Aldatmada Manevi Tazminat Ne Kadar Olur? Aldatılan eş manevi tazminat talep edebilir mi?

Aldatmada Manevi Tazminat Ne Kadar Olur? Aldatılan eş manevi tazminat talep edebilir mi?
Boşanma davasında tazminat talebinde bulunmak isteyen tarafın, talep edeceği tazminat türüne bağlı olarak, Türk Medeni Kanunu çerçevesinde belirlenmiş olan şartları sağlıyor olması gereklidir.

Aldatmada Manevi Tazminat Ne Kadar Olur? Boşanan karı, koca evli bulundukları dönemde, karşılanan menfaatlerin bitirilmesi ile birlikte maddi ve manevi tazminat talebinde bulunma hakkına sahiptirler.

Aldatma Sebebi ile Boşanma Davası Nedir?

Aldatma nedeniyle boşanma davası açmak isteyen eş, aldatma olayını öğrenmesinin ardından 6 aylık süre içinde boşanma nedeni ile aldatma davası başvurusu yapmalıdır.

Türk Medeni Kanunu gereğince, aldatma olayının öğrenilmesinin ardından 6 aylık süreç içinde boşanma davası açılmaması halinde, aldatılan eşin, aldatan kişiyi affetmiş olduğu varsayılır ve aldatılan eş boşanma davası açma hakkını kaybeder.

Aldatma eyleminin 5 yıldan daha uzun bir süre önce yapılmamış olması gereklidir. Aksi takdirde, 5 yıldan daha uzun süre önce yapılan aldatma eylemleri için, Türk Medeni Kanunu çerçevesinde aldatma sebebi ile boşanma davası açılabilmesine izin verilmiyor

Aldatma Nedeni ile Tazminat Nasıl İstenir?

Evliliğin sona ermesine, taraflardan birinin aldatma eylemi sebep olmuş ise, Borçlar Kanunu ve örnek mahkeme kararları kapsamında, az kusurlu eşe manevi tazminat ödenmesi yönünde karar veriliyor.

Boşanma davası sırasında, tazminatın konu olabilmesi, tarafların mali ve toplum içindeki sosyal statüsü, aldatma olayının kişide oluşturabileceği olumsuzluklar gibi pek çok faktör göz önünde bulundurulur ve bunların sonucunda uygun görülmesi halinde, tazminat kararı alınır.

'Aldatılan eş üçüncü kişiden tazminat isteyemez' Ancak....

Aldatılan eş tarafından, aldatan eş haricinde aldatma eylemine ortak olan, evlilik dışındaki söz konusu üçüncü kişiye yönelik de tazminat davası son yargı kararlarına göre olumsuz sonuçlanmaktadır.

Ancak aldatma olayında olan üçüncü kişi aldatılan eşe karşı yaptığı olumsuz davranışlar, hakaret ve küçük düşürme eylemlerinde bulunmuş ve bu suçları kanıtlayabilirse tazminat alma talep etme hakkı bulunmaktadır.

Bu aşamada, aldatma sebebi ile boşanma davası açacak ve maddi, manevi tazminat talebinde bulunacak olan tarafların, davaların olumlu sonuçlanabilmesi içi bir uzmandan yardım almaları gerekebilir.

Aldatma Sebebi ile Boşanma Davasında Tazminat Ne Kadar?

Boşanma davası esnasında, tazminat miktarının belirlenmesinde, tarafların karşı karşıya kaldıkları mağduriyet değerine göre bir tazminat miktarı belirlenir.

Bu alanda, tarafların boşanmasına sebep olan mağduriyetin yapısı, var ise, aldatılmanın süresi, aldatmanın hangi sebepten oluştuğu gibi nedenler boşanma davasında tazminat miktarının belirlenmesindeki en temel etken olarak kabul edilir.

Aldatma Nedeni ile Boşanma Davasında Tazminat Talebi

Boşanma davasında tazminat talebinde bulunmak isteyen tarafın, talep edeceği tazminat türüne bağlı olarak, Türk Medeni Kanunu çerçevesinde belirlenmiş olan şartları sağlıyor olması gereklidir.

Tazminat talebi, dava süreci içerisinde talep edileceği gibi, boşanma dilekçesi içinde de beyan edilebilir.

Boşanmada Aldatmanın Kanıtlanması Nasıl Olur?

Belirlenen kanunlar gereğince, aldatma sebebi ile açılan boşanma davalarında, aldatmayı ispatlayacak olan taraf, davayı açan taraf olarak belirlemiştir.

Bundan dolayı, boşanma davasını açacak eş, aldatmayı ispat etme konusunda ne kadar iyi sonuçlar elde edebilirse, dava süreci hızlanacak ve aldatılan tarafın haklılığı daha da sağlam bir hale gelecektir.

Bu da dava açan tarafın manevi tazminat alabilmesi açısından oldukça ciddi önem taşır.

Bu haber toplam 369 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara