Trafik Kazası Avukat Ankara - Araç Davaları

Trafik Kazası Avukat Ankara - Araç Davaları

Trafik kazası avukat ankara ve danışmanlık konuları nelerdir? Trafik kazası avukatları ile birlikte kaza sonrasında sigortaya başvuru yapabilir yada dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz. Dava açmak için kusurlu olmayan yada az kusurlu taraf olmanız gerekir.

Trafik kazası kanuna göre, bir ya da birden fazla aracın karıştığı, kara yolunda meydana gelen ve hasarla sonuçlanan olaydır. Trafik kazalarının sayısının azaltılması için devlet yıldırıcı yaptırımlar uygulayarak çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Neden Bu Kadar Sık Trafik Kazaları Meydana Geliyor?

Trafik nedenleri ne olduğunu öğrenmeden, kaza sayısının azaltılması mümkün olmaz. Bu nedenler öğrenildikten sonra konuya çözüm getirilmesi mümkün olur. Trafik kazası yaşanmasına neden olan sebepler arasında;

 • Dönüş kurallarına uymamak
 • Öndeki aracı yakın mesafeden takip etmek
 • Hız limitlerine uymamak
 • Acemi halde trafiğe çıkmak
 • Kırmızı ışıktı geçmek
 • Yayanın yola aniden çıkması
 • Kötü hava koşulları
 • Kötü yol durumları
 • Alınması gereken trafik önlemlerinin alınmaması yer alır.

Kazalara karşı korunmak için her birey kendisine ve topluma karşı olan sorumluluğunun farkında olmalı ve buna göre hareket etmelidir.

Trafik Kazası Ceza Davası Nasıl Açılır

Trafik kazasının cezalandırılması için dava açmak için sizden istenilen gerekli evraklarla birlikte mahkemeye gitmeniz gerekir. Trafik kazası ile ilgili fotoğraflar, detaylı bir anlatım varsa şahitlerin görüşü yazdığınız dilekçede muhakkak yer almalıdır.

Trafik kazası için dava açmadan önce, neyin trafik cezası olarak adlandırıldığını bilmek gerekir. Kara yolları Trafik Kanunu’na göre; bir ya da birden fazla aracın karıştığı, sonucunda ortaya maddi ve manevi hasar çıkan olaya trafik kazası denir.

Trafik Kazası Cezaları Neye Göre Verilir?

Trafik kazası cezası Karayolları Trafik Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Borçlar Kanunu ile belirlenir.

Trafik Kazalarında Hak Tazmini Yapmak Mümkün müdür?

Trafik kazası davası açarak hak tazminatı için talepte bulunabilirsiniz. Bu davanın açılması için talepte bulunan tarafın kusursuz olması gerekir. Diğer bir değişle böyle bir durumda kaza dış etkenlere bağlı olarak oluşmuştur.

Trafik Kazalarının Nedeni Nedir?

Trafik kazası nedenleri arasında;

 • Alkollü araç kullanmak
 • Hatalı solama yapmak
 • Kurallara uymamak yer alır.

Trafik Kazası Değer Kaybı

Trafik kazasında değer kaybı yaşanması kazada kusuru bulunmayan sürücünün aracı için oluşmaktadır. Bu değer kazaya neden olan taraf tarafından veya sorumlu olan sigorta şirketi ödenmelidir. Bu aşmada trafik sigortaları yardımcınız olacaktır.

Sigortalar, ekspertiz görevlendirerek bir rapor oluşturur. Bu rapor ile birlikte değer kaybına neden olan kişinin sigortasına başvurabilir yada dava açabilirsiniz.

Trafik kazası cezası uygulanmasına rağmen, her yıl trafik kazaları yüzünden yüzlerce can kaybı yaşandığı biliniyor. Türk Ceza Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu maddeleri trafik kazalarında cezaları belirleyen yetkili mercilerdir.

Trafik Kazası Nedir?

Trafik kazası sayısını azaltmak için ilk olarak trafik kazasına neden olan sebeplerin ne olduğunu bilmek gerekir. Trafik kazalarında sık karşımıza çıkan nedenler arasında;

 • Yayaların aniden yola girmesi
 • Trafik kurallarının ihlal edilmesi
 • Alkollü trafiğe çıkmak
 • Pratik yapılmadan trafiğe çıkılması yer alır.

Trafik kazalarına yol açan nedenler yayalar ve sürücüler olmak zorunda değil. Devletin sorumluluğu altında bulunan işlerde eksik kalması da kazaya neden olabilir. Yolların yeterli aydınlatılmaması gibi.

Trafik Kazası Avukat ve Sigortaya Başvuru

Trafik kazası için sigorta başvurusu yaparak kazalarda meydana gelmesi muhtemel maddi ve manevi zararların önüne şimdiden geçebilirsiniz. Trafik kazası sigorta başvurusu için gerekli belgelerle şirkete başvuru yapmanız yeterli olur.

Hayatın akışında sık karşılaşılan bu kazalara karşı kaza olmadan önlem almak önemli bir güvencedir. 2918 sayılı Trafik kanununa göre trafik kazası nedeni ile zarar görmüş insanların dava açabilmeleri için önceden sigorta başvurusu yapmak gerekiyor. Bu başvuru olmadan hakkınızı aramak amacı ile dava açsanız dahi, davanız dava şartı yokluğu nedeniyle doğrudan reddedilecektir.

Sigorta Şirketine Başvuru Nasıl Yapabilirim?

Trafik kazası sonrasında talep edilen maddi ve manevi tazminat miktarı yazan belge, bilir kişi raporu, tedavi masraflarının faturaları, banka bilgisi, kaza tespit tutanağı ile başvuru yapmak gereklidir.

Söz konusu başvuruya ilgili sigorta şirketi en geç on beş gün içinde geri cevap vermelidir. Trafik kazası için sigorta şirketine başvuru yaptığınız zaman sizden talep edilen evraklar şirketten şirkete değişebilir. Fakat kazanın anlatıldığı rapor şart.

Trafik Kazası Tazminat Ankara

Trafik kazasında maddi ve manevi tazminat davası özellikle bedensel ya da malvarlığına gelen zararlar neticesinde açılmaktadır. Trafik kazasında maddi tazminat davası açabilecek kişiler:

 • Trafik kazası neticesinde bedensel yaralanma meydana gelmiş ve bu bedensel yaralanma kişinin iş gücü kaybına yol açmış ise,
 • Trafik kazası neticesinde ölüm meydana gelmiş ise ölen kişinin yakınları tazminat davası açabilir.
 • Trafik kazasında ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler (anne, baba, eş, çocuklar vb. ) tazminat davası açmaktadır.
 • Maddi ve manevi tazminat davası açmak için zamanaşımı süresine dikkat etmek gerekmektedir.

Trafik Kazasında Tazminatı Kimler Alabilir?

Trafik kazası sebebiyle manevi tazminat özellikle ağır bedensel yaralanma durumlarında meydana gelmektedir. Yaralanmış olan kişinin yakınları yalnızca manevi tazminat davası açabilmektedir.

Bunun yanı sıra ağır bedensel yaralanma ya da uzuv kaybı yaşanması durumlarında da manevi tazminat davası açılabilmektedir. Bunun dışında ölen kişinin yakınları da tazminat davası açabilir. Özellikle ölen kişinin yakınları destekten yoksun kalmış ise bu davayı açabilir.

Trafik kazası avukat ve danışmanlık hakkında daha fazla bilgi için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara