakasi icin dava açacagim.Avukat olmadan açabilir miyim? teşekkürler....

  Cevapla
   - Yorum
  ilkayuyarkaba -
  27 Ekim 2016

  Yardım nafakası davanızı avukat olmadan açabilirsiniz, ancak davayı kazanıp nafakanın icrası aşamasına gelmeniz durumunda hak kayıplarını önlemek adına bir avukattan yardım almanız daha doğru olacaktır.

  Cevapla
 • Nafaka Davası Avukatı Ankara - Yorum
  BURHAN TAVİL -
  17 Ağustos 2016

  Nafaka Davası Avukatı Ankara Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • Nafaka Davası Avukatı Ankara - Yorum
  Karakelle -
  23 Şubat 2017

  merhaba 14 nayasindaki okuyan kizima nafaka istiyorum fakat nerden yoka cikmaliyim benim yardima iktiyacim var 10 yil once bosandim nafaka almayim diye sikortadan dusurdu adam kendini 10 yil mucadele verrim iki cocukla oglum resit ildu kiz okuyor fakat babaasla yardimci olmutir disli yor horluyor bana yardim edermisiniz

  Cevapla
 • Nafaka Davası Avukatı Ankara - Yorum
  Serkan -
  18 Eylül 2017

  Merhaba ben 6 sene oldu bosandim nafaka bagladi 2016 sikayet edildi 2017 kadar nafaka odemedim cezam geldi 5 ay ceza evinde yattim nafaka borcum odedim ciktimi nafaka icin avukatt tutulmuss odemem mecburi mi ben 3 dosya olarak belirli para avukat asgerisi yatirdim avukat ben odemem mecbiurimi

  Cevapla
Yorum Bırak