Tanıma ve Tenfiz Davası Davaları

Tanıma ve Tenfiz Davası Davaları
Tanıma ve Tenfiz Davası Davaları Bu makalede sorular üzerinden tanıma ve tenfiz davası hakkındaki konulara değineceğiz. Tanıma ve Tenfiz davası Yurt dışında verilen boşanma kararını, Türkiye'de geçerli olmasını sağlamak amacıyla Tanıma Tenfiz Davaları açılması zorunluluğu vardır. Türkiye hukuk sistemi içinde olmayıp başka bir ülkenin hukuk sistemi içerisinde...
Tanıma ve Tenfiz Davası Davaları Nasıl Açılır ve Ne Kadar sürede Sonuçlanır? Tanıma ve tenfiz için dava açılması yurt dışı mahkemeleri tarafından alınmış olan boşanma kararlarının Türk mahkemeleri tarafından geçerli görülmesi amacı ile yapılmaktadır. Yabancı ülke mahkemeleri tarafından boşanan çiftler, Türkiye’ye döndükleri zaman hala evli göründüklerini fark ederler. Tanıma ve tenfiz davası açılarak bu problem ortadan kaldırılmış olur.

Tanıma Davası Nedir?

Tanıma ve tenfiz davası ne demek diye merak edenler için açıklayalım; bu dava ile, yabancı mahkeme kararın Türk mahkemeleri tarafından tanınması kast edilmektedir. Yabancı mahkeme tarafından karar verilirken Türk Kanunları’na göre değil, kendi hukuk kurallarına göre karara varırlar. Yabancı ülke mahkemesi boşanma kararını kesinleştirdiği zaman boşanmış sayılırsınız. Bu mahkeme tarafından alınan karar için tanıma davası açtığınız zaman Türkiye’de de resmi olarak boşanmış görülürsünüz.

Tenfiz Davası Nedir?

Tenfiz davası ise yabancı mahkeme tarafından sonuçlandırılan kararın, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde icra edilebilir olması anlamına gelmektedir. Özellikle boşanma davasının hükümleri içinde nafaka ve tazminat gibi konular yer alıyorsa, tenfiz davaları önemlidir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Davaları Hakkında

Her iki dava duruşmalı olarak görüldüğünden, dosya üzerinden karara varılması mümkün değildir. Tanıma ve tenfiz davalarının tümü basit usül muhakemeye tabi olduğundan, adli tatillerde de görülmesi mümkün olan davalardır. Dava açan kişinin ikamet ettiği yer eğer Türkiye sınırları içinde değilse, teminat gösterme zorunluluğu bulunur. Uluslar arası anlaşmalar gereğince muafiyet durumunun doğması halinde bu zorunluluk ortadan kalkar. Yetkili mahkeme davalının yerleşim yeri ikametgahı haline gelir. Tanıma ve tenfiz davası masrafları için Aile Mahkemesi ve Asliye Hukuk Mahkemeleri’nin kararları önem taşır.

Tanıma ve Tenfiz Davası Açmak İçin Hangi Belgeler İstenir?

Tanıma ve tenfiz davası açabilmek için ilk olarak yabancı mahkemeler tarafından alınan kararın noterli çeviri onayı sunulmalıdır. Tenfizi istenen kararın mahkeme tarafından verilmiş olması gerekir. Belediye gibi birimler tarafından verilmiş olan kararların geçerliliği bulunmamaktadır. Söz konusu yabancı ülke ile Türkiye Cumhuriyeti arasında anlaşma bulunuyorsa bu hukuki denklik anlaşmasının mahkemede sunulması gerekmektedir. Tanıma ve Tenfiz Davası Davaları, Bu makalede sorular üzerinden tanıma ve tenfiz davası hakkındaki konulara değineceğiz. Tanıma ve Tenfiz davası Yurt dışında verilen boşanma kararını, Türkiye'de geçerli olmasını sağlamak amacıyla Tanıma Tenfiz Davaları açılması zorunluluğu vardır. Türkiye hukuk sistemi içinde olmayıp başka bir ülkenin hukuk sistemi içerisinde Türk vatandaşların bir dava süreci geçirmiş olması ve bu davanın sonuçlarının Türkiye'deki görevli yerel mahkemenin tanıması yani kabul etmesi ve o kişilerin Türkiye sınırları içinde de aynı hükme tabi olmasını sağlayan davaya tanıma ve tenfiz davası denmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Davalarını Kimler Açabilir?

Tanıma ve tenfiz davalarına boşanma davarlı açısından baktığımızda şunları izah edebiliriz: öncelikle yurtdışında boşanma davası sonucu boşanmış taraflar Türk hukuk sistemi içerisinde de hukuki statülerini değiştirmek amacı ile bu davayı açabilmektedirler. Ayrıca yine bu davanın tarafları boşanan çiftler olmakla beraber vekaletname ve özel yetki ile yetkilendirdikleri avukatlar bu davayı müvekkilleri için açabilmektedir. Son olarak taraflardan biri ölmüş ve yasal mirasçıları hak kaybına uğrayacaklarından dolayı yasal mirasçılar bu davayı açabileceklerdir. Yurtdışında gerçekleşmiş olan boşanma davası tanıma ve tenfiz davası açılmadığı sürece Türk hukuk sisteminde bir şey ifade etmediğinden mütevellit taraflar bu süre zarfında birbirlerinin yasal mirasçısı konumunda olduklarından dolayısı ile tanıma ve tenfiz davasının taraflardan biri ölürse yasal mirasçısı açabilmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Davaları Yetkili ve Görevli Mahkeme

Her ne kadar Milletlerarası Özel hukuk sisteminin bir parçası olsa da hangi özel hukuk dalındaki bir uyuşmazlık adına açılırsa o hukuk dalını da ilgilendirmektedir. Boşanma davası için açılan tanıma ve tenfiz davalarında kanun koyucu yetkili mahkemeyi 3 şehir ile kısıtlamıştır. Bu şehirler İstanbul, Ankara ve İzmir’dir. Görevli mahkeme ise genel tanıma ve tenfiz davası için yani bir konu belirtmeden söylemek gerekir ise Asliye Hukuk Mahkemeleridir fakat boşanma veya velayet ve buna benzer yani Aile hukukunu ilgilendiren konularda bir tanıma ve tenfiz davası ise Aile Mahkemeleri görevli mahkemelerdir. Türkiye’de tanıma ve tenfiz davasının açılabilmesi için tarafların vatandaşlıkları hakkında bilgi de vermek gerekirse bu hususta şunu ifade edebiliriz. Tanıma ve tenfiz davası yurt dışında gerçekleşen bir dava kararının Türk hukuk sistemi içerisinde kabulü için ve icra edilebilmesini sağlamak için açılan davalardır. Bu nedenledir ki bu davanın Türk hukuk sisteminde açılması için taraflardan birinin Türk hukuk sistemine de tabi olması gerekecektir. Bu nedenle en az taraflardan biri Türk asıllı veya her ne şekilde gerçekleşmiş olursa olsun bir Türk vatandaşı olmalıdır. Makalemizde Tanıma ve Tenfiz Davası Davaları konusu yer almıştır. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Tanıma ve Tenfiz Avukatı sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 235 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara