ABD Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davaları

ABD Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davaları
ABD Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davaları ABD Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davası Hem Amerikan hem Türk vatandaşı olan kişiler bir ülkede evlenirken diğer ülkenin de bu evliliği tanıması için konsolosluğa başvurarak evliliklerinin her iki ülke tarafından da tanınmasını sağlarlar. Bu işlem boşanma tanıma davalarına göre çok daha kolay olacaktır. Boşanma tanınması ve...
ABD Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davaları Neden Açılır? ABD’de boşanma tanıma için yurt dışı mahkemelerinden boşanma kararı almış olan kişilerin aynı kararı Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde de almaları gerekmektedir. Bu kararların alınması için hem tanıma hem de tenfiz davası açmak zorunludur. Yurt dışında boşanmış olan çiftler genellikle bu noktayı atladıkları için, Türkiye’ye geldiklerinde hala evli göründüklerini fark ederek şaşırırlar. Problemin çözümü için ABD’de boşanma tanıma ve tenfiz davaları açmak yeterli olmaktadır.

ABD Boşanma Tanıma Davası Nedir?

Tanıma davası nedir sorusuna cevap vermek ile başlayalım. Bu davalar kısaca özetlemek gerekirse, adından da anlaşılacağı üzere yurt dışı mahkemeleri tarafından alınan kararların, yurt içi mahkemeleri tarafından tanınması anlamına gelmektedir. Siz bu davayı açmadan Türkiye’de yasal olarak bekar görünemezsiniz. Yabancı mahkemeler boşanma davaları hakkında karar verirken kendi ülkelerinin hukuk kurallarını dikkate almaktadırlar.

ABD Boşanma Tenfiz Davası Nedir?

Tenfiz davaları yurt dışında açılmış olan davaların sonuçlarının Türkiye içinde tanınması için ikinci önemli ayağı oluşturur. Bilindiği üzere boşanma davalarında nafaka ve tazminat gibi ekonomik yönü bulunan konular söz konusu olabilir. Bu durumda kararların icra edilebilir olması gerekir. Bu işlem için tanıma davası açmak yeterli olmaz. Tanıma davasının kapsamına girmeyen  bu konu için tenfiz davaları açılır. Böylece yurt dışında alınmış olan kararlar Türkiye içinde de icra edilebilir hale gelmiş olur.

ABD Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davaları Nerelerde Açılır?

Tanıma davası nerede açılır diye merak eden kişiler için bu davaları açabilecekleri iki yer bulunuyor. Eğer davayı tanıma davası açmak için başlatacaksanız o halde başvurmanız gereken yerler Aile Mahkemleri’dir. Eğer tenfiz davası açmak isterseniz ise Asliye Hukuk Mahkemeleri’ne başvurmanız gerekmektedir. Başvurunuzu yaparken yanınızda yabancı mahkeme tarafından verilmiş olan kararın bulunması gerekir. Eğer söz konusu karar mahkemeler yerine belediye gibi birimlerden verilmiş ise, o halde kararın geçerliliği düşer. Söz konusu ülke ile Türkiye Cumhuriyeti arasında denklik sağlayan anlaşma ya da anlaşmalar varsa bunların mahkemede sunulması gerekmektedir.

ABD Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davaları

ABD Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davaları Hem Amerikan hem Türk vatandaşı olan kişiler bir ülkede evlenirken diğer ülkenin de bu evliliği tanıması için konsolosluğa başvurarak evliliklerinin her iki ülke tarafından da tanınmasını sağlarlar. Bu işlem boşanma tanıma davalarına göre çok daha kolay olacaktır. Boşanma tanınması ve tenfiz işlemleri için dava açmak istediğinizde ise çeşitli belgeleri tamamlayarak mahkemeye başvurmanız gerekir. Bir ülkede sonuçlanan boşanma davası sonucu diğer ülke tarafından da tanınmazsa kişiler sehven ayrılmış kabul edilir ve bu kişilerin yapacakları evlilikler geçersiz sayılır. Uluslar arası hukukun belirli hükümlerine göre taraflar arasındaki boşanma davası hangi ülkede yapılmışsa vatandaşı olunan diğer ülkenin de bu boşanma davasını tanıması için yetkili mahkemelere başvurmak şarttır. ABD boşanma tanıma ve tenfiz davası için Türkiye'de yetkili olan mahkemeler Ankara, İzmir ve İstanbul'da yer alan mahkeme birimleridir. Kişi Amerika'da boşanma işlemini sonuçlandırdıktan sonra aldığı mahkeme kararını özel tasdikli denilen apostili ile birlikte aslını da alarak bu mahkemelere başvurursa boşanma davasının kabulü için dava açmış olacaktır. Bu işlem kişinin gelmesine gerek duyulmadan da yapılabilir. Vekaleten hazırlanan bir dilekçenin Türk konsolosluğunda resimli ve onaylı bir sureti pasaport ve kimliklerin fotokopisi ile avukata gönderilir. Avukat bu evrakları ve mahkemece verilen boşanma davası kararı ile apostili dosyaya ekleyerek sizin adınızı boşanma tenfiz davası için gerekli başvuruyu yapar. Bu esnada taraflardan başvuran kişinin karşısındaki davalı konumundaki eski eş ile anlaşarak bu davayı açması davalının da kendine bir vekil atayarak mahkeme sürecini kısaltması açısından önemlidir. Davacı kendi başvurusunu kişisel ya da vekil yoluyla yaptıktan sonra davalıya bir tebligat ulaştırılmalıdır. Türk hukuk sistemine göre eğer bu tebligat davalıya ulaşmazsa dava açılamaz ve boşanma tenfizi gerçekleştirilmez. Ankara Avukat makale konularını göz atabilirsiniz. (ABD Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davaları)

Bu haber toplam 218 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara