Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır?

Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır?
Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır? | Tanıma ve Tenfiz Davası Nasıl ve Nerede Açılır? Tanıma ve tenfiz davası aslen genel anlamı ile sadece boşanma alanını etkilememekte yurt dışında verilmiş mahkeme kararlarının Türk hukuk sistemi bünyesinde de kabulü ve icra edilebilirliği için açılan dava turlerini ifade etmektedir. Tanıma ve tenfiz davası boşanma...
Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır? Tanıma davası açmak; yurtdışında gerçekleşmiş olan bir davanın Türkiye’de tanınma ve geçerli olması için zorunludur. Tanıma; Türk Mahkemelerince yabancı mahkeme kararının kesin olarak kabul edilmesi ve geçerli olmasıdır. Tanıma davası davaları nasıl nerede açılır sorusunun cevabı görevli olan mahkeme aile mahkemeleridir olacaktır. Aile mahkemesi bulunmayan yerlerde ise görevli olan mahkeme asliye hukuk mahkemeleridir. Tanıma davasına başvurulması ve davanın açılabilmesi için;
  • Tanıma davasında davalı olan kişinin Türkiye’deki ikametgahında,
  • İkametgahı yoksa geçici yerleştiği yerde,
  • O da yoksa İstanbul, İzmir ya da Ankara bulunan aile mahkemelerine gidilmelidir.
Dava açılabilmesi için dilekçe ile ilgili mahkemeye başvuru yapılması gerekmektedir. Bu tarz davalarda dava sürecinin doğru bir şekilde devam edebilmesi için alanında uzman bir avukat ile görüşülmesi tavsiye edilmektedir.

Tanıma Davası Şartları Nelerdir?

Tanıma ve tenfiz davaları yurtdışı mahkemelerince alınan kararların ülkemizde geçerliliği için açılan davalardır. Tanıma davası açılabilmesi için şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;
  • Kesinleşmiş bir yabancı mahkeme kararı bulunmalıdır.
  • Karara itiraz edilmiş olmamalıdır.
  • Yurtdışı mahkemelerince alınmış olan kararın Türkiye’nin kamu düzenine aykırı bulunmaması gerekmektedir.
  • Tanınma davalarında karşılıklılık şartı aranmamaktadır.
  • Tanınmaya konu olan yabancı mahkeme ilamının onaylanmış aslının bulunması gerekmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davaları Arasında Nasıl Bir Fark Var?

Tenfiz; yurtdışında verilen bir mahkeme kararının başka bir ülkede mahkeme hükmünün zorla icra etkisi oluşturmasıdır. Tenfiz davası ile tanıma davası açılabilme şartları aynı olsa da tenfiz davası iki şart daha bulunmaktadır. Bu şartlar;
  • Karşılıklılık ilkesi: Tenfiz davası açılabilmesi için karşılıklılık ilkesi aranmaktadır. İki devlet arasında dava konusu ile ilgili bir anlaşma bulunmalıdır.
  • Savunma hakkına uyulmuş olması: Kendisine karşı tenfiz istenen kişinin, hükmü veren mahkemeye usulüne uygun şekilde çağrılmamış olması durumudur.
Tanıma ve tenfiz davası aynı anda açılmak zorunda değildir. Tanıma davalarında yabancı bir mahkemece alınan kararın Türkiye’deki kanunlara uygunluğu tespit edilmektedir. Tenfiz davaları ise Türkiye’de tanınmış olan yabancı mahkeme ilamının icrasına karar verilmesidir. Yani tenfize karar verilmesi aynı zamanda ilamdaki hükmün kanuni açıdan varlığının ve kesinliğinin de tanınması anlamına gelmektedir. Tenfiz davasının açılabilmesi için aynı karar ile ilgili tanıma davasının kazanılmış olması gerekmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Nasıl ve Nerede Açılır?

Tanıma ve tenfiz davası aslen genel anlamı ile sadece boşanma alanını etkilememekte yurt dışında verilmiş mahkeme kararlarının Türk hukuk sistemi bünyesinde de kabulü ve icra edilebilirliği için açılan dava turlerini ifade etmektedir. Tanıma ve tenfiz davası boşanma davaları için de ifade ettiğim üzere açılabilmektedir. Boşanma davası üzerinden tanıma ve tenfiz davası ifade etmek gerekirse şunları söyleyebiliriz. | Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır? Yurtdışında gerçekleştirilen, verilen ve alınan hiçbir karar aynen olduğu gibi Türk hukuk sisteminde kabul görmemektedir. Yabancı bir mahkemenin aldığı kararın hukuk sistemizde kabul edilmesini sağlayan birtakım prosedürlerin gerçekleşmesi ve yerel görevli mahkemenin de bu kararı inceleyip Türk hukuk sistemine aykırılık teşkil etmediği takdirde tanıması ve kabul etmesi gerekmektedir. Bu prosedürler gerçekleşmediği sürece veya Türk hukuk sisteminin yerel görevli mahkemesi kabul etmediği sürece o karar Türk hukuk sistemince geçerli bir karar sayılmamaktadır. BU durum boşanma davalarında özellikle çok görülmektedir ve bazen birtakım sorunlara neden olmaktadır. Örneğin Almanya'da boşanan çift Türkiye'ye taşındıkları vakit halen veya Türkiye'ye taşınmasalar bile geldikleri vakit evli gözükmektedirler. Bu da birtakım sorunlara neden olmaktadır. Örneğin taraflardan biri tanıma ve tenfiz davası açılmadan yani hukuk sistemizde sistemince halen evli statüsünde iken ölür ise diğer taraf ölenin yasal mirasçısı olabilmektedir. Veyahut o süreçte doğan çocuk evlilik birliği içerisinde doğmuş sayılacaktır. Bunların engellenmesi ve tarafların sorunlar ile karşılaşmaması için yurtdışında boşandıktan sonra Türk mahkemelerinde de gerekli koşullar altında ve gerekli usullere uyarak tanıma ve tenfiz davasını açmaları gerekmektedir. | Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır?

Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır?

Tanıma ve tenfiz davası birer adli yargı meselesi olup adli yargı altında var olan Asliye Hukuk Mahkemelerinden biri olan aile mahkemelerinde davası çözümlenmektedir. Tanıma ve Tenfiz Davası  açılabilmesi için İstanbul, Ankara veya İzmir'de olan Aile Mahkemelerinde dava açılmalıdır. Gerekli evraklar ve dilekçenin hazır olması ile taraflar ister kendileri Türkiye'ye gelerek ister konsolosluk aracılığı ile isterlerse de vekil olarak avukat aracılığı ile davayı açabilmektedirler. | Tanıma Davası Davaları Nasıl Nerede Açılır?

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara