Çocuğu ölen anne baba için destek tazminat kararı

Çocuğu ölen anne baba için destek tazminat kararı

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’ndan Çocuğu Ölen Anne ve Baba İçin destek Tazminat Kararı. Yargıtay İçtihatları Birleştirme Büyük Genel Kurulu, çocuğu vefat eden her anne ve babaya, herhangi bir kusur unsuru aranmaksızın her koşulda destekten yoksun kalma tazminatı verilmesine yönelik karara vardı.

Emsal niteliğindeki karar Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Bu bağlamda çocuğu ölen her anne ve baba tazminat yükümlülüğü bulunan gerçek veya tüzel kişilerden maddi ve manevi tazminat alabilecek.

Çocuğun ölümü üzerine anne ve babaların açmış olduğu destekten yoksun kalma tazminatı davalarında Yüksek Mahkemeler tarafından verilen kararlardaki aykırılıklar, Yargıtay İçtihatları Birleştirme Büyük Genel Kurulu tarafından giderilerek güncellendi.

Çocuğu ölen anne baba için destek tazminat kararı

Bu noktada Yargıtay’ın ilgili dairelerinde alınan kararlarda, davaya konu olan somut olayların içeriği göz önünde bulundurularak “çocuğu ölenin maddi durumu”, “ölen sigortalının anne ve babasına SGK’dan gelir bağlanması şartı” gibi unsurlara göre tazminat verilip verilmemesine hükmedilmiş, ancak yine Yargıtay’ın almış olduğu başka bir kararda farklı bir hukuki yol izlenmişti.

Nitekim aykırılık yaratan bu kararda da Yüksek Mahkeme, destekten yoksun kalma tazminatı talep eden anne ve babaya yönelik, her ne koşulda olursa olsun çocuğu ölen anne ve babaya söz konusu tazminatın verilmesine hükmedilmişti.

Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu’na Talepte Bulunuldu

Konu hakkında araştırma yapan bir kişi; çocuğun ölmesine ilişkin anne ve babaların açmış olduğu destekten yoksun kalma tazminatı istemleri hakkında Yargıtay 21. Hukuk, 4. Hukuk, 11. Hukuk, 17. Hukuk, 19. Hukuk dairelerinin vermiş olduğu bağlayıcı kararlar ile Hukuk Genel Kurulu kararları arasında birtakım görüş ayrılıkları olduğunu öne sürdü.

Bunun üzerine Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu’na bu aykırılıkların içtihatların birleştirilmesi yoluyla giderilmesi gerekçesiyle talepte bulundu.

Talebi değerlendirmeye alan Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu, söz konusu aykırılıkların sabit olduğunu ve bu aykırılıkların Yargıtay İçtihatları Birleştirme Büyük Genel Kurulu tarafından düzeltilmesi gerektiğine hükmetti.

Anne ve Babanın Maddi Durumuna Bakılmaksızın Destek Tazminatı

Daha önceki kararlarda verilen “Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan maaş bağlanması şartı”nın söz konusu destekten yoksun kalma tazminatı için gerekli olmadı sonucuna varıldı.

Bu bağlamda anne ve babanın ölüm gelirine hak kazanması veya kazanmamasının destekten yoksun kalma tazminatı hakkına ilişkin bir engel taşımadığına dikkat çekildi. Bunun sonucunda anne ve babanın çocuklarının ölmesi üzerine talep edecekleri destekten yoksun kalma tazminatı davalarında desteklik ilişkisinin kanıtlanması için SGK’dan gelir bağlanması şartının gerekli olmadığına karar verildi.

Bununla birlikte kararda “Her anne ve babanın, çocuğunun ölümü ile onun desteğinden yoksun kalacağı kabul edilmelidir.” denilerek anne ve babanın varlıklı olması durumunda bile çocuğun ölmesi akabinde hizmet ifasından yararlanamadığı gerekçesiyle destekten yoksun kalmaları durumunun söz konusu olduğuna dikkat çekildi.

Bu haber toplam 278 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara