Araç Değer Kaybı Sigorta Avukatı Ankara

Araç Değer Kaybı Sigorta Avukatı Ankara

Araç Değer Kaybı Sigorta Avukatı Ankara

Araç değer kaybı davalarında sigorta avukatı Ankara merkezli kurulan ve faaliyetlerine başkentin hemen hemen bütün ilçelerinde devam eden hukuk büromuz tarafından yardım alabileceğiniz profesyonel hukuki hizmetlerimiz arasında yer almaktadır.

Kusurunuzun bulunmadığı trafik kazalarında aracınızda meydana gelen maddi zarar, trafik kazasında kusurlu tarafın zorunlu trafik sigortası poliçesinin bulunduğu sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Ancak bununla birlikte aracınızın ikinci el piyasasında yaşadığı değer kaybı da söz konusu sigorta şirketinin karşılaması gereken yükümlülükler arasında bulunmaktadır.

Dolayısıyla araç değer kaybı sigorta avukatı Ankara merkezli hukuk ve avukat büroların danışmanlığında bu tür uyuşmazlıkların yaşanması durumunda muhtemel hak kayıplarını önlemek adına deneyimlerini paylaşmaktadırlar.

Araç Değer Kaybı Davası Nedir?

Araç değer kaybı avukatı desteğine ihtiyaç duyulan hukuki uyuşmazlıkların çözümüyle gündeme gelen araç değer kaybı davaları, kendi içinde pek çok hukuki usul ve esasları barındıran ve oldukça karmaşık görünen bir işlemdir. Nitekim sigorta şirketleri aleyhine açılan bu davalarda, yetkili mahkemeye veya Sigorta Tahkim Komisyonu’na sunulan dava dilekçelerinin hukuki prosedürlere tam olarak uyumlu olması gerekmektedir.

Her ne kadar araç değer kaybı davalarında avukat vekaleti zorunlu tutulmayıp hak sahiplerinin kendi başlarına da açabilecekleri bir dava olsa da bu tür uyuşmazlıklarda, hukukun inceliklerini ve konuya ilişkin Yargıtay gibi yüksek yargı organlarından verilen bağlayıcı kararları yakından takip eden uzman bir kişinin desteğine ihtiyaç duyulmaktadır.

Karayolları Trafik Kanunu’nun 97. maddesi gereğince düzenlenen mali sorumluluk sigortası kapsamında dava yoluna gitmeden önce sigorta kuruluşuna yazılı başvuruda bulunulması gerekmektedir. Ancak 15 gün olarak belirlenen yasal sürede başvuru sahibine ödeme yapılmaması durumunda araç değer kaybı davası açılmasına uygun hukuki ortamın oluşmuş olduğu kabul edilmektedir.

Araç Sigortası Yoksa.. Araç Değer Kaybı Davası Açılır

Araç değer kaybı, kusur oranında karşı tarafın kendisinden istenilebileceği gibi karşı tarafın sigorta şirketinden de istenilebilmektedir. Nitekim araç değer kaybı davası, haksız fiil tazminatı kapsamında değerlendirilmektedir. Çünkü meydana gelen trafik kazasında kusurlu olan taraf, mağdur olan sürücünün aracında meydana gelen araç değer kaybını ödemekle yükümlüdür.

Araç Değer Kaybı Davası Hangi Mahkemede Görülür?

Araç değer kaybı tahsilatı için muhatap alınan sigorta şirketi aleyhine Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurulabileceği gibi Asliye Ticaret Mahkemelerinde de araç değer kaybı davası açmak mümkündür.

Bu bağlamda ihtiyaç duyulan profesyonel hukuk desteğini avukatlık büromuzdan alabilirsiniz. Araç değer kaybı sigorta avukatı Ankara merkezli hukuk ve avukat danışmanlığı ile sürecin takip edilmesi faydalı olacaktır. Danışmanlık adı altında şirketlerle görüşmeniz hak kaybına uğramanıza sebep olabilir.

Bu haber toplam 200 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara