Rusya Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz

Rusya Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz
Rusya Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz için, YURTDIŞI Mahkemeleri tarafından verilmiş olan boşanma kararının Türk Mahkemeleri tarafından tanınması için tanıma davası açılır. Bunun için Türkiye’de yetkili mahkemeye bu kararın tanınması için yazılacak dilekçe ile başvurulur. Türkiye’de yetkili mahkeme davalı kişinin...
Rusya Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz Davaları Nedir? Tanıma tenfiz Rusya Azerbacan’da boşanma kararı kesinleşmiş Türk vatandaşlarının bu kararın Türkiye’de de hükmü olabilmesi için açmaları gereken bir davadır. Ruysa ya da Azerbaycan’da yaşayan ve o ülkelerin mahkemelerince boşanmış kişilerin bu boşanma kararlarının Türkiye’de doğrudan bir geçerliliği yoktur. Bundan dolayı Türkiye’de evli olarak görülmeye devam edilecektir. Bu boşanmanın Türkiye’de de hükmü olabilmesi için yapılması gereken şey ise Rusya Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz davası açmaktır.

Tanıma ve Tenfiz Davası Açılabilmesinin Ön Koşulu Nedir?

Yabancı bir ülke mahkemelerinde boşanmış olan Türk vatandaşlarının Türkiye’de de bu karara ilişkin tanıma ve tenfiz davası açması gereklidir. Aksi halde bir mahkeme kararı olsa dahi boşanma kararı Türkiye’de geçerli olmayacaktır. Bu davaların açılabilmesi için de kesinleşmiş mahkeme kararının olması şarttır. Yurtdışı mahkemelerince açılmış ve devam eden mahkeme sürecine ilişkin tanıma ve tenfiz işleminin yapılabilmesi mümkün değildir.

Boşanma Tanıma Ve Tenfizin Önemi

Yurtdışında boşanmış kişiler Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açmadıkları sürece Türkiye hukuku önünde evli olarak sayılmaya devam edecektir. Bu durum da kişilerin pek çok konuda sorunlar yaşamasına neden olacaktır. Tanıma ve tenfiz davası açılmadığı sürece karşılaşılabilecek problemlerden bazıları şunlardır:
  • Yeniden evlenememe,
  • Varsa çocuk velayetinin paylaşılamaması,
  • Türkiye’deki malların paylaşılamaması,
  • Nafaka, tazminat gibi ödemelerin yapılamaması.

Boşanma Tanım ve Tenfizi Davasında Görevli Mahkeme

Sulh mahkemelerinde görülmesi mümkün olmayan tanıma ve tenfiz davaları genel itibariyle Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülür. Ancak boşanmalar gibi aile hukuku ile ilgilidir. Bundan dolayı boşanma kararı için ise açılacak tanıma ve tenfiz davası için yetkili mahkeme Aile Mahkameleridir.

Boşanma Tanım ve Tenfiz Davaları İçin Gerekli Belgeler

Yurtdışında boşanmanın Türkiye’de tanınması tanıma ve tenfiz davası açmak şarttır. Rusya ya da Azerbaycan’da boşanan kişilerin tanıma ve tenfiz davası açabilmesi için şu belgelere ihtiyaç vardır:
  • Boşanma kararının aslı,
  • Bu boşanmanın kesinleşmiş olduğuna dair şerh,
  • Bu belgelerin yeminli tercüman tarafından yapılmış ve notere onaylatılmış tercümesi,
  • Boşanma hangi ülkede gerçekleşmiş ise o ülke konsolosundan alınacak Apostil.
Makalede Yabancı Mahkeme Kararlarının Türkiye'de Tanınması konuları işlenmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Tanıma Tenfiz danışma boşanma kararının Türkiye’de tanınması ikonularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 235 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara