Trafik Kazası Avukat Ücretleri 2020

Trafik Kazası Avukat Ücretleri 2020

Trafik Kazası Avukat Ücretleri 2020 yılında ne kadar? Trafiğe ister araç ile ister yaya olsun çıkmak her zaman belirli riskler taşımaktadır. Bu risklerin en büyüğünü kazalar teşkil etmektedir.

Trafik Kazası Avukat Ücretleri 2020

Trafik kaza süreci doğru olarak yürütülemezse kaza sonucunda mağdur olan tarafın kayıpları giderilmez.

Bu sürecin iyi olarak atlatılması için avukat desteğinin olması gerekmektedir. Avukat desteğinin olmadığı trafik kazalarında süreç uzamakta, hak talebi yeterli oranda karşılanmamaktadır.

Trafik Kazalarında Hukuksal ve Avukat Desteği Nedir?

Trafik kazası yaşandığında kusur oranına göre sigorta şirketleri tarafından maddi hasarlar karşılanmaktadır. Ancak sigorta şirketleri kusur oranını azaltmakta, süreci uzatmakta ya da belirlenen tutarın aşağısında ödeme yapmaktadırlar.

Karşı tarafın tamamen kusurlu olduğunu kabul ettiği durumlarda bile sigorta şirketinden maddi kayıpları karşılaması için talep edilecek meblağ süreci avukatlık desteği ile hız kazanmaktadır. Sigorta şirketinin tam olarak işlevini yerine getirmesi, avukatın sunacağı belgeler ya da kaza ile ilgili ayrıntılar sonucunda belirmektedir. Diğer durumda ise yani tarafların kusur konusunda anlaşamadıkları anlarda ise avukat desteği daha öne çıkmaktadır.

Böylesi durumlarda kaza tespit tutanağı, ehliyet, ruhsat, olay tanıklarının ifadesi, kazaya karışan araçların bilgileri gibi konularda envantere ulaşan avukat, kazada hangi tarafın kusurlu olduğunu açığa çıkarmaktadır.

Fakat sigorta şirketinden sadece araçta oluşan hasarın giderilmesi talep edildiği için manevi kayıplar için tazminat almak mümkün olmamaktadır. Manevi tazminat talepleri; kaza sonucu vefat etmiş ya da yaralanma durumuna bağlı olarak değişmektedir. Eğer kişi vefat etmiş ise yakınlarının alacağı tazminat miktarı onların sosyal ve ekonomik durumları gözetilerek avukat tarafından mahkemeye sunulmaktadır.

Şayet kişi yaralanmışsa, yaralanmaya bağlı olarak oluşmuş hastane giderleri ve iş göremediği için oluşan maddi kaybı temel alınarak talepte bulunulur. Ayrıca psikolojik olarak etkilendiği durumlar da bu süreç içerisinde tazminat talebine dahil edilebilir.

Trafik Kazalarında Yargı Süreci Nasıl İşler?

Avukat tarafından ilgili belgelerin toplanmasının ardından maddi ya da manevi tazminat davası ya da her ikisi açılabilmektedir. Maddi tazminat, sigorta şirketinin ödeme yapmaması ya da mevcut tutardan aşağıda ödeme yaptığı durumlarda açılmaktadır.

Manevi tazminat ise sigortalı kişinin vefatına ya da yaralanmasına bağlı olarak açılmaktadır. Bu süreçte gereken belgelerin doğru olarak sunulması ve karşı tarafa kabul ettirilmesi önem taşımaktadır. Trafik hukukuna hakim olan bir avukat ya da hukuk bürosu ile çalışmanın sonucunda dava kısa sürede sonuçlanmaktadır.

Trafik Kazası Avukat Ücretleri Ne Kadar, Nasıl Belirlenir?

Trafik kazası avukat ücretleri 2020 ise bu sürede belirlenmektedir. Eğer karşı tarafın kusurlu olduğu dava öncesinde belirgin ise avukat oluşacak masrafları ve kendi ücretini de karşı taraftan talep edebilmektedir.

Eğer avukat ile bir anlaşma yapılmamışsa karar tarihinde asgari ücret tarifesi geçerli olmaktadır. Böylece avukat ücretleri anlaşma ya da asgari ücret üzerinden belirlenmekte, davanın seyrine göre davayı kaybeden taraftan talep edilmektedir.

Bu haber toplam 243 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara