Yargıtay’dan Estetik Ameliyatlara Son Nokta

Yargıtay’dan Estetik Ameliyatlara Son Nokta

Yargıtay’dan Estetik Ameliyatlara Son Nokta emsal karar. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, estetik ameliyat yaptırmak isteyenleri ilgilendiren emsal niteliğinde bir karara imza attı.

Yargıtay’dan Estetik Ameliyatlara Son Nokta

Bu karara göre, genel cerrahi uzmanlarının estetik operasyonlarda görev almasının önüne geçilmiş oldu. Yargıtay’a intikal eden ve genel cerrah uzmanı ve hastane aleyhine açılan davada tüm estetik ameliyatlarının seyrini değiştirecek bir hükme varıldı.

Yüksek Mahkeme’nin bu kararı vermesinde etkili olan olay 2011 yılının mayıs ayında meydana geldi. İzmir’de bulunan özel bir hastanede burnundan ameliyat olan 29 yaşındaki S. B, ameliyat sonrasında birtakım şikayetler yaşadı. Burnunda meydana gelen yanık izi ve şişlik sebebiyle ameliyatı gerçekleştiren Doktor A. Ş. A. ya tekrar muayene olan mağdur kadın, aynı doktor tarafından bu kez başka bir özel hastanede tekrar bıçak altına yattı. Yapılan operasyonun ardından burnundaki şikayetlerden kurtulamayan mağdur bir kez daha doktor tarafından muayene edildikten sonra hastaneden taburcu edildi.

Estetik ameliyatlarda tazminat davası

Mağdur şahsın burnunda yaşadığı ağrıların tekrar ortaya çıkması üzerine, 2012 yılında aynı doktor tarafından 3. Kez operasyona sokulan S. B. ‘nin durumu iyileşeceği yerde daha kötüye giderek göz kapaklarının düşmesine neden oldu. Bu durum hasta ve doktor arasında ipleri kopartan son nokta oldu. Mağdur S. B. Davalı doktor hakkında İzmir 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 55 bin liralık tazminat davası açtı.

Mağdurun Tazminat Talebi Reddedildi

Ameliyat sonrası mağdurun yüzündeki durumun “komplikasyon” olarak değerlendirilmesinin ardından davacının tazminat talebi reddedildi. Davacı S. B. davayı temyize taşıyarak Yargıtay’a intikal ettirdi. Davayı dosyasını inceleyen Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin vermiş olduğu tazminat talebi reddi kararını oy birliği ile bozdu.

Estetik ameliyatlarda tazminat davası

Dava yeniden 3. Asliye Hukuk Mahkemesine gelince; yapılan operasyonun burun estetiği ameliyatı olduğu, ameliyatı yapan doktorun genel cerrahi uzmanı olduğu bu sebeple ameliyatın operasyonu gerçekleştiren hekimin uzmanlık alanına girmediği gerekçesiyle yapılan eylemin tıp kurallarına aykırı olduğuna hükmedilerek davalı doktorun davacı mağdura 30 bin TL tazminat ödemesinde karar kılındı. Bu seferde doktorun avukatı tarafından temyiz edilen dava tekrar Yargıtay’a taşındı.

Son olarak tekrar Yargıtay’a intikal eden davada 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin vermiş olduğu karar doğru bulundu. Bu emsal karara göre, genel cerrahların estetik operasyonlarda görev almasının tıp kurallarına aykırı olduğu onaylandı.

Bu haber toplam 439 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara