Tanıma Davası Nasıl Açılır?

Tanıma Davası Nasıl Açılır?
Tanıma Davası Nasıl Açılır TANIMA DAVASI NERDE AÇILIR, TANIMA DAVASI NASIL AÇILIR,TANIMA VE TENFİZ Tanıma davası yurtdışında verilmiş mahkeme kararlarının Türkiye'de resmi olarak geçerli olması, sayılması anlamına gelmektedir. Örneğin Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın açmış oldukları boşanma kararları ile yurtdışında boşanmış olurlar. Türkiye'de...
Tanıma Davası Nasıl Açılır? Tanıma ve tenfiz davası başlatma aşaması için öncelikle başvuru dilekçesinin hazırlanması ve ilgili mahkemeye başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru dilekçesinde yer alan bilgiler dava ile ilgili ana konulardan bahsetmelidir. Tanıma davası nasıl açılır ve dava süresi nasıl yönetilmelidir konularında hukuk sistemi tarafından ayrıntılı bilgi verilmektedir. Tanıma davası açmak isteyen kişilerin bir avukat tarafından destek almaları süreci hızlandıracak olan etkenler arasında yer almaktadır. Türk Medeni Kanunu’nda yer alan bilgilerin, davacı ve davalıya aktarılması gerekmekte olup bu neden ile de profesyonel bir destek alınması önerilmektedir.

Tanıma Davası Nedir?

Tanıma davası aynı zamanda tanıma ve tenfiz davası olarak da bilinmekte olan bir dava türüdür. Tanıma davası; Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında kalan başka bir ülkede açılan davaları konu almaktadır. Bir Türk vatandaşının Türkiye Cumhuriyeti dışında bir ülkede davasının bulunması ve bu davanın sonucunun Türk mahkemeleri tarafından tanınmasının ve bilinmesinin sağlanması amaçlanmaktadır. Tanıma davaları başka bir ülkede gerçekleşen ve sonuca bağlanmış olan hukuki sürecin Türkiye’de de kabul edilmesini sağlayan bir dava türüdür.

Tanıma Davası Ne Zaman Açılabilir?

Tanıma davası, ilgili ülkede süren davanın bitmesi ve tüm hukuki sürecin bir karara bağlanması ile Türkiye Cumhuriyeti’nde açılabilmektedir. Tanıma davasının başlatılabilmesi için en önemli unsur, başka ülkede gerçekleşen davanın o ülkenin mahkemeleri tarafından sonuçlandırılmış ve kapatılmış olmasıdır. İlgili dava eğer devam ediyor ise tanıma davası açılamamaktadır. Tanıma tenfiz davası yönetmeliğinde yer alan maddelere göre bitmeyen bir dava için başka bir ülkede tanıma davası başlatılamamaktadır.

Tanıma Davası Nasıl Açılır?

Tanıma davaları genellikle boşanma davaları nedeni ile açılmaktadır. Tanıma davasının açılması için öncelikle ilk dava sürecinin kesin bir sonuca bağlanarak bitmesi beklenmelidir. Sonuca bağlanan tanıma davasının türüne göre Türkiye’deki ilgili mahkemeye başvurulması gerekmektedir. Eğer boşanma sebebi ile tanıma davası açılacak ise Aile mahkemesine başvurulmalıdır. Tanıma davası dilekçe ile başlatılmakta olan bir dava türüdür. Başvuru dilekçesinin uzman bir avukat tarafından hazırlanması veya kontrol edilmesi sürecin daha kolay ve sorunsuz ilerlemesini sağlayacaktır. Tanıma Davası Nasıl Açılır - Tanıma davası yurtdışında verilmiş mahkeme kararlarının Türkiye'de resmi olarak geçerli olması, sayılması anlamına gelmektedir. Örneğin Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın açmış oldukları boşanma kararları ile yurtdışında boşanmış olurlar. Türkiye'de boşanmanın geçerli olması, nüfus kayıtlarına resmi olarak işlenmesi için Türkiye'de yetkili mahkemelerde Tanıma Davası Açılması gerekmektedir. Türkiye dışında yaşadığı ülkede alınan mahkeme kararlarının tümünün Türkiy'de geçerli olması için Tanıma davası açılması zorunludur. [caption id="attachment_6424" align="aligncenter" width="500"]Tanıma ve Tenfiz Davası Davaları Tanıma Davası Nasıl Açılır[/caption] Tanıma Davası Açılırken Gerekli belgeleri sıralayacak olursa; Yurtdışında alınmış boşanma kararının Türkiye’de tanınması ve tenfizi için gerekli belgeler, Yurtdışı mahkemesi tarafından verilen boşanma kararının asli, Boşanma kararın kesinleşmiş olması ve apostille (özel tasdikname),. Yeminli tercüman tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiş ve resmi kurumlar  (Noter, Konsolosluk) tarafından tasdik edilmiş onaylı sureti, Pasaport ve nüfus cüzdan fotokopisi, Ayrıca Türkiye’de tanıma davası için avukata vereceğiniz noter tasdikli veya konsolosluktan resimli boşanma vekaletnamesidir. Tanıma davası açılırken yukarıda anlatılan belgelerin dava dilekçesine eklenerek mahkemeye sunulmak suretiyle Tanıma Davası Açılır. Tanıma Davasını Boşanma kararının tanınmasına dair davayı eşlerden birisi diğerine karşı açar.

Tanıma Davası Nasıl Açılır Görülür

Tanıma davası açılırken gerekli belgeler bulunmaktadır. Tanıma davası için gerekli belgeler, mahkeme kararının aslı, apostil olması, kesinleşme şerhi ve mahkeme kararının aslı gerekmektedir. Bunun dışında Tanıma davası görülürken yabancı bir mahkemeden alınmış boşanma kararının Türkiye’de Türk Mahkemeleri tarafından tanınmasında en çok zaman alan konulardan birisi tebligat sorunudur. Davalı tarafın yurt dışında olması nedeniyle tebligat için uzun bir süre geçmesidir. Bu durumun çözümü için tarafların her ikisinin de Türkiye’den ayrı birer avukata vekaletname vermesidir. Bu durumda yurt dışına tebligat yapılmasına gerek kalmayacak, dava kısa sürede sonuçlanacaktır. Tanıma davası açıldığında hakim tekrar boşanmaya ilişkin konuları ele alıp yargılama yapmaz. Tanıma davaları genellikle tek duruşma ile karar verilen davalardır. Burada hakimin dikkate alacağı konular, tanıma için gerekli şartların oluşup oluşmadığı , kanunen gerekli belgelerin dosya içerisinde yer alıp almadığı, Yabancı mahkeme tarafından verilmiş olan boşanma kararının Türk Kamu düzenine aykırılık teşkil edip etmediği hususlarıdır. Tanıma tenfiz davaları takip edilmesi gereken davalardandır. Davanın tarafları duruşmada bulunmaz ise , H.U.M.K gereği dosya işlemden kaldırılır. Tanıma ve tenfiz davaları Adli Tatilde de görülebilir Tanıma Davasında Tebligat : Mahkeme tarafından gerekçeli karar yazılarak taraflara tebliğ edilir. Karşı taraf başka ülke vatandaşı ise, gerekçeli kararın da yine o dile çevrilmesi ve bu şekilde tebliğ için gönderilmesi gereklidir. Gerekçeli karar taraflara tebliğ edildikten ve boşanma kararı kesinleştikten sonra Türkiye’deki ilgili nüfus müdürlüğüne yazı yazılarak kişinin Türkiye’de de boşanmış olduğu bildirilir.

Tanıma Davası Nerede Açılır - Tanıma Davası Nasıl Açılır

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın, uzun süre yaşadıkları ülkelerde ve ülkemizle bağlantılı hukuksal sorunlar yaşamaktadırlar. Bunları en başında da Tanıma Davası Nasıl Açılır soru gelmektedir. Tanıma davası kısaca Yurtdışında verilen mahkeme kararının Türkiye de dava açılarak yurtdışında verilen kararın ülkemizde geçerli sayılması anlamına gelmektedir. Tanıma davasında yetkili Mahkeme : Ankara  İstanbul veya İzmir’de bulunan Asliye Hukuk (Aile Mahkemesi) ‘nde açılabilir. Mahkeme yetkili olup olmadığını kendisi dikkate almaz Tanıma tenfiz davasında yetki kamu düzeninden değildir. Davalı taraf mahkemeye yetki yönünden itiraz edecekse ilk itiraz olarak ileri sürmelidir.

Bu haber toplam 315 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara