Tedbir Nafakası Yargıtay Kararları | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Tedbir Nafakası Yargıtay Kararları

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Nafaka Davaları  > Tedbir Nafakası Yargıtay Kararları

Tedbir Nafakası Yargıtay Kararları

Tedbir Nafakası Yargıtay Kararları

Tedbir Nafakası Yargıtay Kararları makalede yer verilmiştir.Boşanma davalarında taraflar açısından ortaya çıkacak sonuçlardan bir tanesi de nafaka hususudur. Anlaşmalı boşanma davaları için her iki tarafın üzerinde mutabık olduğu nafaka konusunun hukuka uygun olduğu durumlarda, üzerinde anlaşılan tutarlar nafaka olarak ödenebilir.

Yardım Nafakası Üniversite Öğrencisi

Reşit olduğu için iştirak nafakası kesilen üniversite öğrencisi yardım nafakasının en çok görüldüğü durumlardır. Yardım nafakası üniversite öğrencisine ödenebileceği gibi üniversiteye hazırlanan gençler tarafından da yardım davası açılması söz konusudur.

Alt Soya Yardım Nafakası Nedir?

Yardım nafakası, genellikle sona eren iştirak nafakasının ardından uygulanıyor olsa da boşanma ya da evlilik ile doğrudan alakalı değildir. Yardım nafakası, yardım edilmediği durumlarda yoksulluğa düşecek olan kişilerin alt soy, üst soy ve kardeşlere ödenebilir.

Yani alt soya yardım nafakası ödenebileceği gibi, kişinin yoksulluğa düştüğü durumlarda yardım nafakası talebiyle anne veya babasına hatta kardeşine bile yardım nafakası davası açabilir. Kardeşlere yardım nafakası davası açılabilmesi için, ilgili kardeşin refah içerisinde bir hayat sürdüğünün kanunen ispatlanması gerekir.

Tedbir Nafakası Yargıtay Kararları 

TEDBİR NAFAKASI İSTEMİ – KADIN TEDBİR NAFAKASI YANINDA ORTAK ÇOCUĞUN GEÇİCİ VELAYETİNİN KENDİSİNE VERİLMESİNİ TALEP ETTİĞİ – VELAYET DÜZENLEMESİ YAPILMASI ZORUNLUYKEN GEÇİCİ VELAYETE İLİŞKİN TALEBİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE RET HÜKMÜ KURULMASININ İSABETSİZLİĞİ

ÖZET: Somut olayda, davacı kadın tedbir nafakası yanında ortak çocuğun geçici velayetinin de kendisine verilmesini talep etmiştir.

Dosya kapsamından tarafların ayrı yaşadığı sabittir. Gerçekleşen bu durum karşısında; mahkemece velayet düzenlemesi yapılması zorunluyken, davacının geçici velayete ilişkin talebini de kapsayacak şekilde ret hükmü kurulması bozmayı gerektirmiştir.

VELAYET DAVASI – DAVACININ BAĞIMSIZ TEDBİR NAFAKASI TALEBİNDE BULUNDUĞU – NAFAKA TALEBİNİN NİSPİ HARCA TABİ OLDUĞU – DAVACININ MAKTU HARÇ YATIRDIĞI – DAVACIYA NİSPİ PEŞİN HARCIN TAMAMLANMASI İÇİN SÜRE VERİLMESİ GEREĞİ

ÖZET: Davacı kadının dava dilekçesiyle kendisi için talep ettiği nafaka, bağımsız tedbir nafakası davası niteliğinde olup, değer ölçüsüne göre nispi harca tabidir. Ancak davacı dava dilekçesiyle maktu harç yatırmıştır.

Davacıya dava değeri üzerinden hesaplanacak nispi peşin harcın tamamlanması için süre verilmesi; harç tamamlandığı takdirde, açılan davanın bağımsız nafaka davası olduğu hususu da gözetilerek bir karar verilmesi gerekir.

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor